«Tesla» ընկերությունը հայտնել է, որ անցյալ եռամսյակում իր շահույթը նվազել է, քանի որ Իլոն Մասկի ղեկավարած ավտոմոբիլային ընկերությունն ավելի շատ միջոցներ է ներդրել հետազոտությունների և մշակումների (R&D) մեջ։
Տեխաս նահանգի Օսթին քաղաքում տեղակայված ընկերության զուտ շահույթը երկրորդ եռամսյակում կազմել է 1,11 միլիարդ դոլար կամ 32 ցենտ մեկ բաժնետոմսի հաշվով։ Միանգամյա ազդեցություն ունեցող որոշ գործոնները բացառելու դեպքում մեկ բաժնետոմսի շահույթը կազմել է 33 ցենտ, ինչը զգալիորեն ցածր է Ուոլ Սթրիթի վերլուծաբանների կանխատեսած 53 ցենտից՝ ըստ «FactSet»-ի տվյալների։
Միաժամանակ ընկերության հասույթն աճել է 26%-ով՝ հասնելով 28,24 միլիարդ դոլարի։ Այս ցուցանիշը նույնպես գերազանցել է վերլուծաբանների կանխատեսումը, որը կազմում էր 26,42 միլիարդ դոլար։
Թեև «Tesla»-ի հիմնական ավտոմոբիլային բիզնեսը շարունակում է կայուն աճ գրանցել, ընկերությունն այժմ առաջնահերթություն է տալիս արհեստական բանականության վրա հիմնված ենթակառուցվածքների և ծրագրային ապահովման զարգացմանը։ Այդ տեխնոլոգիաները հիմք են հանդիսանում «Tesla»-ի ռոբոտաքսիի և ռոբոտատեխնիկայի նախագծերի համար, որոնք, Իլոն Մասկի գնահատմամբ, ընկերության ապագա զարգացման գլխավոր ուղղություններն են։ Այս ռազմավարության իրականացումը, սակայն, պահանջում է զգալի ֆինանսական ներդրումներ։
Արդյունքում հետազոտությունների և մշակումների (R&D) ծախսերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են շուրջ 49%-ով՝ հասնելով 2,37 միլիարդ դոլարի։ Սա ընկերության ամենաբարձր R&D ծախսերից մեկն է առնվազն վերջին չորս եռամսյակների ընթացքում։

Прибыль Tesla снизилась
Компания «Tesla» сообщила, что ее прибыль снизилась в прошлом квартале, так как автомобильная компания под руководством Илона Маска вложила больше средств в исследования и разработки (R&D).
Чистая прибыль компании, расположенной в Остине, штат Техас, составила 1,11 миллиарда долларов или 32 цента на акцию во втором квартале. Исключая некоторые одноразовые факторы, прибыль на акцию составила 33 цента, что значительно ниже прогнозируемых 53 центов по данным «FactSet».
Тем временем выручка компании выросла на 26% и составила 28,24 миллиарда долларов. Этот показатель также превысил прогноз аналитиков, который составил 26,42 миллиарда долларов.
Хотя основной автомобильный бизнес «Tesla» продолжает демонстрировать стабильный рост, компания теперь придает приоритет разработке инфраструктуры и программного обеспечения на основе искусственного интеллекта. Эти технологии являются основой проектов «роботакси» и робототехники «Tesla», которые, по оценкам Илона Маска, являются главными направлениями будущего развития компании. Однако реализация этой стратегии требует значительных финансовых вложений.
В результате расходы на исследования и разработки (R&D) увеличились примерно на 49% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнув 2,37 миллиарда долларов. Это одни из самых высоких расходов на R&D компании за последние четыре квартала.