ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի արհեստական բանականության գործադիր հրամանը, որը ստորագրվել է հունիսի սկզբին, 60-օրյա ժամկետ է տվել ֆեդերալ գործակալություններին՝ մշակելու կարևոր շրջանակ՝ իր իրականացման համար:
Այս ժամկետը մոտենում է, իսկ Silicon Valley-ում արհեստական բանականության կարգավորման շուրջ քննարկումները ակտիվանում են:
OpenAI-ի CEO Սեմ Ալթմանը և Nvidia-ի Ջենսեն Հուանգը հանդիպել են ԱՄՆ օրենսդիրների և Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաների հետ, փորձելով ազդել առաջիկա որոշումների վրա:
Թրամփի գործադիր հրամանն, որն անորոշ մանրամասներ է պարունակում, խնդրում է արհեստական բանականության ընկերություններին կամավոր ներկայացնել իրենց մոդելները կառավարությանը՝ հանրային թողարկումից առաջ:
Այս գործընթացը տեղի է ունենում ԱՄՆ-ում արհեստական բանականության զարգացման լարված պահի ընթացքում, երբ տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարները քննարկում են, թե ինչպես պետք է կարգավորվի AI-ն:
Վերջին շաբաթներին շուկան զգալի փոփոխությունների է ենթարկվել, քանի որ Չինաստանից եկող «բաց քաշի մոդելները» արագորեն զարգանում են:
Այս զարգացումները առաջացրել են կոշտ քննարկումներ տեխնոլոգիական ոլորտում, թե արդյոք Թրամփի վարչակազմը պետք է սահմանափակի կամ արգելափակի չինական բաց քաշի մոդելները:
Ավելի քան 60 տեխնոլոգիական ընկերություններ, այդ թվում՝ Nvidia, Microsoft և Meta, միավորվել են՝ ընդդեմ հնարավոր արգելքի:
Թրամփի գործադիր հրամանով նախատեսվում է, որ AI շրջանակը ներառելու է դասակարգված գնահատման գործընթաց, որը կգնահատի մոդելների կիբեր կարողությունները:
Ավարտված շրջանակը կարող է ողջունելի նորություն լինել OpenAI-ի և Anthropic-ի համար, որոնք ստիպված են եղել դժվարություններ հաղթահարել մոդելների գործարկման գործընթացում:

Исполнительный указ президента США Дональда Трампа по искусственному интеллекту, подписанный в начале июня, дал федеральным агентствам 60 дней на разработку ключевой структуры для его реализации:
Срок истекает в субботу. В Силиконовой долине с нетерпением ждут приближающегося срока 1 августа, когда обсуждения о регулировании искусственного интеллекта становятся все более актуальными.
Генеральный директор OpenAI Сэм Альтман и Дженсен Хуанг из Nvidia были среди тех, кто на этой неделе встретился с законодателями и чиновниками администрации Трампа в Вашингтоне, пытаясь повлиять на предстоящие решения.
Исполнительный указ Трампа, не содержащий подробностей, призывает компании по разработке ИИ добровольно представлять свои модели правительству для оценки перед их публичным выпуском.
Этот процесс происходит в напряженный момент для развития ИИ в США, когда ведущие представители технологической отрасли обсуждают, как следует регулировать ИИ:
В последние недели рынок претерпел значительные изменения, так как так называемые «модели открытого веса», в основном из Китая, показывают, как быстро они могут развиваться:
Эти разработки вызвали острые дебаты в технологическом секторе о том, следует ли администрации Трампа ограничить или полностью запретить китайские модели открытого веса:
Более 60 технологических компаний, включая Nvidia, Microsoft и Meta, объединились против возможного запрета:
Исполнительный указ Трампа предполагает, что структура ИИ будет включать классифицированный процесс оценки, который будет оценивать киберспособности моделей:
Завершенная структура может стать хорошей новостью для OpenAI и Anthropic, которые столкнулись с трудностями в процессе развертывания моделей: