Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ նոր քրեական հետապնդում
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը: Այն վերաբերում է կաշառք ստանալուն, գումարների վատնմանը, գույքի ապօրինի օտարմանը և գումարի հանցավոր ծագումը քողարկելուն։
1. «Պրոգրես Հայաստան» ՍՊ և «Լոկալ Դիվելոփերզ» ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Ս.Մ.-ից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստացում և դրա դիմաց գույքի ձեռքբերում,
2. «Դիլիջան» ուսումնական կենտրոնի շինարարական աշխատանքների շրջանակում՝ ի թիվս այլնի, 174 միլիոն 581 հազար դրամի վատնում,
3. Բրյուսովի անվան համալսարանին պատկանող՝ 208 միլիոն 908 հազար դրամ արժեքով գույքի ապօրինի օտարման սխեմա,
4. Առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում՝ 151 միլիոն 126 հազար դրամի հանցավոր ծագումը քողարկելու եղանակով:
Խաչատրյանները նաև ապօրինի ծագման գույքի բռնագանձման գործով են անցնում, որը 2024 թվականից քննվում է Հակակոռուպցիոն դատարանում: Այս հարցով պետությունը ֆինանսների նախկին ազդեցիկ նախարարից և նրան փոխկապակցված անձանցից, այդ թվում՝ որդիներից, պահանջում է բռնագանձել:
• 193 անշարժ գույք, որն ի թիվս այլնի ներառում է 46 բնակարան Կենտրոն վարչական շրջանում, 89 անշարժ գույք Կոտայքի մարզում,
• 29 իրավաբանական անձում մասնակցություն, որոնց թվում են «ՄԵԳԱՍՊՈՐՏ» ՍՊԸ-ն, «ՄԵԳԱ ՖՈՒԴ» ՍՊԸ-ն,
• 14 շարժական գույք,
• շուրջ 1 միլիարդ 451 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ձեռքբերված պարտատոմսեր,
• շուրջ 147 հազար ԱՄՆ դոլար ավանդ,
• շուրջ 23 միլիոն 81 հազար ԱՄՆ դոլարի, 409 միլիոն 806 հազար ՀՀ դրամի և 9750 եվրոյի չափով փոխառության պահանջի իրավունք,
• շուրջ 17 միլիարդ 761,5 միլիոն դրամ:
Այսօր ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հայտնեց, որ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում՝ նշելով, որ իրականացվել են խուզարկություններ:
Քննչականը հունիսի սկզբին հայտարարել էր, որ դեռ կրթության նախարար եղած տարիներին Արմեն Աշոտյանը այնպես է արել, որ Երևանի Բրյուսովի համալսարանին պատկանած անշարժ գույքն օտարվել է այն ժամանակ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին և նրա որդուն: Ընդ որում, գույքի արժեքը 208 միլիոն դրամ էր. ըստ Քննչականի, գույքի ծագումը թաքցնելու նպատակով այն նախ ձևակերպվել է Խաչատրյանների մտերիմի անունով, հետո մոտ երեք անգամ էժան՝ 75 միլիոն դրամով վաճառվել Գագիկ Խաչատրյանի որդուն: Աշոտյանի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը աբսուրդ է որակել մեղադրանքը:

News | 2026/09/01 20:01
A new public criminal case has been initiated against Gagik Khachatryan, the former head of the State Revenue Committee and former Minister of Finance, as reported by the Prosecutor General's Office: The case involves bribery, embezzlement, illegal transfer of property, and concealing the criminal origin of money.
1. Receiving bribes of particularly large amounts from S.M., the director of the companies "Progress Armenia" and "Local Developers," and acquiring property in return,
2. Embezzlement of 174 million 581 thousand drams in the framework of construction works of the "Dilijan" educational center,
3. A scheme for the illegal transfer of property valued at 208 million 908 thousand drams belonging to Brusov University,
4. Money laundering of particularly large amounts by concealing the criminal origin of 151 million 126 thousand drams:
The Khachatryans are also involved in a case of confiscation of illegally obtained property, which has been under investigation in the Anti-Corruption Court since 2024. In this matter, the state demands the confiscation from the former influential Minister of Finance and related persons, including his sons:
• 193 real estate properties, including 46 apartments in the Center administrative district, 89 properties in Kotayk region,
• Shares in 29 legal entities, including "MEGASPORT" and "MEGA FOOD,"
• 14 movable properties,
• Bonds worth approximately 1 billion 451 million USD,
• A deposit of approximately 147 thousand USD,
• Claims for loans amounting to approximately 23 million 81 thousand USD, 409 million 806 thousand drams, and 9750 euros,
• Approximately 17 billion 761.5 million drams:
Earlier today, the Investigative Committee announced that a decision has been made to arrest former head of the SRC Gagik Khachatryan, noting that searches have been conducted:
The investigation announced in early June that while still serving as Minister of Education, Armen Ashotyan arranged for the property belonging to Brusov University in Yerevan to be sold to then-chairman of the SRC Gagik Khachatryan and his son. The value of the property was 208 million drams. According to the investigation, to conceal the origin of the property, it was first registered in the name of a close associate of the Khachatryans and then sold to Gagik Khachatryan's son at nearly three times less - for 75 million drams. Ashotyan's lawyer Ruben Melikyan described the charges as absurd.