TeraWulf-ի գլխավոր տնօրենը՝ «Մեգավատները հավասար չեն» արհեստական բանականության մրցավազքում
Վերջին զարգացումները: TeraWulf-ի գլխավոր տնօրեն Պոլ Պրագերը նշել է, որ 20-ամյա վարձակալությունը արտահայտում է արհեստական բանականության հաշվարկման աճող պահանջարկը և հաստատում TeraWulf-ի ռազմավարությունը՝ ունենալու էներգիա, հող և գործողություններ:
• Պրագերը նշել է, որ Կենտուկիի նախագիծը հաղթել է Anthropic-ին մրցույթում, որը կենտրոնացած էր ցանցային էներգիայի և երկարաժամկետ ենթակառուցվածքների հասանելիության վրա:
• Համաձայնագիրը գնահատվում է մոտ $19 միլիարդ, ինչը գերազանցում է TeraWulf-ի ներկայիս շուկայական կապիտալիզացիան:
• Պրագերը նշել է, որ TeraWulf-ը արդեն համագործակցում է Anthropic-ի և Google-ի հետ Նյու Յորքի Lake Mariner համալիրում:
Ինչ է նշանակում սա: TeraWulf-ը հրաժարվում է ոչ հիմնական ակտիվներից՝ կենտրոնանալով լիովին վերահսկվող AI տվյալների կենտրոնների վրա:
• Պրագերը նշել է, որ Abernathy նախագծում իրենց մասնակցության վաճառքը արտահայտում է կարգապահ կապիտալի հատկացման ռազմավարություն:
• Նա նշել է, որ TeraWulf-ը ուժեղ վերադարձ է ստացել վաճառքից և ծրագրում է վերին ներդրումներ կատարել լիովին սեփական AI ենթակառուցվածքային նախագծերում:
Համատեքստ: AI տվյալների կենտրոնների կառուցումը մինիմալ տարիների աշխատանք է, որտեղ աշխատանքի ուժը կարևոր մարտահրավեր է:
• Պրագերը նշել է, որ Կենտուկիի օբյեկտը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2028 թվականից:
• Նա նշել է, որ հմտությունների և պայմանագրերի ապահովումը ավելի մեծ մարտահրավեր է, քան սարքավորումների ձեռքբերումը:
Ամփոփում: TeraWulf-ը հայտարարում է, որ Bitcoin-ի հանքարդյունաբերությունը այլևս չի մտնում իրենց երկարաժամկետ ռազմավարության մեջ:
• Պրագերը նշել է, որ ընկերությունը սկզբում մտել է Bitcoin հանքարդյունաբերություն, քանի որ արդեն ունեցել է էներգիայի ակտիվներ:

Генеральный директор TeraWulf: «Не все мегаватты созданы равными» в гонке ИИ
Последние события: Генеральный директор TeraWulf Пол Прагер заявил, что 20-летняя аренда отражает растущий спрос на вычисления ИИ и подтверждает стратегию TeraWulf по владению энергией, землей и операциями.
• Прагер отметил, что проект в Кентукки выиграл у Anthropic в конкурентной тендере, сосредоточенном на доступе к сетевой энергии и долгосрочной инфраструктуре.
• Контракт оценивается примерно в 19 миллиардов долларов за весь срок действия, что превышает текущую рыночную капитализацию TeraWulf.
• Прагер сообщил, что TeraWulf уже работает с Anthropic и Google на своем кампусе Lake Mariner в Нью-Йорке.
Что это значит: TeraWulf избавляется от непрофильных активов, чтобы сосредоточить капитал на полностью контролируемых центрах обработки данных ИИ.
• Прагер отметил, что продажа доли в проекте Abernathy отражает дисциплинированную стратегию распределения капитала.
• Он добавил, что TeraWulf получил хорошую прибыль от продажи и планирует реинвестировать средства в полностью принадлежащие проекты инфраструктуры ИИ.
Контекст: Строительство центров обработки данных ИИ остается многолетним процессом, где рабочая сила становится ключевым вызовом.
• Прагер сообщил, что объект в Кентукки должен быть запущен в 2028 году.
• Он отметил, что обеспечение квалифицированной рабочей силы и подрядчиков является более серьезной проблемой, чем закупка оборудования.
Итог: TeraWulf заявляет, что добыча биткойнов больше не входит в их долгосрочную стратегию.
• Прагер отметил, что компания изначально вошла в добычу биткойнов, поскольку уже владела энергетическими активами.