Թրամփը շնորհավորել է Մասկին առաջին 1 տրիլիոն դոլարն աշխատելու կապակցությամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CNBC-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ շնորհավորել է ձեռնարկատեր Իլոն Մասկին տրիլիոնատեր դառնալու կապակցությամբ։ Թրամփը նշել է, որ չի զրուցել Մասկի հետ, սակայն երկտող է ուղարկել։ «Ես նրան գրել եմ. «Շնորհավորում եմ, շատ լավ է»», - ասել է Թրամփը։ Նա նաև նշել է, որ լավ հարաբերություններ ունի Մասկի հետ, սակայն իրենց միջև եղել են տարաձայնություններ, քանի որ վարչակազմը մերժել է նախաձեռնությունը, որով պետք է բոլոր ամերիկացիներին պարտադրվեր անցնել էլեկտրական մեքենաների։ «Իլոնը դրանից ոգևորված չէր։ Եվ ես կարող եմ հասկանալ դա։ Բայց նա լավ է», - ասել է Թրամփը.
Մասկը, որը աշխարհի ամենահարուստ մարդն է, տրիլիոնատեր էր դարձել հունիսի 12-ին իր SpaceX ավիատիեզերական ընկերության հրապարակային առաջարկի (IPO) շնորհիվ, որի արդյունքում վաճառքի էր հանվել 555,6 միլիոն բաժնետոմս, և ընկերության արժեքը գնահատվել էր 2 տրիլիոն դոլար։ Սակայն հունիսի 24-ին Մասկը զրկվեց տրիլիոնատիրոջ կարգավիճակից SpaceX-ի բաժնետոմսերի գնի անկման պատճառով։ Իրական ժամանակում թարմացվող Bloomberg-ի միլիարդատերերի ինդեքսի վերջին տվյալներով, Մասկի զուտ կարողությունը հուլիսի 3-ի դրությամբ կազմում է 992 միլիարդ դոլար։ Forbes ամսագրի տվյալներով, Մասկի զուտ կարողությունը 2025 թվականին կազմել է 342 միլիարդ դոլար՝ 2024 թվականի 195 միլիարդ դոլարի համեմատ:

US President Donald Trump stated in an interview with CNBC that he congratulated entrepreneur Elon Musk on becoming a trillionaire. Trump noted that he did not speak to Musk but sent him a note. “I wrote to him, ‘Congratulations, that’s great,’” Trump said. He also mentioned that he has a good relationship with Musk, but there have been disagreements between them, as the administration rejected an initiative that would have required all Americans to switch to electric vehicles. “Elon wasn’t happy about that. And I can understand that. But he’s doing fine,” Trump said.
Musk, who is the richest person in the world, became a trillionaire on June 12 due to the initial public offering (IPO) of his space company SpaceX, which involved the sale of 555.6 million shares, valuing the company at $2 trillion. However, on June 24, Musk lost his trillionaire status due to a drop in SpaceX stock prices. According to the latest data from the Bloomberg Billionaires Index, Musk's net worth as of July 3 is $992 billion. According to Forbes, Musk's net worth was $342 billion in 2025, up from $195 billion in 2024.