ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Էքսոնն ու Չևրոնը շատ գումար են վաստակել Իրանի հակամարտության ընթացքում բարձր նավթային գների պատճառով: "Նրանք շատ գումար են վաստակում, և դա ինձ դուր չի գալիս," - ասել է նա:
Երկու ընկերությունները հաղորդել են երկրորդ եռամսյակի ռեկորդային շահույթների մասին, որտեղ Չևրոնի շահույթը աճել է մոտ 400%՝ հասնելով 12 միլիարդ դոլարի, իսկ Էքսոնի շահույթը ավելի քան կրկնապատկվել է՝ հասնելով 14.5 միլիարդ դոլարի:
Թրամփը պահանջել է, որ ընկերությունները վերադարձնեն մի մասը հանրությանը և նվազեցնեն մանրածախ գները: "Նրանք պետք է վերադարձնեն այդ գումարը և նվազեցնեն սպառողի գինը," - ասել է նա:

News | 2026/08/03 18:32
President Donald Trump stated that ExxonMobil and Chevron made 'too much money' from rising oil prices due to the Iran conflict. 'They're making too much money based on a shortage,' he said.
Both companies reported record profits for the second quarter, with Chevron's earnings soaring nearly 400% to $12 billion, while Exxon's profits more than doubled to $14.5 billion.
Trump demanded that the companies give some of that back to the public and cut retail prices. 'They better cut the retail price, the consumer price,' he added.