Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ և նախկին ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ նոր մեղադրանքներ են առաջադրվել, որոնք վերաբերում են կաշառք վերցնելու և փողերի լվացման մեծածավալ դեպքերին:
Քննիչ կոմիտեն հայտնել է, որ Խաչատրյանի և նրա որդու բնակարաններում, ինչպես նաև նրանց հետ կապված շուրջ երկու տասնյակ ընկերությունների գրասենյակներում իրականացվել են որոնումներ:
Խաչատրյանը, ով եղել է պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ 2008-2014 թվականներին և ֆինանսների նախարար 2014-2016 թվականներին, մեղադրվում է կաշառք վերցնելու, գումարների յուրացման, անօրինական սեփականության տնօրինման և փողերի քրեական ծագման թաքցնելու մեջ:
Մեղադրանքներից մեկը վերաբերում է նրան, որ Խաչատրյանը կաշառք է ստացել տեղական անշարժ գույքի զարգացման ընկերության տնօրենից:
Քննիչները նաև պնդում են, որ նա յուրացրել է 480,000 ԱՄՆ դոլարի համարժեք գումարներ:
Խաչատրյանի փաստաբանները դեռևս չեն մեկնաբանել նոր քրեական գործը:
Նրա փաստաբանական թիմը հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները 70-ամյա Խաչատրյանին դուրս բերում անկողնուց:
Ավելի վաղ, գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացված փորձագիտական գնահատականը հաստատել է, որ Խաչատրյանը առողջական խնդիրներ չունի, որոնք կարող են խոչընդոտել քրեական գործընթացներին մասնակցելուն:
Անհրաժեշտ է նշել, որ Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցված այլ գործերով պահանջվում է 193 անշարժ գույքի, այդ թվում՝ Երևանի կենտրոնում 46 բնակարանների և Կոտայքի մարզում 89 գույքի բռնագանձում:
2024 թվականին ԱՄՆ կառավարությունը բռնագրավել է Խաչատրյանի որդիների կողմից ձեռք բերված շքեղ վիլլան Լոս Անջելեսում:

Новые обвинения против бывшего главы налоговой службы Армении
Армянские следователи добиваются ареста Гагика Хачатряна, бывшего главы налоговой службы Армении, в рамках уголовного дела, связанного с новыми обвинениями в получении взяток и отмывании денег в особо крупном размере.
Следственный комитет сообщил, что были проведены срочные следственные действия, включая обыски в квартирах Хачатряна и его сына, а также в офисах и филиалах около двух десятков компаний, связанных с ними.
Хачатрян, который занимал пост председателя Государственного доходного комитета с 2008 по 2014 год и министра финансов с 2014 по 2016 год, сталкивается с новыми уголовными обвинениями, согласно Генеральной прокуратуре.
Обвинения касаются предполагаемого получения взяток, хищения, незаконного распоряжения имуществом и сокрытия криминального происхождения денег.
Одно из обвинений связано с тем, что Хачатрян якобы принял крупную взятку от директора местной компании по развитию недвижимости.
Следователи также утверждают, что он похитил эквивалент 480 000 долларов США.
Ни Хачатрян, ни его адвокаты не прокомментировали новое уголовное дело.
Позже адвокаты Хачатряна опубликовали видео его задержания, на котором видно, как сотрудники Национальной службы безопасности выносят 70-летнего мужчину с носилками.
Ранее Генеральная прокуратура ссылалась на экспертное заключение, в котором утверждалось, что у Хачатряна нет проблем со здоровьем, которые могли бы помешать ему участвовать в любых процессах.
В другом деле, касающемся якобы незаконно приобретенных активов, Антикоррупционный суд рассматривает требования о конфискации 193 объектов недвижимости, включая 46 квартир в центре Еревана и 89 объектов в Котайкской области.