Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է ևս 56 սարքավորում՝ ապագա հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին նախապատրաստվելու և ինտերնետ կապի կայունությունն ամրապնդելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով՝ սարքավորումները ՀՀ կառավարությունը ստացել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ամերիկյան Starlink ընկերության միջև կայացած բանակցությունների արդյունքում:
«Այս սարքավորումները հնարավորություն կտան ապահովել հուսալի և բարձր արագությամբ ինտերնետ կապ՝ աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ընթացքում արդյունավետ արձագանքման համար»,- նշել է Հայրապետյանը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ նախաձեռնությունն իրականացվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և ներքին գործերի նախարարությունների համագործակցությամբ:
Սարքավորումներն արդեն Հայաստանում են, և նախատեսվում է դրանք հատկացնել ՀՀ ներքին գործերի նախարարությանը՝ Փրկարար ծառայության կարիքների համար:
Դրանք կնպաստեն արտակարգ իրավիճակներում կապի բազմազանության հնարավորությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ փրկարարական գործողությունների, բնական աղետների, ճգնաժամային իրավիճակների, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ կապի ավանդական ենթակառուցվածքները սահմանափակված, գերծանրաբեռնված կամ խափանված են:
Starlink-ը Երկրի ցածր ուղեծրում գործող արբանյակային համակարգ է, որն ապահովում է հուսալի և բարձր արագությամբ լայնաշերտ ինտերնետ միլիոնավոր օգտատերերի համար ամբողջ աշխարհում:
Նախարարի խոսքով՝ այս նվիրատվությունը Starlink-ի և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության միջև ձևավորված համագործակցության շարունակությունն է:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը բարձր է գնահատում Starlink-ի հետ համագործակցությունը և այս ներդրումը Հայաստանի արտակարգ իրավիճակներին պատրաստվածության ու արձագանքման կարողությունների ամրապնդման գործում:

Starlink Donates 56 Devices to Armenia to Strengthen Internet Connectivity in Emergencies
Starlink has donated 56 more devices to Armenia to prepare for potential emergencies and strengthen internet connectivity stability:
According to Armenpress, this was announced by the Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mikitar Hayrapetyan, on his Facebook page:
He stated that the equipment was received by the Armenian government as a result of negotiations between the Ministry of High-Tech Industry of Armenia and the American company Starlink:
“This equipment will enable reliable and high-speed internet connectivity for effective response during disasters and other emergencies,” Hayrapetyan noted:
According to the minister, the initiative was implemented in cooperation with the Ministries of High-Tech Industry and Internal Affairs of Armenia:
The equipment is already in Armenia and is planned to be allocated to the Ministry of Internal Affairs of Armenia for the needs of the Rescue Service:
It will enhance the diversity of communication options in emergencies, particularly for rescue operations, natural disasters, crisis situations, as well as in cases where traditional communication infrastructures are limited, overloaded, or disrupted:
Starlink is a satellite system operating in low Earth orbit that provides reliable and high-speed broadband internet to millions of users worldwide:
According to the minister, this donation is a continuation of the cooperation established between Starlink and the Ministry of High-Tech Industry of Armenia:
The Ministry of High-Tech Industry of Armenia highly values the cooperation with Starlink and this contribution to strengthening Armenia's preparedness and response capabilities for emergencies: