Ալբանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Ալբանիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Իգլի Հասանիի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Ալբանիա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, միջխորհրդարանական կապերի հաստատման և համագործակցության նոր ձևաչափերի ձևավորման հնարավորությունները։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Իգլի Հասանիին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը Երևանում անցկացնելու հարցում Ալբանիայի ցուցաբերած աջակցության համար և ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգի վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ Հայաստան–Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը և Հայաստանի եվրոպական ուղղությունը։
Իգլի Հասանին ողջունել է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ակտիվացնելու նախաձեռնությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով նպաստել Հայաստանի ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովների հետ կապերի հաստատմանը։ Նա կարևորել է նաև երկու երկրների միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության, ազատականացված վիզային ռեժիմի, առևտրատնտեսական կապերի և գործարար շփումների զարգացումը։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև հայկական արտադրանքի՝ Ալբանիայի և Արևմտյան Բալկանների շուկաներ արտահանման հնարավորությունները։

Посол Армении в Албании Тигран Мкртчян встретился с председателем постоянного комитета по внешним связям парламента Албании Игли Хасани. В ходе встречи обсуждались возможности развития двусторонних отношений между Арменией и Албанией, установления межпарламентских связей и формирования новых форматов сотрудничества.
Посол поблагодарил Игли Хасани за поддержку, оказанную Албанией в вопросе проведения саммита Европейского политического сообщества в Ереване, и представил последние события внешнеполитического повестки Армении, включая процесс мира между Арменией и Азербайджаном, нормализацию отношений с Турцией и европейское направление Армении.
Игли Хасани приветствовал инициативу по активизации межпарламентского сотрудничества и выразил готовность содействовать установлению связей между соответствующими комиссиями Национального собрания Армении. Он также подчеркнул важность развития прямого воздушного сообщения, либерализованного визового режима, торгово-экономических связей и деловых контактов между двумя странами.