Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում տեղի է ունենում «Իրան-Հայաստան ռազմավարական գործընկերություն» թեմայով կոնֆերանս, որը կազմակերպել է ԱՊՌԻ գիտահետազոտական ինստիտուտը և Իրանի դեսպանությունը Հայաստանում:
Կոնֆերանսի բացման ընթացքում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Խալիլ Շիրողլամին և Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Գուկասյանը խոսել են շրջանի էկոլոգիական փոփոխությունների և Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող դինամիկ աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների մասին:
Նրանք ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է հարմարեցնել Իրանի և Հայաստանի միջև հատուկ հարաբերությունները նոր իրականություններին՝ երկու երկրների ռազմավարական գործընկերության հետագա զարգացման համար:
Բացի այդ, ելույթ ունեցողները նշել են Սյունիքի մարզի ռազմավարական նշանակությունը ինչպես Իրանի, այնպես էլ Հայաստանի համար, և ընդգծել են երկու երկրների միջև համագործակցության հետագա ընդլայնման կարևորությունը՝ տարածաշրջանի զարգացման և դրա կայունության բարձրացման համար:

A conference on the topic of "Iranian-Armenian Strategic Partnership" is taking place in the city of Kapan, Syunik Province, Armenia, organized by the APRI research institute and the Iranian embassy in Armenia.
During the opening ceremony, the Iranian ambassador to Armenia, Khalil Shirgholami, and the governor of Syunik, Robert Ghukasian, discussed ecological changes and dynamic geopolitical events in the South Caucasus.
They emphasized the need to adapt the special relations between Iran and Armenia to new realities for the further development of the strategic partnership between the two countries.
Speakers also highlighted the strategic importance of the Syunik region for both Iran and Armenia and noted the importance of further expanding cooperation between the two countries to promote regional development and enhance its resilience.