Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում տեղի է ունենում «Իրան-Հայաստան ռազմավարական գործընկերություն» թեմայով կոնֆերանս, որը կազմակերպել է ԱՊՌԻ գիտահետազոտական ինստիտուտը և Իրանի դեսպանությունը Հայաստանում:
Կոնֆերանսի բացման ընթացքում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Խալիլ Շիրողլամին և Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Գուկասյանը խոսել են շրջանի էկոլոգիական փոփոխությունների և Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող դինամիկ աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների մասին:
Նրանք ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է հարմարեցնել Իրանի և Հայաստանի միջև հատուկ հարաբերությունները նոր իրականություններին՝ երկու երկրների ռազմավարական գործընկերության հետագա զարգացման համար:
Բացի այդ, ելույթ ունեցողները նշել են Սյունիքի մարզի ռազմավարական նշանակությունը ինչպես Իրանի, այնպես էլ Հայաստանի համար, և ընդգծել են երկու երկրների միջև համագործակցության հետագա ընդլայնման կարևորությունը՝ տարածաշրջանի զարգացման և դրա կայունության բարձրացման համար:

В городе Капан Сюникской области Армении проходит конференция на тему «Ирано-армянское стратегическое партнерство», организованная научно-исследовательским институтом АПРИ и посольством Ирана в Армении:
В рамках церемонии открытия конференции посол ИРИ в Армении Халил Ширголами и губернатор Сюника Роберт Гукасян в своих выступлениях затронули экологические изменения и динамичные геополитические события на Южном Кавказе:
Отмечается, что они также подчеркнули необходимость адаптации особых отношений между Ираном и Арменией к новым реалиям для дальнейшего развития стратегического партнерства между двумя странами:
Выступавшие также подчеркнули стратегическое значение Сюникской области как для Ирана, так и для Армении, и отметили важность дальнейшего расширения сотрудничества между двумя странами для содействия развитию региона и повышения его устойчивости.