ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը զգուշացրել է, որ Իրանի հետ վերջին բանակցությունները "վերջին հնարավորությունն են" հինգ ամիս տևող հակամարտությունը ավարտելու համար։ Թրամփը լրագրողներին ասել է, որ բանակցությունները "այս պահին ընթանում են" Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի, Միացյալ Արաբական Էմիրությունների, Քաթարի և այլ երկրների խնդրանքով։
Այդուհանդերձ, Թեհրանը շարունակում է հերքել, որ ԱՄՆ-ի հետ որևէ ուղղակի բանակցություններ են ընթանում կամ որ դրանց անցկացումը նախատեսվում է ապագայում։ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշկյանը երեքշաբթի հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակելու է պաշտպանել իր սահմանները, բայց պնդել է, որ չի ցանկանում հակամարտության ընդլայնում։
"Սա նրանց համար վերջին հնարավորություն է՝ լավ փաստաթուղթ ստորագրելու համար," - ասել է Թրամփը։
Թրամփը նաև իր Truth Social-ում գրել է, որ Իրանի ղեկավարները "անհավանականորեն երկակի" են և մեղադրել նրանց խաղաղ բանակցությունների վերաբերյալ ստելու մեջ։
Այս ընթացքում նավթի գները կրկին բարձրացել են, քանի որ շուկաներում վստահությունը դանդաղում է, որ հակամարտության դիվանագիտական լուծում է սպասվում։
West Texas Intermediate նավթի ֆյուչերսները բարձրացել են 1.29%-ով՝ հասնելով $81.38 մեկ բարելի համար, իսկ Brent նավթի միջազգային չափանիշը բարձրացել է 1.73%-ով՝ հասնելով $85.23 մեկ բարելի համար։

Trump warns Iran talks are ‘last chance’ to end war
President Donald Trump has warned that the latest round of negotiations with Iran is the "last chance" to bring an end to the five-month conflict. Trump told reporters in the Oval Office late on Monday that talks are "going on right now," at the request of Iran, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Qatar and others.
However, Tehran continues to deny that any direct negotiations with the U.S. are taking place — or that there are plans to hold them in the future.
Iran's President Masoud Pezeshkian said on Tuesday that Tehran would continue to defend its borders but insisted it does not seek an expansion of the conflict, according to state media reports.
"This is a last chance for them to sign a good document," Trump said.
In a Truth Social post earlier on Monday, Trump described Iran's leaders as "unbelievably duplicitous" and accused them of lying about peace talks that are underway, "whether Iran wants to admit it or not."
Meanwhile, oil prices ticked higher again on Tuesday amid a lack of clarity over diplomatic efforts.
West Texas Intermediate futures were up 1.29% at $81.38 per barrel as of 1:35 a.m. ET. Brent crude, the international benchmark, was up 1.73% at $85.23 a barrel.