Ալբանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Ալբանիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Իգլի Հասանիի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Ալբանիա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, միջխորհրդարանական կապերի հաստատման և համագործակցության նոր ձևաչափերի ձևավորման հնարավորությունները։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Իգլի Հասանիին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը Երևանում անցկացնելու հարցում Ալբանիայի ցուցաբերած աջակցության համար և ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգի վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ Հայաստան–Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը և Հայաստանի եվրոպական ուղղությունը։
Իգլի Հասանին ողջունել է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ակտիվացնելու նախաձեռնությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով նպաստել Հայաստանի ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովների հետ կապերի հաստատմանը։ Նա կարևորել է նաև երկու երկրների միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության, ազատականացված վիզային ռեժիմի, առևտրատնտեսական կապերի և գործարար շփումների զարգացումը։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև հայկական արտադրանքի՝ Ալբանիայի և Արևմտյան Բալկանների շուկաներ արտահանման հնարավորությունները։

The Ambassador of Armenia to Albania, Tigran Mkrtchyan, met with the Chairman of the Permanent Committee on Foreign Relations of the Albanian Parliament, Igli Hasani. During the meeting, they discussed opportunities for developing bilateral relations between Armenia and Albania, establishing inter-parliamentary ties, and forming new cooperation formats.
The ambassador thanked Igli Hasani for the support Albania provided regarding the hosting of the European Political Community summit in Yerevan and presented the latest developments in Armenia's foreign policy agenda, including the peace process between Armenia and Azerbaijan, the normalization of relations with Turkey, and Armenia's European direction.
Igli Hasani welcomed the initiative to activate inter-parliamentary cooperation and expressed readiness to facilitate the establishment of connections between the relevant committees of the Armenian National Assembly. He also emphasized the importance of developing direct air communication, a liberalized visa regime, trade-economic ties, and business contacts between the two countries.
The interlocutors also discussed the possibilities of exporting Armenian products to the markets of Albania and the Western Balkans.