ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կպահանջի 20% տուրք Հորմուզի նեղուցի միջոցով բեռնափոխադրումների համար: Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն վերականգնում է Իրանի նավահանգիստների շրջափակումը:
Թրամփի հայտարարությունից հետո նավթի գները բարձրացել են, իսկ բաժնետոմսերի ինդեքսները նվազել են, ինչը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև նոր հարվածների ֆոնին:
«Հորմուզի նեղուցը բաց է և կմնա բաց, անկախ Իրանից», - գրել է Թրամփը:
Նա նաև նշել է, որ «ԱՄՆ-ն կլինի Հորմուզի նեղուցի պահապանը» և որ «արդարության» տեսանկյունից պետք է փոխհատուցվի:
Թրամփը նախկինում հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է գումար պահանջել նեղուցով անցնող առևտրային նավերից:
Այս հայտարարությունը գալիս է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն և Իրանը ստորագրել էին ժամանակավոր հրադադար, որը արգելում էր Իրանի կողմից տուրքեր սահմանել նեղուցով անցնող առևտրային նավերի համար:

Trump proposes 20% toll on cargo through Strait of Hormuz
President Donald Trump announced that the U.S. will solicit a 20% toll on cargo shipped through the Strait of Hormuz. He also stated that the U.S. will reimpose its blockade of Iranian ports.
Following Trump's announcement, oil prices surged while stock indexes fell amid new strikes exchanged between the U.S. and Iran.
"The Strait of Hormuz is OPEN and will remain OPEN, with or without Iran," Trump wrote.
He also claimed that the U.S. will be the "guardian of the Hormuz Strait" and should be reimbursed as a matter of fairness.
Trump had previously suggested that the U.S. could charge fees to commercial vessels transiting the strait.
This announcement comes after a temporary ceasefire deal between the U.S. and Iran, which prohibited Iran from imposing charges on commercial ships passing through the strait.