Թրամփի հավաստմամբ՝ Հորմուզի նեղուցը բաց է առևտրային նավերի համար
Հորմուզի նեղուցը բաց է առևտրային երթևեկության համար, NBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամը՝ չնայած Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխադարձ հարվածներին և նեղուցի փակ լինելու մասին Թեհրանի պնդումներին։
Հորմուզի նեղուցի անցանելի լինելու մասին նախորդիվ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունն էր հայտարարել։ Զինվորական կառույցից տեղեկացրել էին, որ ամերիկյան ուժերը «պատրաստ դիրքավորված են» նավագնացության ազատությունն ապահովելու համար։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը հայտնել էին փոխադարձ հարվածների մասին։ Ըստ ամերիկյան կողմի՝ Իրանի զինուժը Կիպրոսի դրոշի ներքո նավարկող բեռնանավ է թիրախավորել։
Դեպքից հետո Թեհրանը հայտարարել էր՝ փակում է համաշխարհային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցը, պարզաբանելով, որ կիպրական բեռնանավին հասցված նախազգուշական կրակոցից հետո է փակել ջրային ուղին, քանի որ նավը չհաստատված երթուղով էր ընթանում։
ԱՄՆ նախագահի պնդմանը Թեհրանից դեռ չեն արձագանքել։
ԱՄՆ-Իրան պատերազմին վերջ դնող փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն՝ առևտրային նավերը 60 օր անվճար պետք է անցնեն նեղուցով, սակայն դեռ հայտնի չէ, թե ինչ է սպասվում 60-օրյա ժամկետի լրանալուց հետո։ Թեհրանը պնդում է, որ մատուցված ծառայությունների դիմաց իրավունք ունի վճարներ գանձել նեղուցից օգտվող նավերից, մինչդեռ Վաշինգտոնից հակադարձում են՝ Թեհրանը դա չի կարող անել։

Трамп подтвердил, что Ормузский пролив открыт для торговых судов
Ормузский пролив открыт для торгового судоходства, заявил президент США Дональд Трамп в интервью NBC, несмотря на взаимные удары между Ираном и США и утверждения Тегерана о закрытии пролива.
Ранее о проходимости Ормузского пролива сообщило Центральное командование США. Военное ведомство сообщило, что американские силы "готовы" обеспечить свободу навигации.
Ранее США и Иран сообщили о взаимных ударах. По данным американской стороны, иранские вооруженные силы нацелились на торговое судно под кипрским флагом.
После инцидента Тегеран заявил о закрытии ключевого Ормузского пролива для мировых поставок, пояснив, что закрыл водный путь после предупредительного выстрела по кипрскому торговому судну, поскольку оно двигалось по неопределенному маршруту.
На заявление президента США Тегеран пока не ответил.
Согласно меморандуму о взаимопонимании, который положил конец войне между США и Ираном, торговые суда должны беспрепятственно проходить через пролив в течение 60 дней, однако пока неясно, что произойдет по истечении этого 60-дневного срока. Тегеран утверждает, что имеет право взимать плату с судов, использующих пролив, за предоставленные услуги, в то время как Вашингтон отвечает, что Тегеран не может этого сделать.