ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կսահմանի լայնածավալ տուրքեր աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Եվրոպական միության նկատմամբ, քանի որ ժամանակավոր տուրքերը սպառվում են:
Նոր տուրքերը, որոնք կկազմեն 10% - 12.5%, ուժի մեջ կմտնեն ուրբաթ օրը ժամը 12:01-ին:
Թրամփի վարչակազմը նոր տուրքեր կսահմանի 60 առևտրային գործընկերների նկատմամբ, որոնք կկապվեն հարկադիր աշխատանքի խախտումների հետ:
Այս տուրքերը կփոխարինեն Թրամփի ժամանակավոր 10% գլոբալ տուրքերին, որոնք նույնպես կվերջանան նույն ժամանակ:
Այս քայլը «ԱՄՆ-ի կողմից երբևէ իրականացված ամենամեծ միջազգային աշխատանքի իրավունքների գործողությունն է», - նշել է Թրամփի վարչակազմի մի պաշտոնյա:
Նոր տուրքերը չեն կուտակվի արդեն գոյություն ունեցող մուտքի հարկերի վրա, որոնք սահմանվել են պողպատի և ալյումինի համար:
Թրամփը տուրքերն օգտագործում է որպես միջոց՝ եկամուտներ ստանալու և արտասահմանյան առևտրային գործընկերների նկատմամբ ճնշում գործադրելու համար:

Президент США Дональд Трамп введет широкую тарифную систему на страны по всему миру, включая Европейский Союз, в связи с истечением временных тарифов.
Новые тарифы на десятки стран вступят в силу в пятницу в 12:01 по восточному времени, сообщили высокопоставленные чиновники администрации.
Ставки от 10% до 12,5% фактически заменят истекающие 10% глобальные тарифы Трампа.
Администрация Трампа введет новые тарифы сразу после полуночи в пятницу на десятки стран из-за предполагаемых нарушений трудовых прав, согласно уведомлению в Федеральном реестре.
Эти тарифы будут применяться к 60 торговым партнерам и охватят 99,4% американской торговли, как сообщило Офис торгового представителя США.
Данный шаг подчеркивает, как администрация Трампа вновь активизирует использование тарифов после того, как его протекционистская повестка потерпела серьезные юридические неудачи ранее в этом году.