TotalEnergies-ը բողոքարկելու է Փարիզի դատարանի անցյալ ամսվա որոշումը, որը պարտադրում է ֆրանսիական ընկերությանը համապատասխանեցնել իր բիզնեսը կլիմայական փոփոխությունների նպատակներին, քանի որ այն պատասխանատու է համաշխարհային կլիմայական փոփոխությունների համար:
Ընկերությունը հայտարարեց, որ կբողոքարկի այդ որոշումը, որը ընդունվել է Ֆրանսիայի պարտավորությունների օրենքի շրջանակներում, պնդելով, որ «կլիմայական փոփոխությունները, որպես գլոբալ երևույթ, չեն ընկնում պարտավորությունների օրենքի շրջանակներում»: TotalEnergies-ը նաև նշում է, որ «էներգետիկ, պաշտպանական, ավիացիոն կամ ավտոմոբիլային ոլորտներում ընկերությունների պարտավորելը վերահսկել իրենց արտադրանքի օգտագործման հետևանքները հաճախորդների կողմից, չի համապատասխանում օրենքի նպատակներին կամ իրավական վստահության և բիզնես վարելու ազատության սկզբունքներին»:
Ընկերությունը հավելեց, որ «TotalEnergies-ը չի որոշում, թե վարորդը ընտրում է արդյոք բենզինով աշխատող մեքենա վարել, բիոդիզել օգտագործել, թե էլեկտրական մեքենա վարել»: TotalEnergies-ը մտադիր է ներկայացնել իր փաստարկները Փարիզի վերաքննիչ դատարանում:
TotalEnergies-ը միակ եվրոպական ընկերությունը չէ, որը պայքարում է կլիմայական հրամանների դեմ դատարանում: Shell-ը արդեն հինգ տարի է, ինչ կլիմայական դատական գործ է վարում Նիդեռլանդներում:

TotalEnergies будет обжаловать решение Парижского суда от прошлого месяца, которое обязало французскую компанию привести свой бизнес в соответствие с целями климатических изменений, поскольку она несет ответственность за климатические изменения.
Компания заявила, что решила обжаловать это решение, принятое в рамках французского закона о бдительности, утверждая, что «климатические изменения, как глобальное явление, не подпадают под действие закона о бдительности». TotalEnergies также считает, что «обязанность компаний в энергетическом, оборонном, авиационном или автомобильном секторах контролировать риски, возникающие в результате использования их продукции клиентами, не соответствует целям закона или принципам правовой определенности и свободы ведения бизнеса».
«TotalEnergies не решает, выбирает ли водитель управлять бензиновым автомобилем, использовать биодизель или управлять электрическим автомобилем», - добавила компания, отметив, что «стремится обеспечить водителей доступом к энергии, которую они выбирают». TotalEnergies намерена представить свои аргументы в Парижском апелляционном суде.
TotalEnergies не единственная европейская компания, которая борется с климатическими приказами в суде. Shell уже пять лет ведет климатический иск в нидерландских судах.