Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ նոր քրեական հետապնդում
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը: Այն վերաբերում է կաշառք ստանալուն, գումարների վատնմանը, գույքի ապօրինի օտարմանը և գումարի հանցավոր ծագումը քողարկելուն։
1. «Պրոգրես Հայաստան» ՍՊ և «Լոկալ Դիվելոփերզ» ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Ս.Մ.-ից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստացում և դրա դիմաց գույքի ձեռքբերում,
2. «Դիլիջան» ուսումնական կենտրոնի շինարարական աշխատանքների շրջանակում՝ ի թիվս այլնի, 174 միլիոն 581 հազար դրամի վատնում,
3. Բրյուսովի անվան համալսարանին պատկանող՝ 208 միլիոն 908 հազար դրամ արժեքով գույքի ապօրինի օտարման սխեմա,
4. Առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում՝ 151 միլիոն 126 հազար դրամի հանցավոր ծագումը քողարկելու եղանակով:
Խաչատրյանները նաև ապօրինի ծագման գույքի բռնագանձման գործով են անցնում, որը 2024 թվականից քննվում է Հակակոռուպցիոն դատարանում: Այս հարցով պետությունը ֆինանսների նախկին ազդեցիկ նախարարից և նրան փոխկապակցված անձանցից, այդ թվում՝ որդիներից, պահանջում է բռնագանձել:
• 193 անշարժ գույք, որն ի թիվս այլնի ներառում է 46 բնակարան Կենտրոն վարչական շրջանում, 89 անշարժ գույք Կոտայքի մարզում,
• 29 իրավաբանական անձում մասնակցություն, որոնց թվում են «ՄԵԳԱՍՊՈՐՏ» ՍՊԸ-ն, «ՄԵԳԱ ՖՈՒԴ» ՍՊԸ-ն,
• 14 շարժական գույք,
• շուրջ 1 միլիարդ 451 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ձեռքբերված պարտատոմսեր,
• շուրջ 147 հազար ԱՄՆ դոլար ավանդ,
• շուրջ 23 միլիոն 81 հազար ԱՄՆ դոլարի, 409 միլիոն 806 հազար ՀՀ դրամի և 9750 եվրոյի չափով փոխառության պահանջի իրավունք,
• շուրջ 17 միլիարդ 761,5 միլիոն դրամ:
Այսօր ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հայտնեց, որ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում՝ նշելով, որ իրականացվել են խուզարկություններ:
Քննչականը հունիսի սկզբին հայտարարել էր, որ դեռ կրթության նախարար եղած տարիներին Արմեն Աշոտյանը այնպես է արել, որ Երևանի Բրյուսովի համալսարանին պատկանած անշարժ գույքն օտարվել է այն ժամանակ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին և նրա որդուն: Ընդ որում, գույքի արժեքը 208 միլիոն դրամ էր. ըստ Քննչականի, գույքի ծագումը թաքցնելու նպատակով այն նախ ձևակերպվել է Խաչատրյանների մտերիմի անունով, հետո մոտ երեք անգամ էժան՝ 75 միլիոն դրամով վաճառվել Գագիկ Խաչատրյանի որդուն: Աշոտյանի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը աբսուրդ է որակել մեղադրանքը:

Возбуждено новое уголовное дело против бывшего председателя Государственного доходного комитета и бывшего министра финансов Гагика Хачатряна, сообщает Главная прокуратура: Дело касается получения взяток, растрат, незаконной продажи имущества и сокрытия преступного происхождения денег.
- Получение взяток в особо крупном размере от директора компаний «Прогресс Армения» и «Локал Девелоперз» С.М. и приобретение имущества взамен,
- Растрата 174 миллионов 581 тысяч драмов в рамках строительных работ учебного центра «Дилижан»,
- Схема незаконной продажи имущества стоимостью 208 миллионов 908 тысяч драмов, принадлежащего университету имени Брюсова,
- Отмывание денег в особо крупном размере с сокрытием преступного происхождения 151 миллиона 126 тысяч драмов:
Хачатряны также проходят по делу о конфискации имущества незаконного происхождения, которое рассматривается в Антикоррупционном суде с 2024 года. В этом деле государство требует конфисковать у бывшего влиятельного министра финансов и связанных с ним лиц, включая его сыновей:
- 193 объекта недвижимости, включая 46 квартир в административном районе Центр, 89 объектов недвижимости в Котайкской области,
- Доли в 29 юридических лицах, среди которых «МЕГАСПОРТ» и «МЕГА ФУД»,
- 14 движимого имущества,
- Облигации на сумму около 1 миллиард 451 миллионов долларов США,
- Депозит на сумму около 147 тысяч долларов США,
- Права требования по займам на сумму около 23 миллионов 81 тысяч долларов США, 409 миллионов 806 тысяч драмов и 9750 евро,
- Около 17 миллиардов 761,5 миллионов драмов:
Ранее сегодня Следственный комитет сообщил, что было принято решение о задержании бывшего председателя ГДК Гагика Хачатряна, отметив, что были проведены обыски:
Следствие в начале июня заявило, что еще будучи министром образования, Армен Ашотян сделал так, что недвижимость, принадлежащая университету Брюсова в Ереване, была продана тогдашнему председателю ГДК Гагику Хачатряну и его сыну. При этом стоимость имущества составляла 208 миллионов драмов. По данным следствия, с целью сокрытия происхождения имущества оно сначала было оформлено на имя близкого к Хачатрянам человека, а затем продано сыну Гагика Хачатряна почти в три раза дешевле - за 75 миллионов драмов. Адвокат Ашотяна Рубен Меликян назвал обвинение абсурдным.