Շուրջ երկու շաբաթ է անցել, բայց Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը դեռ չի հստակեցնում՝ հայկական կողմը ներկայացրել է Մոսկվայի պահանջած հաշվետվություններն ու գործողությունների ծրագիրը:
Հայկական ապրանքների նկատմամբ կոշտ սահմանափակումներ կիրառած «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը մասնավորապես ուզում է իմանալ, թե ՍԱՏՄ-ն ի՞նչ ստուգումներ է արել, ի՞նչ խախտումներ է հայտնաբերել, ինչպես է դրանք շտկելու և հետագայում պահելու ԵԱՏՄ ստանդարտները:
Ռուսաստանը մայիսից սկսեց փուլ առ փուլ արգելել Հայաստանից տարբեր ապրանքների, այդ թվում՝ գյուղմթերքի, ձկնամթերքի, խմիչքների, կաթնամթերքի և ծաղիկների ներմուծումը:
Մինչ Ռուսաստանն առայժմ փակ է պահում իր շուկան հայկական գյուղմթերքի համար, Հայաստանի կառավարությունը տարբեր կարճաժամկետ ծրագրերով աջակցում է արտահանողներին և հայտարարում շուկաների դիվերսիֆիկացման մասին:
Նախորդ շաբաթ էլ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն էր հայտարարել, որ սեպտեմբերից նախատեսվում է Հայաստանից Արաբական Միացյալ Էմիրություններ շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ միրգ ու բանջարեղեն արտահանել:
Հայաստանի խոշոր արտահանողներից Smart Agro Solutions-ի հիմնադիր Աշոտ Գրիգորյանը, որ այս սահմանափակումների ընթացքում օգտվել է նաև պետական աջակցությունից, դրական է համարում նաև այս նորությունը:
Ընկերությունը նաև Եվրոպական երկրներ է արտահանում իրականացնում, բայց այս պահին որպես հիմնական ուղղություն Ուկրաինան է դիտարկել:

На фоне российских ограничений планируется экспорт 40 тонн в неделю в ОАЭ
Прошло около двух недель, но Управление по безопасности продуктов питания все еще не уточняет, представила ли армянская сторона запрашиваемые Москвой отчеты и план действий:
Россельхознадзор, который ввел жесткие ограничения на армянские товары, в частности, хочет знать, какие проверки провело САУ, какие нарушения были выявлены, как они будут исправлены и как будут соблюдаться стандарты ЕАЭС в будущем:
Россия с мая начала поэтапно запрещать ввоз различных товаров из Армении, включая сельскохозяйственную продукцию, рыбу, напитки, молочные продукты и цветы:
Пока Россия закрыта для армянских сельскохозяйственных товаров, правительство Армении поддерживает экспортеров различными краткосрочными программами и объявляет о диверсификации рынков:
На прошлой неделе министр экономики Геворг Папоян заявил, что с сентября планируется экспортировать из Армении до 40 тонн свежих фруктов и овощей в Объединенные Арабские Эмираты:
Основатель одного из крупных экспортеров Smart Agro Solutions Ашот Григорян, который также воспользовался государственной поддержкой в условиях этих ограничений, положительно оценивает эту новость:
Компания также осуществляет экспорт в европейские страны, но в данный момент рассматривает Украину как основное направление: