Stripe և Advent ցանկանում են գնել PayPal-ը $53 միլիարդով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/ Ֆինտեխ-աստղակ Stripe Inc. և ներդրումային ընկերություն Advent International առաջարկել են գնել վճարային ծառայություն PayPal Holdings Inc.-ը, գնահատելով այն ավելի քան $53 միլիարդ: Այս մասին հաղորդում է Ֆինմարկետ-ը՝ հղում անելով տեղեկացված աղբյուրներին:
Աղբյուրների համաձայն, Stripe և Advent առաջարկում են վճարել $60.5 մեկ բաժնետոմսի համար, ինչը 28%-ով ավելի է, քան ընկերության բաժնետոմսերի գինը երեքշաբթի օրը փակման ժամանակ:
Գնում կատարողները ցանկանում են ունենալ PayPal-ը հավասար պայմաններով և չեն նախատեսում բաժանել բիզնեսը, ասում են գործակալության աղբյուրները:
PayPal-ը, որը հիմնադրվել է 1990-ականների վերջում, համարվում է աշխարհում առաջին էլեկտրոնային վճարային ծառայություններից մեկը: Այդ ժամանակից ի վեր ընկերությունը կորցրել է իր առաջնորդական դիրքերը, մրցակցելով Apple Inc.-ի (SPB: AAPL) և Alphabet Inc.-ի (SPB: GOOG) նման ծառայությունների հետ: Մայիսին լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ ընկերությունը նախատեսում է կրճատել աշխատակազմը մոտ 20%-ով առաջիկա երկու-երեք տարիների ընթացքում՝ ծախսերը նվազեցնելու նպատակով: 2022 թվականի սկզբից PayPal-ի կապիտալիզացիան նվազել է 40%-ով:
Stripe-ը մշակել է վճարների մշակման ծրագրային ապահովում և առցանց բիզնեսի ենթակառուցվածք: Դա վերջին տարիների ամենահաջողակ ֆինտեխ-աստղակներից մեկն է, այս տարվա փետրվարին ընկերությունը գնահատվել է մոտ $160 միլիարդ:

Stripe и Advent намерены купить PayPal за $53 млрд
ЕРЕВАН, 15 июля. /АРКА/. Финтех-стартап Stripe Inc. и инвестиционная компания Advent International направили предложение о покупке платежного сервиса PayPal Holdings Inc., оценив его более чем в $53 млрд. Об этом, как передает Финмаркет, пишет Reuters со ссылкой на информированные источники.
По словам источников, Stripe и Advent предлагают заплатить $60,5 за акцию PayPal, что на 28% превышает котировки бумаг компании на закрытие торгов во вторник.
Покупатели хотят владеть PayPal на паритетных началах и не планируют разделение бизнеса, говорят собеседники агентства.
PayPal, основанный в конце 1990-х годов, считается одним из первых в мире сервисов электронных платежей. С тех пор компания утратила лидерские позиции, проиграв конкуренцию аналогичным сервисам от Apple Inc. (SPB: AAPL) и Alphabet Inc. (SPB: GOOG). В мае СМИ писали, что компания планирует сократить штат примерно на 20% в ближайшие два-три года с целью снижения расходов. С начала прошлого года капитализация PayPal упала на 40%.
Stripe разрабатывает программное обеспечение для обработки платежей, а также инфраструктуру для онлайн-бизнеса. Это один из самых успешных финтех-стартапов последних лет, в феврале компания была оценена почти в $160 млрд.