Սուրինամի կառավարությունը, որը գտնվում է Պարամարիբոյի մայրաքաղաքում, 2019 թվականից սկսած ուշադրություն է դարձնում Գայանի նավթի բուռն ոլորտին, որը զգալի տնտեսական շահույթ է բերել նախկին բրիտանական գաղութին:
2020 թվականից սկսած, Սուրինամում նավթի հինգ մեծ հայտնագործություններ են իրականացվել, որոնք հաստատել են կոմերցիոն շահագործման ենթակա հիդրոկարբոնների առկայությունը:
Սուրինամի նավթի արդյունաբերությունը, որը երկար ժամանակ սպասում էր, այժմ գտնվում է աճի փուլում, քանի որ TotalEnergies և APA Corporation ընկերությունները հաստատել են $26 միլիարդ GranMorgu նախագծի ներդրումը:
Այս նախագիծը նախատեսում է 2028 թվականին սկսվել, և այն կարող է ապահովել մինչև $26 միլիարդ ֆիսկալ եկամուտ:
GranMorgu նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է 220,000 բարել նավթ արտադրություն օրական:
Նավթի այս արտադրությունը, որը համարվում է «լույս» և «քաղցր», կգրավի այն նույն ռեֆայներների հետաքրքրությունը, որը սնուցել է Գայանի բումի աճը:

The government of Suriname, located in the capital Paramaribo, has been eyeing Guyana's booming petroleum sector since 2019, which has delivered significant economic windfalls for the former British colony:
Since 2020, five major oil discoveries have been made in Suriname, confirming the presence of commercially exploitable hydrocarbons:
Suriname's oil industry, long delayed, is now on the cusp of growth as TotalEnergies and APA Corporation greenlighted a $26 billion investment in the GranMorgu project:
This project is expected to come online in 2028 and could generate up to $26 billion in fiscal income:
The GranMorgu project aims for a production capacity of 220,000 barrels of oil per day:
This oil production, considered 'light' and 'sweet', is expected to attract the same refiner interest that has fueled Guyana's boom: