Starlink-ը Հայաստանին նվիրել է 56 սարք, որը կօգնի արտակարգ իրավիճակներում ինտերնետ կապը ուժեղացնել: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Այրապետյանը: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի Starlink ընկերության հետ բանակցությունների արդյունքում ՀՀ կառավարությունը ստացել է 56 սարք, որոնք նախատեսված են ապագա հնարավոր արտակարգ իրավիճակների համար:
Այս սարքերը ապահովելու են վստահելի և բարձր արագության ինտերնետ կապ, ինչը կարևոր է բնական աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ժամանակ արդյունավետ արձագանքման համար: Սարքերը արդեն գտնվում են Հայաստանում և նախատեսվում է փոխանցել ՀՀ ոստիկանությանը՝ փրկարար ծառայության կարիքների համար:
Starlink-ը աշխարհի առաջատար արբանյակային ցանցերից մեկն է, որն ապահովում է բարձր արագության լայնաշերտ ինտերնետ միլիոնավոր օգտվողների համար ամբողջ աշխարհում:

Starlink has donated 56 devices to Armenia to enhance internet connectivity during emergencies. This was announced by the Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mikitar Ayrapetyan. He noted that as a result of negotiations with the American company Starlink, the Armenian government received 56 devices intended for preparation for potential future emergencies.
These devices will provide reliable and high-speed internet connectivity for effective response during natural disasters and other emergencies. The devices are already in Armenia and are planned to be transferred to the Ministry of Internal Affairs for the needs of the Rescue Service.
Starlink is the world's leading satellite constellation operating in low Earth orbit, providing reliable and high-speed broadband internet to millions of users worldwide.