Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին առաջ է մղում սննդի սպառման հարկի կրճատման ծրագիրը, որը, եթե հաջողվի, կլինի առաջին անգամ, երբ հարկը կկրճատվի 1989 թվականից ի վեր։ Տակաիչին հայտարարել է, որ սննդի հարկը կկրճատվի 8%-ից 1%-ի՝ 2027 թվականի ապրիլից սկսած, և կտրամադրվեն դրամական վճարներ որոշ խմբերի՝ այդ 1%-ի ազդեցությունը մեղմելու համար։
Այս ծրագրի նպատակն է աջակցել տնտեսության աճին և բարելավել հարկային եկամուտները, սակայն այն նաև կարող է բարձրացնել Ճապոնիայի պարտքի սպասարկման ծախսերը։ Տակաիչին հույս ունի, որ 370 տրիլիոն յենի (2.35 տրիլիոն դոլար) հանրային-մասնավոր ներդրումների ծրագիրը կօգնի բարձրացնել արտադրողականությունը և աճը, նախքան բարձր տոկոսադրույքները ազդեն բյուջեի վրա։
Սակայն, ծրագրի շուրջ արդեն քննադատություններ են հնչել նույնիսկ Տակաիչիի սեփական Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամներից, ովքեր զգուշացնում են, որ այս քայլը կարող է undermine անել Ճապոնիայի ֆինանսական դիրքը և բարձրացնել տոկոսադրույքները։

Финансовая инициатива Такаичи может повысить рост — и уже растущие процентные расходы Японии
Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи продвигает план снижения налога на потребление на продукты питания, который, если будет реализован, станет первым снижением налога с момента его введения в 1989 году. Такаичи заявила, что налог на продукты питания будет снижен с 8% до 1% на два года, начиная с апреля 2027 года, и будут предложены денежные выплаты для смягчения влияния этого 1% на определенные группы.
Этот план направлен на поддержку экономического роста и увеличение налоговых поступлений, но он также может повысить расходы Японии на обслуживание долга. Такаичи надеется, что программа общественно-частных инвестиций на сумму 370 триллионов йен (2,35 триллиона долларов) поможет повысить производительность и рост до того, как высокие процентные ставки повлияют на бюджет.
Тем не менее, план уже подвергся критике даже со стороны членов Либерально-демократической партии, к которой принадлежит Такаичи, которые предупреждают, что этот шаг может подорвать финансовое положение Японии и повысить процентные ставки.