Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է ևս 56 սարքավորում՝ ապագա հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին նախապատրաստվելու և ինտերնետ կապի կայունությունն ամրապնդելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով՝ սարքավորումները ՀՀ կառավարությունը ստացել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ամերիկյան Starlink ընկերության միջև կայացած բանակցությունների արդյունքում:
«Այս սարքավորումները հնարավորություն կտան ապահովել հուսալի և բարձր արագությամբ ինտերնետ կապ՝ աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ընթացքում արդյունավետ արձագանքման համար»,- նշել է Հայրապետյանը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ նախաձեռնությունն իրականացվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և ներքին գործերի նախարարությունների համագործակցությամբ:
Սարքավորումներն արդեն Հայաստանում են, և նախատեսվում է դրանք հատկացնել ՀՀ ներքին գործերի նախարարությանը՝ Փրկարար ծառայության կարիքների համար:
Դրանք կնպաստեն արտակարգ իրավիճակներում կապի բազմազանության հնարավորությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ փրկարարական գործողությունների, բնական աղետների, ճգնաժամային իրավիճակների, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ կապի ավանդական ենթակառուցվածքները սահմանափակված, գերծանրաբեռնված կամ խափանված են:
Starlink-ը Երկրի ցածր ուղեծրում գործող արբանյակային համակարգ է, որն ապահովում է հուսալի և բարձր արագությամբ լայնաշերտ ինտերնետ միլիոնավոր օգտատերերի համար ամբողջ աշխարհում:
Նախարարի խոսքով՝ այս նվիրատվությունը Starlink-ի և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության միջև ձևավորված համագործակցության շարունակությունն է:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը բարձր է գնահատում Starlink-ի հետ համագործակցությունը և այս ներդրումը Հայաստանի արտակարգ իրավիճակներին պատրաստվածության ու արձագանքման կարողությունների ամրապնդման գործում:

Starlink подарил Армении еще 56 устройств для укрепления интернет-связи в чрезвычайных ситуациях
Starlink подарил Армении еще 56 устройств для подготовки к возможным чрезвычайным ситуациям и укрепления стабильности интернет-соединения:
Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал министр высоких технологий Армении Мхитар Айрапетян:
По его словам, оборудование было получено правительством Армении в результате переговоров между министерством высоких технологий Армении и американской компанией Starlink:
«Это оборудование позволит обеспечить надежное и высокоскоростное интернет-соединение для эффективного реагирования на стихийные бедствия и другие чрезвычайные ситуации», - отметил Айрапетян:
По словам министра, инициатива была реализована в сотрудничестве министерств высоких технологий и внутренних дел Армении:
Оборудование уже находится в Армении, и планируется передать его министерству внутренних дел Армении для нужд службы спасения:
Оно будет способствовать укреплению возможностей связи в чрезвычайных ситуациях, особенно в спасательных операциях, природных катастрофах, кризисных ситуациях, а также в тех случаях, когда традиционные инфраструктуры связи ограничены, перегружены или повреждены:
Starlink - это спутниковая система, работающая на низкой орбите Земли, которая предоставляет надежный и высокоскоростной широкополосный интернет миллионам пользователей по всему миру:
По словам министра, эта пожертвование является продолжением сотрудничества между Starlink и министерством высоких технологий Армении:
Министерство высоких технологий Армении высоко ценит сотрудничество с Starlink и этот вклад в укрепление готовности и реагирования Армении на чрезвычайные ситуации: