Տեսլա և Ալֆաբետ ընկերությունների բաժնետոմսերը նվազել են, քանի որ երկու ընկերությունները նշեցին, որ մեծացնում են արհեստական բանականության (AI) վրա ծախսերը, ինչը մտահոգել է ներդրողներին:
Տեսլայի բաժնետոմսը նվազել է 12%-ով, իսկ Ալֆաբետի բաժնետոմսը՝ 6%-ով: Այս փոփոխությունները տեղի են ունեցել այն բանից հետո, երբ Ալֆաբետի բաժնետոմսերը փակվել էին 1.46% նվազումով, իսկ Տեսլայի բաժնետոմսերը՝ 1.3%:
Երկու ընկերությունները նաև հաղորդել են բացասական ազատ դրամական հոսքերի մասին երկրորդ եռամսյակում: Ալֆաբետը բարձրացրել է իր կապիտալ ծախսերի կանխատեսումը այս տարվա համար՝ 195-ից 205 միլիարդ դոլար, նախազգուշացնելով, որ 2027 թվականին այդ թվերը կարող են ավելի բարձր լինել:
Տեսլան, իր հերթին, նշել է, որ կապիտալ ծախսերը 142%-ով աճել են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ հասնելով 5.79 միլիարդ դոլարի:
Ալֆաբետի ղեկավարությունը նշել է, որ ծախսերի աճը հիմնականում պայմանավորված է աճող պահանջարկի համար հզորության մատակարարման արագացմամբ:
Ալֆաբետի ամպային ծառայությունների եկամուտը 82%-ով աճել է՝ հասնելով 24.8 միլիարդ դոլարի, ինչը գերազանցել է կանխատեսումները:

Акции Tesla и Alphabet упали, поскольку обе компании сообщили о росте расходов на искусственный интеллект (ИИ), что обеспокоило инвесторов.
Акции Tesla упали на 12%, в то время как акции Alphabet потеряли более 6%. Эти изменения произошли после того, как акции Alphabet закрылись на 1,46% ниже, а акции Tesla — на 1,3%.
Обе компании также сообщили о негативном свободном денежном потоке за второй квартал. Alphabet повысила свой прогноз капитальных расходов на этот год до 195–205 миллиардов долларов и предупредила о более высоких цифрах в 2027 году.
Tesla, в свою очередь, сообщила, что капитальные расходы увеличились на 142% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 5,79 миллиарда долларов.
Руководство Alphabet отметило, что рост расходов в основном связан с ускорением поставок мощностей для удовлетворения растущего спроса.
Выручка облачных услуг Alphabet выросла на 82%, достигнув 24,8 миллиарда долларов, что превысило прогнозы.