ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը զգուշացրել է, որ Իրանի հետ վերջին բանակցությունները "վերջին հնարավորությունն են" հինգ ամիս տևող հակամարտությունը ավարտելու համար։ Թրամփը լրագրողներին ասել է, որ բանակցությունները "այս պահին ընթանում են" Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի, Միացյալ Արաբական Էմիրությունների, Քաթարի և այլ երկրների խնդրանքով։
Այդուհանդերձ, Թեհրանը շարունակում է հերքել, որ ԱՄՆ-ի հետ որևէ ուղղակի բանակցություններ են ընթանում կամ որ դրանց անցկացումը նախատեսվում է ապագայում։ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշկյանը երեքշաբթի հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակելու է պաշտպանել իր սահմանները, բայց պնդել է, որ չի ցանկանում հակամարտության ընդլայնում։
"Սա նրանց համար վերջին հնարավորություն է՝ լավ փաստաթուղթ ստորագրելու համար," - ասել է Թրամփը։
Թրամփը նաև իր Truth Social-ում գրել է, որ Իրանի ղեկավարները "անհավանականորեն երկակի" են և մեղադրել նրանց խաղաղ բանակցությունների վերաբերյալ ստելու մեջ։
Այս ընթացքում նավթի գները կրկին բարձրացել են, քանի որ շուկաներում վստահությունը դանդաղում է, որ հակամարտության դիվանագիտական լուծում է սպասվում։
West Texas Intermediate նավթի ֆյուչերսները բարձրացել են 1.29%-ով՝ հասնելով $81.38 մեկ բարելի համար, իսկ Brent նավթի միջազգային չափանիշը բարձրացել է 1.73%-ով՝ հասնելով $85.23 մեկ բարելի համար։

Президент США Дональд Трамп предупредил, что последний раунд переговоров с Ираном — это "последний шанс" положить конец пятимесячному конфликту. Трамп сообщил репортерам в Овальном кабинете в понедельник вечером, что переговоры "идут прямо сейчас" по просьбе Ирана, Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов, Катара и других.
Тем не менее, Тегеран продолжает отрицать, что какие-либо прямые переговоры с США ведутся, или что в будущем планируется их проведение.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил во вторник, что Тегеран продолжит защищать свои границы, но настаивал на том, что не стремится к расширению конфликта.
"Это последний шанс для них подписать хороший документ," - сказал Трамп.
В посте в Truth Social ранее в понедельник Трамп описал иранских лидеров как "невероятно двуличных" и обвинил их во лжи о мирных переговорах, которые, по его словам, ведутся, "независимо от того, хочет ли Иран это признать или нет".
Тем временем цены на нефть снова выросли на фоне отсутствия ясности в дипломатических усилиях.
Фьючерсы на нефть West Texas Intermediate выросли на 1,29% и составили $81,38 за баррель, в то время как международный эталон Brent подорожал на 1,73% до $85,23 за баррель.