Թրամփը չեղյալ է հայտարարել Հորմուզի անցման վճարի ծրագիրը, ԱՄՆ-Իրան հակամարտությունը խորանում է
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չեղյալ է հայտարարել Հորմուզի ջրանցքում 20%-անոց անցման վճարի ծրագիրը՝ փոխարենը առաջարկելով առևտրային և ներդրումային համաձայնագրեր Պարսից ծոցի երկրների հետ, մինչդեռ պահպանելով ԱՄՆ-ի արգելանքը Իրանի նավթի փոխադրումների նկատմամբ:
Թրամփը նշել է, որ այս որոշումը կայացվել է Մերձավոր Արևելքի առաջնորդների հետ արդյունավետ բանակցությունների հիման վրա:
Այս քաղաքականության փոփոխությունը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ զինուժը շարունակել է հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքում, իսկ Իրանը արձագանքել է հրթիռային հարձակումներով:
Հորմուզի ջրանցքը, որը խաղաղ ժամանակներում հանդիսանում է աշխարհի էներգիայի տրանսպորտի 1/5-ը, դարձել է հակամարտության կենտրոն:
Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն «Հորմուզի ջրանցքի պահապանն» է, սակայն Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը նշել է, որ միայն ԱՄՆ ռազմական միջամտության ավարտը կարող է վերականգնել նավարկության անվտանգությունը:

Президент США Дональд Трамп отменил план взимания 20%-ной пошлины за транзит через Ормузский пролив, вместо этого предложив торговые и инвестиционные соглашения с государствами Персидского залива, сохраняя при этом блокаду иранских грузов.
Трамп отметил, что это решение было принято на основе продуктивных переговоров с лидерами Ближнего Востока.
Смена политики произошла на фоне продолжающихся атак американских сил по целям в Иране и ответных ракетных ударов со стороны Ирана.
Ормузский пролив, который в мирное время обрабатывает около одной пятой мировых энергетических транзитов, стал центром конфликта.
Трамп заявил, что США являются «Хранителем Ормузского пролива», однако Исламский корпус стражей революции Ирана заявил, что единственным способом восстановления безопасного судоходства в проливе является прекращение военного вмешательства США.