ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կսահմանի լայնածավալ տուրքեր աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Եվրոպական միության նկատմամբ, քանի որ ժամանակավոր տուրքերը սպառվում են:
Նոր տուրքերը, որոնք կկազմեն 10% - 12.5%, ուժի մեջ կմտնեն ուրբաթ օրը ժամը 12:01-ին:
Թրամփի վարչակազմը նոր տուրքեր կսահմանի 60 առևտրային գործընկերների նկատմամբ, որոնք կկապվեն հարկադիր աշխատանքի խախտումների հետ:
Այս տուրքերը կփոխարինեն Թրամփի ժամանակավոր 10% գլոբալ տուրքերին, որոնք նույնպես կվերջանան նույն ժամանակ:
Այս քայլը «ԱՄՆ-ի կողմից երբևէ իրականացված ամենամեծ միջազգային աշխատանքի իրավունքների գործողությունն է», - նշել է Թրամփի վարչակազմի մի պաշտոնյա:
Նոր տուրքերը չեն կուտակվի արդեն գոյություն ունեցող մուտքի հարկերի վրա, որոնք սահմանվել են պողպատի և ալյումինի համար:
Թրամփը տուրքերն օգտագործում է որպես միջոց՝ եկամուտներ ստանալու և արտասահմանյան առևտրային գործընկերների նկատմամբ ճնշում գործադրելու համար:

Trump to slap 'sweeping' new tariffs on 60 trade partners
President Donald Trump will impose a broad tariff regime on countries around the world plus the European Union as temporary tariffs expire.
The new tariffs on dozens of countries will take effect at 12:01 a.m. Friday, senior administration officials said.
The 10% to 12.5% duties will effectively replace Trump's expiring 10% global tariffs.
The Trump administration will impose new tariffs just after midnight ET Friday on dozens of countries over alleged forced-labor violations, according to a notice in the Federal Register.
The duties, set between 10% and 12.5%, will effectively replace President Donald Trump's temporary 10% global tariffs, which are set to expire at the same time as the new ones take effect.
The forthcoming tariffs will apply to 60 trade partners and cover 99.4% of U.S. trade, the Office of the U.S. Trade Representative said in a fact sheet Thursday afternoon.
The move "is the most sweeping international labor rights action the United States has ever taken — that any country has ever taken," a senior Trump administration official told reporters in a call earlier Thursday.