Սուրինամի կառավարությունը, որը գտնվում է Պարամարիբոյի մայրաքաղաքում, 2019 թվականից սկսած ուշադրություն է դարձնում Գայանի նավթի բուռն ոլորտին, որը զգալի տնտեսական շահույթ է բերել նախկին բրիտանական գաղութին:
2020 թվականից սկսած, Սուրինամում նավթի հինգ մեծ հայտնագործություններ են իրականացվել, որոնք հաստատել են կոմերցիոն շահագործման ենթակա հիդրոկարբոնների առկայությունը:
Սուրինամի նավթի արդյունաբերությունը, որը երկար ժամանակ սպասում էր, այժմ գտնվում է աճի փուլում, քանի որ TotalEnergies և APA Corporation ընկերությունները հաստատել են $26 միլիարդ GranMorgu նախագծի ներդրումը:
Այս նախագիծը նախատեսում է 2028 թվականին սկսվել, և այն կարող է ապահովել մինչև $26 միլիարդ ֆիսկալ եկամուտ:
GranMorgu նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է 220,000 բարել նավթ արտադրություն օրական:
Նավթի այս արտադրությունը, որը համարվում է «լույս» և «քաղցր», կգրավի այն նույն ռեֆայներների հետաքրքրությունը, որը սնուցել է Գայանի բումի աճը:

26-миллиардная нефтяная ставка Суринама наконец оправдывает себя
Правительство Суринама, расположенное в столице Парамарибо, с 2019 года с интересом наблюдает за бурно развивающимся нефтяным сектором Гайаны, который принес значительные экономические выгоды бывшей британской колонии:
С 2020 года в Суринаме было сделано пять крупных открытий нефти, которые подтвердили наличие коммерчески жизнеспособных углеводородов:
Нефтяная промышленность Суринама, долгое время ожидавшая своего часа, теперь находится на этапе роста, поскольку компании TotalEnergies и APA Corporation утвердили инвестиции в проект GranMorgu на сумму 26 миллиардов долларов:
Этот проект планируется запустить в 2028 году и может обеспечить до 26 миллиардов долларов фискального дохода:
В рамках проекта GranMorgu планируется производство 220,000 баррелей нефти в день:
Это производство нефти, считающееся «легким» и «сладким», привлечет тот же интерес со стороны переработчиков, который способствовал росту буму Гайаны: