ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Էքսոնն ու Չևրոնը շատ գումար են վաստակել Իրանի հակամարտության ընթացքում բարձր նավթային գների պատճառով: "Նրանք շատ գումար են վաստակում, և դա ինձ դուր չի գալիս," - ասել է նա:
Երկու ընկերությունները հաղորդել են երկրորդ եռամսյակի ռեկորդային շահույթների մասին, որտեղ Չևրոնի շահույթը աճել է մոտ 400%՝ հասնելով 12 միլիարդ դոլարի, իսկ Էքսոնի շահույթը ավելի քան կրկնապատկվել է՝ հասնելով 14.5 միլիարդ դոլարի:
Թրամփը պահանջել է, որ ընկերությունները վերադարձնեն մի մասը հանրությանը և նվազեցնեն մանրածախ գները: "Նրանք պետք է վերադարձնեն այդ գումարը և նվազեցնեն սպառողի գինը," - ասել է նա:

Трамп говорит, что Exxon и Chevron заработали 'слишком много денег' из-за высоких цен на нефть
Президент США Дональд Трамп заявил, что ExxonMobil и Chevron заработали 'слишком много денег' на повышении цен на нефть из-за конфликта с Ираном. 'Они зарабатывают слишком много денег на основе нехватки', - сказал он.
Обе компании сообщили о рекордных прибылях за второй квартал, где прибыль Chevron выросла почти на 400% до 12 миллиардов долларов, а прибыль Exxon более чем удвоилась до 14,5 миллиардов долларов.
Трамп потребовал, чтобы компании вернули часть прибыли обществу и снизили розничные цены. 'Они должны вернуть эти деньги и снизить цену для потребителей', - добавил он.