Թրամփի հավաստմամբ՝ Հորմուզի նեղուցը բաց է առևտրային նավերի համար
Հորմուզի նեղուցը բաց է առևտրային երթևեկության համար, NBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամը՝ չնայած Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխադարձ հարվածներին և նեղուցի փակ լինելու մասին Թեհրանի պնդումներին։
Հորմուզի նեղուցի անցանելի լինելու մասին նախորդիվ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունն էր հայտարարել։ Զինվորական կառույցից տեղեկացրել էին, որ ամերիկյան ուժերը «պատրաստ դիրքավորված են» նավագնացության ազատությունն ապահովելու համար։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը հայտնել էին փոխադարձ հարվածների մասին։ Ըստ ամերիկյան կողմի՝ Իրանի զինուժը Կիպրոսի դրոշի ներքո նավարկող բեռնանավ է թիրախավորել։
Դեպքից հետո Թեհրանը հայտարարել էր՝ փակում է համաշխարհային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցը, պարզաբանելով, որ կիպրական բեռնանավին հասցված նախազգուշական կրակոցից հետո է փակել ջրային ուղին, քանի որ նավը չհաստատված երթուղով էր ընթանում։
ԱՄՆ նախագահի պնդմանը Թեհրանից դեռ չեն արձագանքել։
ԱՄՆ-Իրան պատերազմին վերջ դնող փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն՝ առևտրային նավերը 60 օր անվճար պետք է անցնեն նեղուցով, սակայն դեռ հայտնի չէ, թե ինչ է սպասվում 60-օրյա ժամկետի լրանալուց հետո։ Թեհրանը պնդում է, որ մատուցված ծառայությունների դիմաց իրավունք ունի վճարներ գանձել նեղուցից օգտվող նավերից, մինչդեռ Վաշինգտոնից հակադարձում են՝ Թեհրանը դա չի կարող անել։

Trump asserts that the Hormuz Strait is open for commercial shipping
The Hormuz Strait is open for commercial shipping, asserted US President Donald Trump in an interview with NBC, despite mutual strikes between Iran and the US and Tehran's claims of the strait being closed.
Previously, the US Central Command had announced the navigability of the Hormuz Strait. The military structure stated that American forces are "positioned to ensure" freedom of navigation.
Earlier, the United States and Iran reported mutual strikes. According to the American side, the Iranian military targeted a cargo ship sailing under the Cypriot flag.
After the incident, Tehran announced it was closing the key Hormuz Strait for global supplies, explaining that it closed the waterway after warning shots were fired at the Cypriot cargo ship, as it was sailing on an unverified route.
Tehran has not yet responded to the US president's assertion.
According to the memorandum of understanding that ended the war between the US and Iran, commercial vessels are to pass through the strait free of charge for 60 days, but it remains unclear what will happen after this 60-day period expires. Tehran claims it has the right to charge vessels using the strait for services rendered, while Washington counters that Tehran cannot do so.