Ստեղծվել է «Տաշիր Կապիտալ»-ի հայցը Հայաստանի կառավարության դեմ 70% ԷՍԱ բաժնեմասի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի վարչական դատարանը մերժել է «Տաշիր Կապիտալ» ընկերության հայցը Հայաստանի կառավարության դեմ, հաղորդում է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը:
«Տաշիր» խմբի կազմում գտնվող ընկերությունը դատարան էր դիմել հուլիսի 1-ին՝ պահանջելով ճանաչել հարաբերությունների բացակայությունը 70% «Էլեկտրական ցանցեր Հայաստանի» բաժնեմասի փոխանցման վերաբերյալ:
Դատարանը որոշել է, որ հայցը չի ենթակա դատական քննության, և հիմնավորել է մերժման պատճառը՝ ըստ վարչական դատավարության օրենսգրքի:
Ապրիլի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Էլսետ»-ը փաստացի արդեն ազգայինացված է:
Հունիսի 22-ին հրապարակվել է կառավարության որոշման նախագիծը՝ 100% բաժնեմասի հանրային առաջնային շահի ճանաչման վերաբերյալ:
«Տաշիր» խմբի ներդրումները ընկերությունում 2016 թվականից ի վեր կազմել են մոտ 900 մլն դոլար:
Նոյեմբերի 17-ին «Էլեկտրական ցանցեր Հայաստանի» ընկերությունը զրկվել է էլեկտրաէներգիայի բաժանորդագրության լիցենզիայից:

Суд отказал в принятии иска «Ташир Капитал» к правительству Армении по 70% акций ЭСА
ЕРЕВАН, 14 июля. /АРКА/. Армянский административный суд отклонил исковое заявление ЗАО «Ташир Капитал» к правительству республики, сообщает Министерство территориального управления и инфраструктур Армении:
Компания, входящая в «Ташир групп», обратилась в суд 1 июля с требованием признать отсутствие правоотношений по отчуждению 70% акций ЗАО «Электрические сети Армении»:
Согласно данным министерства, суд пришёл к выводу, что такой иск не подлежит судебному рассмотрению:
9 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «Элсети» де-факто уже национализированы:
22 июня на портале правовой информации опубликован проект решения правительства Армении о признании общественного приоритетного интереса в отношении 100% акций ЭСА:
Ранее ряд СМИ сообщил о возможной оценке сделки по приобретению ЭСА государством примерно в $380 тыс.:
17 ноября Комиссия по регулированию общественных услуг лишила компанию ЭСА лицензии на распределение электроэнергии: