ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կպահանջի 20% տուրք Հորմուզի նեղուցի միջոցով բեռնափոխադրումների համար: Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն վերականգնում է Իրանի նավահանգիստների շրջափակումը:
Թրամփի հայտարարությունից հետո նավթի գները բարձրացել են, իսկ բաժնետոմսերի ինդեքսները նվազել են, ինչը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև նոր հարվածների ֆոնին:
«Հորմուզի նեղուցը բաց է և կմնա բաց, անկախ Իրանից», - գրել է Թրամփը:
Նա նաև նշել է, որ «ԱՄՆ-ն կլինի Հորմուզի նեղուցի պահապանը» և որ «արդարության» տեսանկյունից պետք է փոխհատուցվի:
Թրամփը նախկինում հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է գումար պահանջել նեղուցով անցնող առևտրային նավերից:
Այս հայտարարությունը գալիս է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն և Իրանը ստորագրել էին ժամանակավոր հրադադար, որը արգելում էր Իրանի կողմից տուրքեր սահմանել նեղուցով անցնող առևտրային նավերի համար:

Трамп предлагает 20% пошлину на грузоперевозки через Ормузский пролив
Президент США Дональд Трамп заявил, что США будут взимать 20% пошлину на грузоперевозки через Ормузский пролив. Он также сообщил, что США возобновляют блокаду иранских портов.
После объявления Трампа цены на нефть выросли, а фондовые индексы упали на фоне новых атак между США и Ираном.
«Ормузский пролив открыт и останется открытым, независимо от Ирана», - написал Трамп.
Он также отметил, что «США будут хранителем Ормузского пролива» и что «в интересах справедливости» они должны быть возмещены.
Трамп ранее заявлял, что США могут взимать плату с торговых судов, проходящих через пролив.
Это заявление сделано после того, как США и Иран подписали временное соглашение о прекращении огня, которое запрещало Ирану вводить сборы для торговых судов, проходящих через пролив.