Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ամերիկյան Starlink ընկերության միջև բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի կառավարությունը ստացել է Starlink-ի կողմից նվիրաբերված 56 սարքավորում՝ ապագա հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին նախապատրաստվելու նպատակով:
Այս սարքավորումները հնարավորություն կտան ապահովել հուսալի և բարձր արագությամբ ինտերնետ կապ՝ աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ընթացքում արդյունավետ արձագանքման համար, հաղորդում են Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և Ներքին գործերի նախարարությունները, որոնց համագործակցությամբ իրականացվել է նախաձեռնությունը:
Սարքավորումներն արդեն Հայաստանում են, և նախատեսվում է դրանք հատկացնել ՆԳՆ-ին՝ Փրկարար ծառայության կարիքների համար: Դրանք կնպաստեն Հայաստանի արտակարգ իրավիճակներում կապի բազմազանության հնարավորությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ փրկարարական գործողությունների, բնական աղետների, ճգնաժամային իրավիճակների, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ կապի ավանդական ենթակառուցվածքները սահմանափակված, գերծանրաբեռնված կամ խափանված են:
Starlink-ի և ՀՀ ԲՏԱ նախարարության միջև համագործակցության շրջանակում արդեն իսկ 110 Starlink սարքավորում ապահովում է հազարավոր սովորողների ինտերնետային կապը Հայաստանի հեռավոր բնակավայրերի դպրոցներում:

В результате переговоров между Министерством высоких технологий Армении и американской компанией Starlink правительство Армении получило 56 устройств, подаренных Starlink, для подготовки к возможным чрезвычайным ситуациям.
Эти устройства позволят обеспечить надежное и высокоскоростное интернет-соединение для эффективного реагирования на бедствия и другие чрезвычайные ситуации, сообщают Министерства высоких технологий и внутренних дел, при сотрудничестве которых была реализована инициатива.
Оборудование уже находится в Армении, и планируется передать его МВД для нужд Спасательной службы. Они будут способствовать укреплению возможностей связи в чрезвычайных ситуациях в Армении, особенно в спасательных операциях, природных бедствиях, кризисных ситуациях, а также в случаях, когда традиционная инфраструктура связи ограничена, перегружена или повреждена.
В рамках сотрудничества между Starlink и Министерством высоких технологий Армении уже 110 устройств Starlink обеспечивают интернет-соединение для тысяч учащихся в удаленных школах Армении.