Թեհրանն ու Երևանը համաձայնեցին ստեղծել համատեղ էներգետիկ աշխատանքային խումբ
Թեհրանն ու Երևանը համաձայնեցին ստեղծել համատեղ էներգետիկ աշխատանքային խումբ։ Ինչպես հաղորդում է իրանական MEHR լրատվականը, համապատասխան համաձայնությունը ձեռք է բերվել Թեհրանում Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Պակնեժադի և Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի հանդիպման արդյունքում։
Պակնեժադը Խուդաթյանին առաջարկել է սկսել group's աշխատանքները հնարավորինս արագ, որպեսզի հաջորդ երկկողմ բանակցությունների ընթացքում հնարավոր լինի գնահատել կոնկրետ արդյունքները։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են էներգետիկ ոլորտում հնարավոր նախագծերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրի ընդլայնումը, տեխնիկական և ինժեներական ծառայությունների արտահանումը, նավթամշակման գործարանների կառուցումը, ինչպես նաև նավթային արտադրանքի մատակարարումները Հայաստան։
Պակնեժադը նշել է, որ Հայաստանը Իրանի համար դժվար ժամանակներում աջակցել է, և Թեհրանը պատրաստ է ամրապնդել համագործակցությունը հյուսիս-արևմտյան հարևանի հետ՝ առկա տեխնիկական և տնտեսական հնարավորությունների շրջանակներում։ Նրա խոսքով, երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող էներգետիկ համագործակցությունը հիմնված է Իրանի գազի փոխանակման և Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի վրա։
Միաժամանակ, նախարարն ընդգծել է, որ Իրանը առաջարկել է նոր առևտրային մոդել, որը նպատակաուղղված է բնական գազի արտահանման ընդլայնմանը։

Тегеран и Ереван договорились о создании совместной энергетической рабочей группы
Тегеран и Ереван договорились о создании совместной энергетической рабочей группы. Как сообщает иранское издание MEHR, соответствующая договоренность была достигнута по итогам состоявшейся в Тегеране встречи министра нефти Ирана Мохсена Пакнежада с министром территориального управления и инфраструктур Армении Давидом Худатяном.
Пакнежад предложил Худатяну приступить к ее работе как можно скорее, чтобы уже на следующем раунде двусторонних переговоров можно было оценить конкретные результаты. Как говорится в источнике, в ходе встречи стороны рассмотрели широкий круг потенциальных проектов в энергетической сфере, включая расширение двусторонней торговли, экспорт технических и инженерных услуг, строительство нефтеперерабатывающих заводов, а также поставки нефтепродуктов в Армению.
Отметив, что Армения поддерживала Иран в трудные периоды, Пакнежад подтвердил готовность Тегерана укреплять сотрудничество с северо-западным соседом в рамках имеющихся технических и экономических возможностей. По его словам, существующее энергетическое сотрудничество между двумя странами основано на схеме обмена иранского газа на армянскую электроэнергию. Вместе с тем, как сообщил министр, Иран предложил новую коммерческую модель, направленную на расширение экспорта природного газа.