Թրամփի վարչակազմը նոր տուրքեր է սահմանել 80-ից ավելի երկրների վրա, պնդելով, որ դրանք արդյունավետ չեն կանխել հարկադիր աշխատանքի կիրառումը:
Նոր տուրքերը սահմանվել են 1974 թվականի Առևտրի օրենքի 301-րդ հոդվածի հիման վրա, որը լայնորեն օգտագործվել է, սակայն որոշ փորձագետներ պնդում են, որ Թրամփի այս օրենքի կիրառումը կարող է դատարանում արգելվել:
Նոր տուրքերի կիրառման առաջին ժամերին երկու փոքր ձեռնարկություններ դատի են տվել Թրամփին և նրա վարչակազմին:
Թրամփը 301-րդ հոդվածը դիտարկում է որպես նոր տուրքերի սահմանման կարևոր ճանապարհ: Ուրբաթ օրը նա հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն «միանգամից» կսկսի 301-րդ հոդվածի հետաքննություն Եվրոպական Միության նկատմամբ:
Նոր դատական հայցը ներկայացվել է ԱՄՆ միջազգային առևտրի դատարանում, որտեղ նշվում է, որ 301-րդ հոդվածի տուրքերը կիրառվել են հենց այն ժամանակ, երբ այլ տուրքերի ժամկետը ավարտվել է:
Թրամփի վարչակազմը պնդում է, որ նրանք պարզապես չեն փորձում վերականգնել իրենց «ազատագրության օր» քաղաքականությունը:

Трамп подал в суд после введения новых тарифов, эксперты говорят, что они могут не устоять
Администрация Трампа ввела новые тарифы на товары из более чем 80 стран, утверждая, что они неэффективно предотвращают использование принудительного труда.
Новые тарифы были введены на основании статьи 301 Закона о торговле 1974 года, которая использовалась широко, но некоторые эксперты считают, что использование этого закона Трампом может быть заблокировано в суде.
Два небольших бизнеса подали в суд на Трампа и его администрацию всего через несколько часов после введения новых тарифов.
Трамп рассматривает статью 301 как ключевой путь для введения новых тарифов. В пятницу он объявил, что США «немедленно» начнут расследование по статье 301 в отношении ЕС.
Новый судебный иск был подан в Суд международной торговли США, где отмечается, что тарифы по статье 301 вступили в силу как раз в тот момент, когда истекли другие тарифы.
Администрация Трампа настаивает, что они не просто пытаются восстановить свою политику «дня освобождения».