Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թեհրանում հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ:
ՀՀ կառավարության լրատվականի փոխանցմամբ՝ վարչապետը ևս մեկ անգամ իր ցավակցությունն է հայտնել Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կիսում է Իրանի ժողովրդի վիշտը:
Փեզեշքիանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թեհրան ժամանելու համար: Նա նշել է, որ իր երկիրը բարձր է գնահատում դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի կառավարության որդեգրած դիրքորոշումը և ցուցաբերած մարդասիրական աջակցությունը:
Իրանի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով և համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն հետևողականորեն զարգանալ ու ամրապնդվել:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ՝ կարևորելով խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը, ասված է պաշտոնական հաղորդագրությունում:
Ալի Խամենեին սպանվեց Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական պատերազմի ժամանակ: Պաշտոնում նրան իր որդին՝ Մոջթաբա Խամենեին է փոխարինել:

Премьер-министр Никол Пашинян встретился в Тегеране с президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
По информации пресс-службы правительства Армении, премьер-министр еще раз выразил свои соболезнования в связи со смертью верховного лидера Исламской Республики Али Хаменеи, подчеркнув, что Армения разделяет горе иранского народа.
Пезешкиан поблагодарил премьер-министра Пашиняна за участие в официальной церемонии прощания с Хаменеи. Он отметил, что его страна высоко ценит позицию правительства Армении и гуманитарную помощь, оказанную в трудной ситуации.
Президент Ирана поздравил Никол Пашиняна с победой на парламентских выборах и выразил уверенность, что двусторонние отношения будут продолжать последовательно развиваться и укрепляться.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам регионального значения, подчеркивая необходимость последовательных шагов, направленных на укрепление мира, стабильности и регионального сотрудничества, говорится в официальном сообщении.
Али Хаменеи был убит во время американо-израильской войны против Ирана. На посту его заменил сын Моджтаба Хаменеи.