Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թեհրանում հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ:
ՀՀ կառավարության լրատվականի փոխանցմամբ՝ վարչապետը ևս մեկ անգամ իր ցավակցությունն է հայտնել Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կիսում է Իրանի ժողովրդի վիշտը:
Փեզեշքիանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թեհրան ժամանելու համար: Նա նշել է, որ իր երկիրը բարձր է գնահատում դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի կառավարության որդեգրած դիրքորոշումը և ցուցաբերած մարդասիրական աջակցությունը:
Իրանի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով և համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն հետևողականորեն զարգանալ ու ամրապնդվել:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ՝ կարևորելով խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը, ասված է պաշտոնական հաղորդագրությունում:
Ալի Խամենեին սպանվեց Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական պատերազմի ժամանակ: Պաշտոնում նրան իր որդին՝ Մոջթաբա Խամենեին է փոխարինել:

Prime Minister Nikol Pashinyan met with Iranian President Masoud Pezeshkian in Tehran.
According to the press service of the Armenian government, the Prime Minister once again expressed his condolences over the death of the Supreme Leader of the Islamic Republic, Ali Khamenei, emphasizing that Armenia shares the grief of the Iranian people.
Pezeshkian thanked Prime Minister Pashinyan for arriving in Tehran to participate in the official farewell ceremony for Khamenei. He noted that his country highly appreciates the position adopted by the Armenian government and the humanitarian assistance provided during this difficult situation.
The Iranian President congratulated Nikol Pashinyan on his victory in the parliamentary elections and expressed confidence that bilateral relations will continue to develop and strengthen consistently.
The parties also exchanged views on regionally significant issues, emphasizing the need for consistent steps towards strengthening peace, stability, and regional cooperation, as stated in the official message.
Ali Khamenei was killed during the American-Israeli war against Iran. He was succeeded by his son Mojtaba Khamenei.