Օմանում մի թանկաներ կրակի տակ է հայտնվել, իսկ մեկ այլ թանկաներ հայտնել է, որ մոտակայքում մեծ պայթյուն է տեսել, երբ Իրանը զգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ի ռազմական շրջափակումը Հորմուզի նեղուցում կհանգեցնի կարևոր նավիգացիոն ուղիների փակմանը:
Կուվեյթը հայտնել է, որ իր օդային պաշտպանությունը դիմադրել է Իրանի կողմից իրականացված թշնամական անօդաչու հարձակումներին:
Վերջին հակամարտությունը տեղի է ունենում ԱՄՆ-ի լրատվամիջոցների հաղորդումների ֆոնին, ըստ որոնց, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստվում է նոր հարվածներ հասցնել Իրանին, քանի որ բանակցությունների միջոցով պատերազմի ավարտի հույսերը նվազում են:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արախչին իր սաուդացի գործընկերոջը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից ցանկացած "ագրեսիա" կստանա "որոշիչ և համաչափ պատասխան":
Միացյալ Թագավորության Մարիտիմ առևտրի գործողությունների կենտրոնը (UKMTO) հայտնել է, որ ստացել է հաղորդում, որ թանկաներից մեկը հարվածի է ենթարկվել "անհայտ պարկուճի" կողմից, որը վնասել է շարժիչի սենյակը:
Թանկաները, որոնք գտնվում էին Օմանից 11 ծովային մղոն հեռավորության վրա, չեն ունեցել զոհեր կամ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցություն:
Վերջին շաբաթներին ԱՄՆ-ն իրականացրել է "ուժեղ ալիք" հարվածներ Իրանի Իսլամական հեղափոխական պահապանների կորպուսի թիրախների դեմ:
Իրանը պատասխանել է ԱՄՆ-ի ռազմական բազաների հարձակումներով Կուվեյթում և Բահրեյնում:
Եգիպտոսը հայտնել է, որ անօդաչու թռչող սարքը հարվածել է երկու նավի, ինչը հանգեցրել է հրդեհի:
Այս հակամարտությունը, որը սկսվել է փետրվարի 28-ին, շարունակվում է, իսկ էներգիայի գները բարձրանում են:

News | 2026/08/01 10:10
A tanker near Oman reported being struck overnight, with another saying it saw an explosion nearby as Iran warned Washington that the U.S. military's blockade of the Strait of Hormuz would result in the closure of key shipping routes.
Separately, Kuwait said its air defenses confronted hostile drone attacks by Iran.
The latest conflict comes amid U.S. media reports that U.S. President Donald Trump is preparing for a fresh round of strikes against Iran as early as this weekend, as hopes of a negotiated end to the war that began on February 28 recede and energy prices climb.
Iran's Foreign Minister Abbas Araqchi told his Saudi counterpart in a phone call on Saturday that any "aggression" by the U.S. and Israel or participation of regional countries will be met with a "decisive and proportionate response," according to Araqchi's Telegram account.
The United Kingdom Maritime Trade Operations Centre (UKMTO) said Saturday it received a report of a tanker being hit by an "unknown projectile which has caused damage to the engine room."
The tanker is not under command and the regional Coast Guard have been informed. There are no reported casualties or environmental impact.
Over the last week, the U.S. completed a "heavy wave" of strikes against Iran, hitting dozens of Islamic Revolutionary Guard Corps targets. In retaliation, Iran attacked U.S. military bases in Kuwait and Bahrain.
Egypt said Thursday that a drone hit two ships at its Mediterranean port of Damietta, triggering a fire.