Թեհրանն ու Երևանը համաձայնեցին ստեղծել համատեղ էներգետիկ աշխատանքային խումբ
Թեհրանն ու Երևանը համաձայնեցին ստեղծել համատեղ էներգետիկ աշխատանքային խումբ։ Ինչպես հաղորդում է իրանական MEHR լրատվականը, համապատասխան համաձայնությունը ձեռք է բերվել Թեհրանում Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Պակնեժադի և Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի հանդիպման արդյունքում։
Պակնեժադը Խուդաթյանին առաջարկել է սկսել group's աշխատանքները հնարավորինս արագ, որպեսզի հաջորդ երկկողմ բանակցությունների ընթացքում հնարավոր լինի գնահատել կոնկրետ արդյունքները։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են էներգետիկ ոլորտում հնարավոր նախագծերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրի ընդլայնումը, տեխնիկական և ինժեներական ծառայությունների արտահանումը, նավթամշակման գործարանների կառուցումը, ինչպես նաև նավթային արտադրանքի մատակարարումները Հայաստան։
Պակնեժադը նշել է, որ Հայաստանը Իրանի համար դժվար ժամանակներում աջակցել է, և Թեհրանը պատրաստ է ամրապնդել համագործակցությունը հյուսիս-արևմտյան հարևանի հետ՝ առկա տեխնիկական և տնտեսական հնարավորությունների շրջանակներում։ Նրա խոսքով, երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող էներգետիկ համագործակցությունը հիմնված է Իրանի գազի փոխանակման և Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի վրա։
Միաժամանակ, նախարարն ընդգծել է, որ Իրանը առաջարկել է նոր առևտրային մոդել, որը նպատակաուղղված է բնական գազի արտահանման ընդլայնմանը։

Tehran and Yerevan Agree to Establish Joint Energy Working Group
Tehran and Yerevan have agreed to establish a joint energy working group. According to the Iranian news agency MEHR, the agreement was reached following a meeting in Tehran between Iran's Minister of Oil Mohsen Paknejad and Armenia's Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan.
Paknejad suggested that Khudatyan begin work as soon as possible so that specific results could be assessed at the next round of bilateral negotiations. During the meeting, the parties discussed a wide range of potential projects in the energy sector, including the expansion of bilateral trade, the export of technical and engineering services, the construction of oil refineries, and the supply of petroleum products to Armenia.
Noting that Armenia has supported Iran during difficult times, Paknejad confirmed Tehran's readiness to strengthen cooperation with its northwestern neighbor within the existing technical and economic capabilities. He stated that the current energy cooperation between the two countries is based on a scheme of exchanging Iranian gas for Armenian electricity. Additionally, the minister reported that Iran has proposed a new commercial model aimed at expanding natural gas exports.