Շուրջ երկու շաբաթ է անցել, բայց Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը դեռ չի հստակեցնում՝ հայկական կողմը ներկայացրել է Մոսկվայի պահանջած հաշվետվություններն ու գործողությունների ծրագիրը:
Հայկական ապրանքների նկատմամբ կոշտ սահմանափակումներ կիրառած «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը մասնավորապես ուզում է իմանալ, թե ՍԱՏՄ-ն ի՞նչ ստուգումներ է արել, ի՞նչ խախտումներ է հայտնաբերել, ինչպես է դրանք շտկելու և հետագայում պահելու ԵԱՏՄ ստանդարտները:
Ռուսաստանը մայիսից սկսեց փուլ առ փուլ արգելել Հայաստանից տարբեր ապրանքների, այդ թվում՝ գյուղմթերքի, ձկնամթերքի, խմիչքների, կաթնամթերքի և ծաղիկների ներմուծումը:
Մինչ Ռուսաստանն առայժմ փակ է պահում իր շուկան հայկական գյուղմթերքի համար, Հայաստանի կառավարությունը տարբեր կարճաժամկետ ծրագրերով աջակցում է արտահանողներին և հայտարարում շուկաների դիվերսիֆիկացման մասին:
Նախորդ շաբաթ էլ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն էր հայտարարել, որ սեպտեմբերից նախատեսվում է Հայաստանից Արաբական Միացյալ Էմիրություններ շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ միրգ ու բանջարեղեն արտահանել:
Հայաստանի խոշոր արտահանողներից Smart Agro Solutions-ի հիմնադիր Աշոտ Գրիգորյանը, որ այս սահմանափակումների ընթացքում օգտվել է նաև պետական աջակցությունից, դրական է համարում նաև այս նորությունը:
Ընկերությունը նաև Եվրոպական երկրներ է արտահանում իրականացնում, բայց այս պահին որպես հիմնական ուղղություն Ուկրաինան է դիտարկել:

It has been about two weeks, but the Food Safety Inspection Body has not yet clarified whether the Armenian side has submitted the reports and action plan requested by Moscow:
Rosselkhoznadzor, which has imposed strict restrictions on Armenian products, particularly wants to know what inspections the Food Safety Inspection Body has conducted, what violations have been detected, how they will be corrected, and how EAEU standards will be maintained in the future:
Since May, Russia has begun to gradually ban the import of various products from Armenia, including agricultural products, fish, beverages, dairy products, and flowers:
While Russia remains closed to Armenian agricultural products, the Armenian government is supporting exporters with various short-term programs and announcing market diversification:
Last week, Minister of Economy Gevorg Papoyan announced that starting in September, up to 40 tons of fresh fruits and vegetables are planned to be exported from Armenia to the United Arab Emirates weekly:
One of Armenia's major exporters, Smart Agro Solutions founder Ashot Grigoryan, who has also benefited from state support during these restrictions, considers this news positive:
The company also exports to European countries, but currently considers Ukraine as the main direction: