Tesla-ի եռամսյակային եկամուտն աճել է 26%-ով, սակայն զուտ շահույթը զիջել է կանխատեսումներին
Ամերիկյան էլեկտրամոբիլներ արտադրող Tesla ընկերությունը 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում ավելացրել է իր եկամուտը 26%-ով, սակայն զուտ շահույթը նվազել է 5%-ով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ընկերության եկամուտը կազմել է 28.24 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 22.5 միլիարդ դոլարի համեմատ: LSEG-ի կողմից հարցված վերլուծաբանները միջինում կանխատեսում էին 25.71 միլիարդ դոլարի ցուցանիշ:
Tesla-ի զուտ շահույթը նվազել է՝ նախորդ տարվա 1.17 միլիարդ դոլարից հասնելով 1.11 միլիարդ դոլարի: Մեկ բաժնետոմսի հաշվով շահույթը նվազել է 0.33 դոլարից մինչև 0.32 դոլար: Ճշգրտված շահույթը կազմել է 0.33 դոլար՝ մեկ բաժնետոմսի հաշվով՝ զգալիորեն զիջելով փորձագետների 0.51 դոլարի կոնսենսուսային կանխատեսմանը:
Ավտոմոբիլային հատվածի եկամուտն աճել է 23%-ով՝ հասնելով 20.52 միլիարդ դոլարի, էներգիայի արտադրության և կուտակման հատվածում՝ 13%-ով՝ հասնելով 3.14 միլիարդ դոլարի, իսկ ծառայությունների ոլորտում եկամուտը կտրուկ աճել է՝ 50%-ով, մինչև 4.58 միլիարդ դոլար:
Անցած եռամսյակում ընկերության էլեկտրամոբիլների մատակարարումներն աճել են 25%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, և կազմել 480 126 ավտոմեքենա: Արտադրության ծավալն աճել է 10%-ով՝ հասնելով 451 758 մեքենայի:
Tesla-ի գործառնական ծախսերն աճել են 47%-ով՝ հասնելով 4.35 միլիարդ դոլարի՝ ընկերության կողմից արհեստական բանականության ոլորտում, ինչպես նաև այլ հետազոտությունների և մշակումների ուղղություններում կատարված խոշոր ներդրումների ֆոնին: Գործառնական շահույթի մարժան նվազել է՝ նախորդ տարվա 4.1%-ից հասնելով 1.4%-ի:
Գլխավոր ֆինանսական տնօրենը նախազգուշացրել է, որ գործառնական ծախսերը կշարունակեն աճել 2026 թվականին և հետագայում ևս: Նրա խոսքով՝ հումքի գների աճը և տոկոսադրույքների փոփոխություններն ազդում են ընկերության ծախսերի վրա:
Tesla-ի կապիտալ ներդրումները երկրորդ եռամսյակում աճել են 2.4 անգամ՝ հասնելով 5.8 միլիարդ դոլարի, ինչի հետևանքով ընկերությունն առաջին անգամ վերջին երկու տարվա ընթացքում գրանցել է բացասական ազատ դրամական հոսք՝ -1.1 միլիարդ դոլարի չափով: Ապրիլին ընկերությունը կապիտալ ներդրումների տարեկան ծրագիրը բարձրացրել էր մինչև 25 միլիարդ դոլար:
2026 թվականի սկզբից Tesla-ի շուկայական կապիտալիզացիան նվազել է 16.8%-ով:
Ավտոաշխարհի նորությունները հրապարակվում են ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ ապահովագրական ընկերության աջակցությամբ, որը ներկայացնում է ԿԱՍԿՈ ապահովագրություն: Կասկոն կօգնի անսպասելի իրավիճակներում պահպանել կայուն ֆինանսական վիճակ:

Выручка Tesla за квартал выросла на 26%, но чистая прибыль не дотянула до прогнозов
Американская компания Tesla, производитель электромобилей, увеличила свою выручку на 26% во втором квартале 2026 года, однако чистая прибыль снизилась на 5%:
В отчетный период выручка компании составила 28.24 миллиарда долларов, по сравнению с 22.5 миллиарда долларов за аналогичный период прошлого года. Аналитики, опрошенные LSEG, в среднем прогнозировали показатель в 25.71 миллиарда долларов:
Чистая прибыль Tesla снизилась с 1.17 миллиарда долларов в прошлом году до 1.11 миллиарда долларов. Прибыль на акцию уменьшилась с 0.33 долларов до 0.32 долларов. Скорректированная прибыль составила 0.33 долларов на акцию, что значительно ниже консенсус-прогноза экспертов в 0.51 долларов:
Рего Иншуранс
Выручка в автомобильном сегменте увеличилась на 23%, достигнув 20.52 миллиарда долларов, в сегменте производства и хранения энергии на 13%, составив 3.14 миллиарда долларов, а в сфере услуг выручка резко возросла на 50%, до 4.58 миллиарда долларов:
В прошлом квартале поставки электромобилей компании увеличились на 25% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составили 480 126 автомобилей. Объем производства увеличился на 10%, достигнув 451 758 автомобилей:
Операционные расходы Tesla увеличились на 47%, составив 4.35 миллиарда долларов, на фоне крупных инвестиций компании в области искусственного интеллекта, а также в другие направления исследований и разработок. Маржа операционной прибыли снизилась с 4.1% в прошлом году до 1.4%:
Главный финансовый директор предупредил, что операционные расходы будут продолжать расти в 2026 году и в дальнейшем. По его словам, рост цен на сырьё и изменения процентных ставок влияют на расходы компании:
Капитальные инвестиции Tesla во втором квартале увеличились в 2.4 раза, достигнув 5.8 миллиарда долларов, в результате чего компания впервые за последние два года зафиксировала отрицательный свободный денежный поток в размере -1.1 миллиарда долларов. В апреле компания увеличила годовую программу капитальных инвестиций до 25 миллиардов долларов:
С начала 2026 года рыночная капитализация Tesla снизилась на 16.8%:
Новости автопрома публикуются при поддержке РЕГО ИНШУРАНС, представляющей КАСКО страхование. КАСКО поможет сохранить стабильное финансовое положение в неожиданных ситуациях: