SpaceX-ի բաժնետոմսերը գնելու խորհուրդ է տալիս UBS-ը
UBS-ը կարծում է, որ SpaceX-ը կարող է աջակցություն ստանալ իր առաջիկա ռակետային արձակման հաջողության դեպքում: "SpaceX-ը կատարել է մի շարք սարքավորումների և ծրագրային ապահովման բարելավումներ նախորդ թռիչքից հետո," - գրել է վերլուծաբան Գևին Փարսոնը: "Այս թռիչքը կցուցադրի մի շարք նոր ձեռքբերումներ և մեր կարծիքով դրական կլինի բաժնետոմսի համար:" Բանկը բաժնետոմսի համար ունի գնել գնահատական և $210 գների նպատակ, ինչը նշանակում է 54% աճ երեքշաբթի օրվա փակմանը համեմատ:
SpaceX-ը նախատեսում է իր 13-րդ ռակետային արձակումը հինգշաբթի: Փարսոնի համաձայն, սա կաջակցի բանկի կանխատեսմանը, որ այս տարի կկայանա չորս առևտրային արձակում և 2031 թվականին 1,588 թռիչք: Հինգշաբթիի թռիչքը կենտրոնանալու է Starlink V3 արբանյակների արձակման, շարժիչի հուսալիության և վերահսկվող վերադառնալու վրա:
"Թռիչքը կարևոր է, քանի որ այն նախատեսված է վավերացնել մի շարք հիմնական կարողություններ, որոնք անհրաժեշտ են այս արձակման համար, այդ թվում՝ բուստեր շարժիչի կրկնակի վառման հուսալիությունը, տարածքում Raptor շարժիչի կրկնակի վառում, Starlink V3 արբանյակների արձակում և շարունակական ջերմային վահանների զարգացմանը," - ասել է Փարսոնը:
SpaceX-ի բաժնետոմսերը գտնվում են $135 IPO գնի շուրջ, սակայն նվազել են 40% հունիսի 16-ին հասած $225.64-ից:

UBS believes that SpaceX could receive a boost if its upcoming rocket launch goes well. "SpaceX has made multiple hardware and software upgrades since the last flight," analyst Gavin Parsons wrote in a note on Wednesday. "This flight would demonstrate multiple new milestones and in our view be a positive for the stock." The bank has a buy rating on the stock and a $210 price target, implying a 54% upside from Tuesday's close:
SpaceX is scheduled to hold its 13th rocket launch on Thursday. According to Parsons, this will support the bank's forecast for four commercial launches this year and 1,588 flights in 2031. Thursday's flight will focus on deploying Starlink V3 satellites, engine reliability, and controlled reentry:
"Flight 13 is important because it is intended to validate some of the key capabilities required for this launch ramp, including booster engine relight reliability, in-space Raptor relight, Starlink V3 satellite deployment, and continued heat shield development," Parsons said:
Shares of the rocket company are hovering slightly above their IPO price of $135, but have fallen 40% from a $225.64 peak reached on June 16: