Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է 56 սարքավորում
Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է 56 սարքավորում՝ արտակարգ իրավիճակներում ինտերնետ կապի կայունությունն ամրապնդելու նպատակով: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ամերիկյան Starlink ընկերության միջև կայացած բանակցությունների արդյունքում ՀՀ կառավարությունը ստացել է Starlink-ի կողմից նվիրաբերված սարքավորումները:
ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ այս սարքավորումները հնարավորություն կտան ապահովել հուսալի և բարձր արագությամբ ինտերնետ կապ՝ աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ընթացքում արդյունավետ արձագանքման համար:
Սարքավորումները նախատեսվում է հատկացնել ՀՀ ներքին գործերի նախարարությանը՝ Փրկարար ծառայության կարիքների համար, ինչը կնպաստի Հայաստանի արտակարգ իրավիճակներում կապի բազմազանության ամրապնդմանը:
Starlink-ը, որպես աշխարհի առաջատար արբանյակային համակարգ, ապահովում է հուսալի և բարձր արագությամբ լայնաշերտ ինտերնետ, հատկապես հեռավոր բնակավայրերում:
Այս նվիրատվությունը շարունակությունն է Starlink-ի և ՀՀ ԲՏԱ նախարարության միջև ձևավորված համագործակցության, որի շրջանակում արդեն իսկ 110 Starlink սարքավորում ապահովում է հազարավոր սովորողների ինտերնետային կապը Հայաստանի հեռավոր դպրոցներում:

Starlink подарил Армении 56 устройств для укрепления стабильности интернет-соединения в экстренных ситуациях. В результате переговоров между Министерством высоких технологий Армении и американской компанией Starlink, правительство Армении получило эти устройства в дар.
Министр высоких технологий Мхитар Айрапетян сообщил, что эти устройства позволят обеспечить надежное и высокоскоростное интернет-соединение для эффективного реагирования на бедствия и другие экстренные ситуации.
Устройства будут переданы Министерству внутренних дел Армении для нужд Спасательной службы, что укрепит разнообразие связи в экстренных ситуациях в Армении.
Starlink, как ведущая спутниковая система мира, обеспечивает надежный и высокоскоростной широкополосный интернет, особенно в удаленных населенных пунктах.
Этот дар является продолжением эффективного сотрудничества между Starlink и Министерством высоких технологий Армении, в рамках которого уже 110 устройств Starlink обеспечивают интернет-соединение для тысяч учащихся в удаленных школах Армении.