«Tesla» ընկերությունը հայտնել է, որ անցյալ եռամսյակում իր շահույթը նվազել է, քանի որ Իլոն Մասկի ղեկավարած ավտոմոբիլային ընկերությունն ավելի շատ միջոցներ է ներդրել հետազոտությունների և մշակումների (R&D) մեջ։
Տեխաս նահանգի Օսթին քաղաքում տեղակայված ընկերության զուտ շահույթը երկրորդ եռամսյակում կազմել է 1,11 միլիարդ դոլար կամ 32 ցենտ մեկ բաժնետոմսի հաշվով։ Միանգամյա ազդեցություն ունեցող որոշ գործոնները բացառելու դեպքում մեկ բաժնետոմսի շահույթը կազմել է 33 ցենտ, ինչը զգալիորեն ցածր է Ուոլ Սթրիթի վերլուծաբանների կանխատեսած 53 ցենտից՝ ըստ «FactSet»-ի տվյալների։
Միաժամանակ ընկերության հասույթն աճել է 26%-ով՝ հասնելով 28,24 միլիարդ դոլարի։ Այս ցուցանիշը նույնպես գերազանցել է վերլուծաբանների կանխատեսումը, որը կազմում էր 26,42 միլիարդ դոլար։
Թեև «Tesla»-ի հիմնական ավտոմոբիլային բիզնեսը շարունակում է կայուն աճ գրանցել, ընկերությունն այժմ առաջնահերթություն է տալիս արհեստական բանականության վրա հիմնված ենթակառուցվածքների և ծրագրային ապահովման զարգացմանը։ Այդ տեխնոլոգիաները հիմք են հանդիսանում «Tesla»-ի ռոբոտաքսիի և ռոբոտատեխնիկայի նախագծերի համար, որոնք, Իլոն Մասկի գնահատմամբ, ընկերության ապագա զարգացման գլխավոր ուղղություններն են։ Այս ռազմավարության իրականացումը, սակայն, պահանջում է զգալի ֆինանսական ներդրումներ։
Արդյունքում հետազոտությունների և մշակումների (R&D) ծախսերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են շուրջ 49%-ով՝ հասնելով 2,37 միլիարդ դոլարի։ Սա ընկերության ամենաբարձր R&D ծախսերից մեկն է առնվազն վերջին չորս եռամսյակների ընթացքում։

Tesla has reported a decline in its profits for the last quarter, as the automotive company led by Elon Musk invested more in research and development (R&D).
The net profit of the company based in Austin, Texas, was $1.11 billion or 32 cents per share in the second quarter. Excluding certain one-time factors, earnings per share were 33 cents, significantly lower than Wall Street analysts' forecast of 53 cents according to FactSet.
At the same time, the company's revenue grew by 26%, reaching $28.24 billion. This figure also exceeded analysts' expectations, which were set at $26.42 billion.
Although Tesla's core automotive business continues to show stable growth, the company is now prioritizing the development of artificial intelligence-based infrastructure and software. These technologies are foundational for Tesla's robotaxi and robotics projects, which Elon Musk estimates are the main directions for the company's future development. However, implementing this strategy requires significant financial investments.
As a result, R&D expenses increased by approximately 49% compared to the same period last year, reaching $2.37 billion. This is one of the highest R&D expenditures for the company in at least the last four quarters.