Թեղուտի հանքը նոր սեփականատեր ունի
Թեղուտի պղնձի, մոլիբդենի հանքավայրը վաճառելու գործարքը ՎՏԲ-ն ավարտել է, հանքն ունի նոր սեփականատեր։ Շուրջ 8 տարի չկատարած վարկային պարտավորությունների դիմաց «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերն անցել էին ռուսական բանկին։ Գարնանը ռուսական կողմը հայտնել էր, որ մոտ է պղնձի արտադրությամբ զբաղվող օբյեկտի վաճառքին։ Հայաստանի բանկային համակարգի նախկին ներկայացուցիչներից մեկը վերջերս բանկից ըստ էության ժառանգել է «Թեղուտ»-ի պարտքը ու վաճառել այլ անձի, ում անունը չի հրապարակվում։
Թեղուտի հանքավայրը երկրորդն է Հայաստանում պղնձի ու մոլիբդենի պաշարներով, գնահատված պաշարները հասնում են 450 մլն տոննա հանքաքարի։ Թեղուտում կա նաև լեռնահարստացման կոմբինատ, որ շահագործման հանձնվեց ավելի քան 10 տարի առաջ։ Հանքը շահագործում էր «Վալլեքս գրուպ» ընկերությունը, որի սեփականատերը գործարար Վալերի Մեջլումյանն էր։ 2018-ին հայտնի դարձավ, որ «Վալլեքս գրուպ»-ը չի կարողանում մարել ՎՏԲ-ից վերցրած վարկային պարտավորությունները, ու 380 մլն դոլար պարտքի դիմաց հանքն անցավ ռուսական պետական մասնակցությամբ ՎՏԲ բանկին։ Այժմ, ըստ իրական շահառուների հայտարարագրի, «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 49.95 տոկոսը պատկանում է ՎՏԲ-ին, ընկերության բաժնետերերի ցանկում են նաև Նորիկ Պետրոսյանն ու Ռուսաստանի քաղաքացի Պավել Կորիչնևը։ ՎՏԲ-ն այս ընթացքում ընկերությունը վաճառելու մտադրության մասին էր հայտնել, քանի որ ինչպես նախկին տնօրենն էր ասել, բանկը չի կարող հանք շահագործել։
Այս տարվա ապրիլի 22-ին ՎՏԲ բանկի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Կոստինը հայտարարեց, թե բանկը պղնձի հանքավայրի վաճառքի վերջին փուլում է։ Ըստ «Ազատություն» ռադիոկայանի տեղեկությունների՝ «Թեղուտ»-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերմամբ հետաքրքրված էր Կոնստանտին Սոկոլովը, ով հայկական բիզնեսում ավելի հայտնի է որպես հեռահաղորդակցության օպերատոր «Վիվա Հայաստան»-ի սեփականատեր։
ՄՊՀ-ն հավանություն է տվել Թեղուտի գործարքին
Հունիսի 11-ին Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողով է դիմել «Կուպրար ՌԱ» ընկերությունը՝ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը ձեռք բերելու թույլտվություն ստանալու դիմումով։ Հուլիսի 7-ին հանձնաժողովը բավարարել է դիմումն ու թույլատրել է «Կուպրար ՌԱ»-ի ու «Թեղուտ»-ի համակենտրոնացումը։ Հանձնաժողովը չի հրապարակել տեղեկություններ «Կուպրար ՌԱ»-ի բաժնետերերի, ընկերության ակտիվների, հասույթի չափի մասին։
Ըստ ռեգիստրի՝ ընկերությունը հիմնադրել է այս տարվա փետրվարին Սերգեյ Վիրաբյանը, ով եղել է նաև ընկերության տնօրենը, վերջինս մինչև հունիսի 5-ը եղել է նաև «Կուպրար ՌԱ»-ի միակ բաժնետերը։ Վիրաբյանը 2011-2014 թվականներին աշխատել է Կառավարությունում՝ հանդիսանալով «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակի» ղեկավար։
Վիրաբյանը վերցրել է ՎՏԲ-ի պարտքն ու վաճառել
«Ազատություն»-ը մի քանի հարց ուղղեց Սերգեյ Վիրաբյանին։ Նա հաստատեց, որ եղել է «Կուպրար ՌԱ»-ի տնօրենը, սակայն հրաժարվել է նշել, թե ով է այժմ ընկերության սեփականատերը։
«Թեղուտ»-ի՝ ՎՏԲ-ին չմարած վարկային պարտավորությունների ծավալը, ըստ 2024-ի հաշվետվության, կազմում էր ավելի քան 162 միլիարդ դրամ (դոլարով արտահայտված՝ 440 մլն դոլար)։ 2022-ի մարտին՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի նկատմամբ նախաձեռնած հարձակումներից հետո, պայմանավորված պատժամիջոցներով ու լոգիստիկ խաթարումներով, հանքավայրի շահագործումը դադարեցվեց, ապա մաս-մաս վերականգնվեց։ Ընկերությունը 2024-ի վերջին պղնձի խտանյութի արտադրությունը հասցրել էր 88 հազար տոննայի՝ արտահանելով խտանյութը Չինաստան, Ռուսաստան ու Շվեյցարիա։

Тегутский шахта имеет нового владельца
Тегутская шахта, расположенная в Армении, имеет нового владельца. Сделка по продаже медно-молибденового месторождения была завершена ВТБ. Акции «Тегут» ОАО были переданы российскому банку из-за невыполненных кредитных обязательств на протяжении восьми лет. Весной российская сторона сообщила, что близка к продаже объекта, занимающегося производством меди. Один из бывших представителей банковской системы Армении недавно унаследовал долг «Тегут» от банка и продал его другому лицу, имя которого не раскрывается.
Тегутская шахта является вторым по запасам меди и молибдена месторождением в Армении, оценочные запасы которого составляют 450 миллионов тонн руды. В Тегуте также находится обогатительная фабрика, которая была введена в эксплуатацию более десяти лет назад. Шахту эксплуатировала компания «Валлекс Групп», владельцем которой был бизнесмен Валерий Меджлумян. В 2018 году стало известно, что «Валлекс Групп» не может погасить кредитные обязательства перед ВТБ, и шахта перешла в собственность российского государственного ВТБ банка за долг в 380 миллионов долларов. В настоящее время, согласно декларации реальных бенефициаров, 49,95% акций «Тегут» принадлежит ВТБ, а среди акционеров также числятся Норик Петросян и гражданин России Павел Коричнев. ВТБ в это время сообщал о намерении продать компанию, поскольку, как заявлял бывший директор, банк не может эксплуатировать шахту.
22 апреля этого года генеральный директор ВТБ Андрей Костин заявил, что банк находится на последнем этапе продажи медного месторождения. По информации радиостанции «Азатутюн», интерес к приобретению акций «Тегут» проявил Константин Соколов, более известный в армянском бизнесе как владелец оператора связи «Вива Армения».
КПП одобрил сделку по Тегуту
11 июня Комиссия по защите конкуренции и прав потребителей подала заявку от компании «Купрар РА» на получение разрешения на приобретение акций «Тегут». 7 июля комиссия удовлетворила заявку и разрешила концентрацию «Купрар РА» и «Тегут». Комиссия не опубликовала информацию о акционерах «Купрар РА», активов компании и размере дохода.
Согласно реестру, компания была основана в этом году в феврале Сергеем Вирабяном, который также был директором компании и до 5 июня был единственным акционером «Купрар РА». Вирабян работал в правительстве с 2011 по 2014 год, возглавляя «Офис по реализации программ экономического развития сельских территорий».
Вирабян взял долг ВТБ и продал его
Радиостанция «Азатутюн» задала несколько вопросов Сергею Вирабяну. Он подтвердил, что был директором «Купрар РА», но отказался сообщить, кто в настоящее время является владельцем компании.
Объем кредитных обязательств «Тегут» перед ВТБ, согласно отчету за 2024 год, составляет более 162 миллиардов драмов (в долларовом эквиваленте — 440 миллионов долларов). В марте 2022 года, после начала российской агрессии против Украины, эксплуатация месторождения была приостановлена из-за санкций и логистических нарушений, а затем частично восстановлена. Компания к концу 2024 года довела производство медного концентрата до 88 тысяч тонн, экспортировав концентрат в Китай, Россию и Швейцарию.