Tether ընկերությունը հայտնել է 1.5 միլիարդ դոլարի եռամսյակային շահույթի մասին
Կրիպտոարժույթների հսկա Tether-ը, որը թողարկում է ԱՄՆ դոլարի շուկայում ամենամեծ կայունությունը, հրապարակել է 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակի ֆինանսական հաշվետվությունը: Այն պատրաստվել է BDO աուդիտորական ընկերության կողմից (գլոբալ աուդիտի լավագույն 5 ցանցերից մեկը Մեծ քառյակի հետ միասին):
Ընկերության զուտ գործառնական շահույթը կազմել է 1․5 մլրդ դոլար, իսկ ակտիվների արժեքը 4․11 մլրդ դոլարով գերազանցել է պարտավորություններին։ Մեկ տարի առաջ, 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով, Tether-ի զուտ գործառնական շահույթը կազմել է 4․9 միլիարդ դոլար։
Թողարկված USDT նշանների ծավալը հունիսի վերջում հասել է 184․6 միլիարդ դոլարի՝ առաջին եռամսյակի վերջի համեմատ աճելով մոտավորապես 446 միլիոն դոլարով: Չնայած կայուն կրիպտոարժույթների շուկայի ընդհանուր կապիտալիզացիայի կրճատմանը, դրանում USDT-ի մասնաբաժինը գերազանցել է 60%-ը: Թոքենների ճնշող մեծամասնությունը թողարկվում է Tron և Ethereum բլոկչեյնների վրա:
Tether-ի պահուստները շարունակում են հիմնված լինել կարճաժամկետ ԱՄՆ գանձապետական ​​ֆոնդերի վրա, որոնցից ստացված եկամուտը մնում է նրա շահույթի հիմնական աղբյուրներից մեկը: Tether-ը ամբողջ նահանգների հետ միասին ամերիկյան պետական ​​պարտքի աշխարհի խոշորագույն սեփականատերերից մեկն է:
Ընկերությունը նաև հայտնել է, որ ոսկու ֆիզիկական պաշարներն ավելացրել է 14 տոննայով՝ դրանք հասցնելով ավելի քան 146 տոննայի։ Այն օգտագործվում է մասամբ ոսկու գնի հետ կապված XAUT թոքենին աջակցելու համար (CoinMarketCap-ում զբաղեցնում է 32-րդ տեղը 2․46 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով) և մասամբ որպես ներդրում: Ոսկին պահվում է ձուլակտորների տեսքով շվեյցարական պահոցում: Tether-ը համարվում է մետաղի ամենամեծ սեփականատերը մասնավոր ընկերությունների շարքում։
Ընկերությունն իր Bitcoin-ի պաշարները գնահատել է 8.93 տրիլիոն դոլար։ Tether-ի տվյալներով՝ հունիսի 30-ի դրությամբ ընկերության ընդհանուր ակտիվները կազմել են 187.75 միլիարդ դոլար, իսկ պարտավորությունները՝ 183.64 միլիարդ դոլար, որից 183.62 միլիարդ դոլարը թողարկված տոկենների տեսքով էին։

Компания Tether сообщила о квартальной прибыли в 1,5 миллиарда долларов
Криптовалютный гигант Tether, который выпускает самую крупную стабильную валюту на рынке доллара США, опубликовал финансовый отчет за второй квартал 2026 года. Он был подготовлен аудиторской компанией BDO (одной из лучших пяти глобальных аудиторских сетей вместе с «Большой четверкой»).
Чистая операционная прибыль компании составила 1,5 миллиарда долларов, а стоимость активов превысила обязательства на 4,11 миллиарда долларов. Годом ранее, по итогам второго квартала 2025 года, чистая операционная прибыль Tether составила 4,9 миллиарда долларов.
Объем выпущенных токенов USDT на конец июня достиг 184,6 миллиарда долларов, увеличившись примерно на 446 миллионов долларов по сравнению с концом первого квартала. Несмотря на сокращение общей капитализации рынка стабильных криптовалют, доля USDT в нем превысила 60%. Большинство токенов выпускаются на блокчейнах Tron и Ethereum.
Резервы Tether по-прежнему основаны на краткосрочных казначейских облигациях США, доход от которых остается одним из основных источников прибыли. Tether является одним из крупнейших владельцев государственного долга США среди всех штатов.
Компания также сообщила, что увеличила свои физические запасы золота на 14 тонн, доведя их до более чем 146 тонн. Оно используется частично для поддержки токена XAUT, связанного с ценой золота (занимает 32-е место по капитализации в 2,46 миллиарда долларов на CoinMarketCap), и частично как инвестиция. Золото хранится в виде слитков в швейцарском хранилище. Tether считается крупнейшим частным владельцем этого металла.
Компания оценивает свои запасы Bitcoin в 8,93 триллиона долларов. По данным Tether, на 30 июня общие активы компании составили 187,75 миллиарда долларов, а обязательства — 183,64 миллиарда долларов, из которых 183,62 миллиарда долларов были в виде выпущенных токенов.