Թրամփը շնորհավորել է Մասկին առաջին 1 տրիլիոն դոլարն աշխատելու կապակցությամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CNBC-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ շնորհավորել է ձեռնարկատեր Իլոն Մասկին տրիլիոնատեր դառնալու կապակցությամբ։ Թրամփը նշել է, որ չի զրուցել Մասկի հետ, սակայն երկտող է ուղարկել։ «Ես նրան գրել եմ. «Շնորհավորում եմ, շատ լավ է»», - ասել է Թրամփը։ Նա նաև նշել է, որ լավ հարաբերություններ ունի Մասկի հետ, սակայն իրենց միջև եղել են տարաձայնություններ, քանի որ վարչակազմը մերժել է նախաձեռնությունը, որով պետք է բոլոր ամերիկացիներին պարտադրվեր անցնել էլեկտրական մեքենաների։ «Իլոնը դրանից ոգևորված չէր։ Եվ ես կարող եմ հասկանալ դա։ Բայց նա լավ է», - ասել է Թրամփը.
Մասկը, որը աշխարհի ամենահարուստ մարդն է, տրիլիոնատեր էր դարձել հունիսի 12-ին իր SpaceX ավիատիեզերական ընկերության հրապարակային առաջարկի (IPO) շնորհիվ, որի արդյունքում վաճառքի էր հանվել 555,6 միլիոն բաժնետոմս, և ընկերության արժեքը գնահատվել էր 2 տրիլիոն դոլար։ Սակայն հունիսի 24-ին Մասկը զրկվեց տրիլիոնատիրոջ կարգավիճակից SpaceX-ի բաժնետոմսերի գնի անկման պատճառով։ Իրական ժամանակում թարմացվող Bloomberg-ի միլիարդատերերի ինդեքսի վերջին տվյալներով, Մասկի զուտ կարողությունը հուլիսի 3-ի դրությամբ կազմում է 992 միլիարդ դոլար։ Forbes ամսագրի տվյալներով, Մասկի զուտ կարողությունը 2025 թվականին կազմել է 342 միլիարդ դոլար՝ 2024 թվականի 195 միլիարդ դոլարի համեմատ:

Президент США Дональд Трамп в интервью CNBC заявил, что поздравил предпринимателя Илона Маска с тем, что тот стал триллионером. Трамп отметил, что не общался с Маском, но отправил ему записку. «Я написал ему: «Поздравляю, это здорово», - сказал Трамп. Он также добавил, что у него хорошие отношения с Маском, но между ними были разногласия, поскольку администрация отклонила инициативу, согласно которой всем американцам было бы предписано перейти на электрические автомобили. «Илон не был этому рад. И я могу это понять. Но он в порядке», - сказал Трамп.
Маск, который является самым богатым человеком в мире, стал триллионером 12 июня благодаря первичному публичному предложению (IPO) своей космической компании SpaceX, в рамках которого было выставлено на продажу 555,6 миллиона акций, а стоимость компании была оценена в 2 триллиона долларов. Однако 24 июня Маск лишился статуса триллионера из-за падения цен на акции SpaceX. Согласно последним данным индекса миллиардеров Bloomberg, состояние Маска на 3 июля составляет 992 миллиарда долларов. По данным Forbes, состояние Маска в 2025 году составило 342 миллиарда долларов, по сравнению с 195 миллиарда долларов в 2024 году.