Tesla-ի եռամսյակային եկամուտն աճել է 26%-ով, սակայն զուտ շահույթը զիջել է կանխատեսումներին
Ամերիկյան էլեկտրամոբիլներ արտադրող Tesla ընկերությունը 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում ավելացրել է իր եկամուտը 26%-ով, սակայն զուտ շահույթը նվազել է 5%-ով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ընկերության եկամուտը կազմել է 28.24 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 22.5 միլիարդ դոլարի համեմատ: LSEG-ի կողմից հարցված վերլուծաբանները միջինում կանխատեսում էին 25.71 միլիարդ դոլարի ցուցանիշ:
Tesla-ի զուտ շահույթը նվազել է՝ նախորդ տարվա 1.17 միլիարդ դոլարից հասնելով 1.11 միլիարդ դոլարի: Մեկ բաժնետոմսի հաշվով շահույթը նվազել է 0.33 դոլարից մինչև 0.32 դոլար: Ճշգրտված շահույթը կազմել է 0.33 դոլար՝ մեկ բաժնետոմսի հաշվով՝ զգալիորեն զիջելով փորձագետների 0.51 դոլարի կոնսենսուսային կանխատեսմանը:
Ավտոմոբիլային հատվածի եկամուտն աճել է 23%-ով՝ հասնելով 20.52 միլիարդ դոլարի, էներգիայի արտադրության և կուտակման հատվածում՝ 13%-ով՝ հասնելով 3.14 միլիարդ դոլարի, իսկ ծառայությունների ոլորտում եկամուտը կտրուկ աճել է՝ 50%-ով, մինչև 4.58 միլիարդ դոլար:
Անցած եռամսյակում ընկերության էլեկտրամոբիլների մատակարարումներն աճել են 25%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, և կազմել 480 126 ավտոմեքենա: Արտադրության ծավալն աճել է 10%-ով՝ հասնելով 451 758 մեքենայի:
Tesla-ի գործառնական ծախսերն աճել են 47%-ով՝ հասնելով 4.35 միլիարդ դոլարի՝ ընկերության կողմից արհեստական բանականության ոլորտում, ինչպես նաև այլ հետազոտությունների և մշակումների ուղղություններում կատարված խոշոր ներդրումների ֆոնին: Գործառնական շահույթի մարժան նվազել է՝ նախորդ տարվա 4.1%-ից հասնելով 1.4%-ի:
Գլխավոր ֆինանսական տնօրենը նախազգուշացրել է, որ գործառնական ծախսերը կշարունակեն աճել 2026 թվականին և հետագայում ևս: Նրա խոսքով՝ հումքի գների աճը և տոկոսադրույքների փոփոխություններն ազդում են ընկերության ծախսերի վրա:
Tesla-ի կապիտալ ներդրումները երկրորդ եռամսյակում աճել են 2.4 անգամ՝ հասնելով 5.8 միլիարդ դոլարի, ինչի հետևանքով ընկերությունն առաջին անգամ վերջին երկու տարվա ընթացքում գրանցել է բացասական ազատ դրամական հոսք՝ -1.1 միլիարդ դոլարի չափով: Ապրիլին ընկերությունը կապիտալ ներդրումների տարեկան ծրագիրը բարձրացրել էր մինչև 25 միլիարդ դոլար:
2026 թվականի սկզբից Tesla-ի շուկայական կապիտալիզացիան նվազել է 16.8%-ով:
Ավտոաշխարհի նորությունները հրապարակվում են ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ ապահովագրական ընկերության աջակցությամբ, որը ներկայացնում է ԿԱՍԿՈ ապահովագրություն: Կասկոն կօգնի անսպասելի իրավիճակներում պահպանել կայուն ֆինանսական վիճակ:

Tesla's quarterly revenue increased by 26%, but net profit fell short of forecasts
The American electric vehicle manufacturer Tesla reported a 26% increase in revenue for the second quarter of 2026, although its net profit fell by 5%:
During the reporting period, the company's revenue reached $28.24 billion, compared to $22.5 billion in the same period last year. Analysts surveyed by LSEG had forecasted an average of $25.71 billion:
Tesla's net profit decreased from $1.17 billion last year to $1.11 billion. Earnings per share fell from $0.33 to $0.32. Adjusted earnings were $0.33 per share, significantly below the consensus forecast of $0.51:
Revenue from the automotive segment increased by 23%, reaching $20.52 billion, while revenue from energy production and storage rose by 13% to $3.14 billion, and revenue from services surged by 50% to $4.58 billion:
In the last quarter, the company's electric vehicle deliveries grew by 25% compared to the same period last year, totaling 480,126 vehicles. Production volume increased by 10%, reaching 451,758 vehicles:
Tesla's operating expenses rose by 47%, reaching $4.35 billion, amid significant investments in artificial intelligence and other research and development areas. The operating profit margin decreased from 4.1% last year to 1.4%:
The Chief Financial Officer warned that operating expenses will continue to rise in 2026 and beyond. He noted that rising raw material prices and changes in interest rates are impacting the company's costs:
Tesla's capital expenditures in the second quarter increased 2.4 times, reaching $5.8 billion, resulting in the company recording a negative free cash flow of -$1.1 billion for the first time in two years. In April, the company raised its annual capital investment plan to $25 billion:
Since the beginning of 2026, Tesla's market capitalization has decreased by 16.8%:
News from the automotive world is published with the support of REGO INSURANCE, which offers CASCO insurance. CASCO will help maintain stable financial conditions in unexpected situations: