Ստեղծվել է «Տաշիր Կապիտալ»-ի հայցը Հայաստանի կառավարության դեմ 70% ԷՍԱ բաժնեմասի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի վարչական դատարանը մերժել է «Տաշիր Կապիտալ» ընկերության հայցը Հայաստանի կառավարության դեմ, հաղորդում է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը:
«Տաշիր» խմբի կազմում գտնվող ընկերությունը դատարան էր դիմել հուլիսի 1-ին՝ պահանջելով ճանաչել հարաբերությունների բացակայությունը 70% «Էլեկտրական ցանցեր Հայաստանի» բաժնեմասի փոխանցման վերաբերյալ:
Դատարանը որոշել է, որ հայցը չի ենթակա դատական քննության, և հիմնավորել է մերժման պատճառը՝ ըստ վարչական դատավարության օրենսգրքի:
Ապրիլի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Էլսետ»-ը փաստացի արդեն ազգայինացված է:
Հունիսի 22-ին հրապարակվել է կառավարության որոշման նախագիծը՝ 100% բաժնեմասի հանրային առաջնային շահի ճանաչման վերաբերյալ:
«Տաշիր» խմբի ներդրումները ընկերությունում 2016 թվականից ի վեր կազմել են մոտ 900 մլն դոլար:
Նոյեմբերի 17-ին «Էլեկտրական ցանցեր Հայաստանի» ընկերությունը զրկվել է էլեկտրաէներգիայի բաժանորդագրության լիցենզիայից:

News | 2026/07/14 19:07
YEREVAN, July 14. /ARKA/. The Armenian Administrative Court has dismissed the lawsuit filed by Tashir Capital against the Armenian government, according to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia:
The company, part of the Tashir group, filed the lawsuit on July 1, demanding recognition of the absence of legal relations regarding the transfer of 70% of the shares of Electric Networks of Armenia:
The court concluded that such a lawsuit is not subject to judicial review:
On April 9, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the Electric Networks had been de facto nationalized:
On June 22, a draft government decision was published recognizing the public priority interest in 100% of ESA shares:
Previously, several media reported a possible valuation of the acquisition of ESA by the state at around $380,000:
On November 17, the Commission for Regulation of Public Services revoked ESA's license for electricity distribution: