SpaceX-ը ԱՄՆ Տիեզերական ուժերից ստացել է 1.6 մլրդ դոլար արժողությամբ պայմանագիր
SpaceX-ը ԱՄՆ Տիեզերական ուժերից ստացել է 1.6 մլրդ դոլարի պայմանագիր՝ մինչև 2027 թվականը Falcon 9 հրթիռներով 18 առաքելություն իրականացնելու համար, հաղորդում է Reuters-ը։ Դրանց շրջանակում ուղեծիր կհանվեն Պենտագոնի արբանյակներ, որոնք նախատեսված են օդային թիրախների հայտնաբերման և թիրախավորման համար։
Նշվում է, որ այս պայմանագրերը ԱՄՆ Տիեզերական ուժերի հիմնական ծրագրի շրջանակում են, որտեղ SpaceX-ի հետ մրցում են նաև United Launch Alliance-ը և Blue Origin-ը՝ պետական խոշոր պատվերների համար։
Reuters-ի հաշվարկներով՝ 2026 թվականին SpaceX-ը Պենտագոնից արդեն ստացել է առնվազն 7 մլրդ դոլարի պայմանագրեր։ Դա տեղի է ունենում այն պայմաններում, երբ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ձևավորում է շուրջ 185 մլրդ դոլար արժողությամբ Golden Dome հակահրթիռային պաշտպանության համակարգը, որը մեծապես հիմնվում է Իլոն Մասկի հրթիռային և արբանյակային տեխնոլոգիաների վրա։
Ավելի վաղ, SpaceX-ը նաև շահել էր 6.5 մլրդ դոլարի պայմանագրեր՝ ԱՄՆ Տիեզերական ուժերի համար արբանյակային համակարգերի մշակման ուղղությամբ։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ նոր պայմանագիրը մասն է կազմում ԱՄՆ Տիեզերական ուժերի կողմից մասնավոր հատվածից տիեզերական սարքերի և հրթիռային արձակումների ձեռքբերման գործընթացը զգալիորեն արագացնելու նախաձեռնության։

SpaceX получил контракт на 1,6 миллиарда долларов от ВВС США для выполнения 18 миссий с ракетами Falcon 9 до 2027 года, сообщает Reuters. В рамках этого контракта на орбиту будут выведены спутники Пентагона, предназначенные для обнаружения и наведения воздушных целей.
Отмечается, что эти контракты являются частью основной программы ВВС США, где SpaceX также конкурирует с United Launch Alliance и Blue Origin за крупные государственные заказы.
По расчетам Reuters, в 2026 году SpaceX уже получил контракты на сумму не менее 7 миллиардов долларов от Пентагона. Это происходит на фоне того, что администрация Дональда Трампа формирует противоракетную систему Golden Dome стоимостью около 185 миллиардов долларов, которая во многом основана на ракетных и спутниковых технологиях Илона Маска.
Ранее SpaceX также выиграла контракты на сумму 6,5 миллиарда долларов на разработку спутниковых систем для ВВС США. По данным Reuters, новый контракт является частью инициативы ВВС США по значительному ускорению процесса приобретения космических аппаратов и ракетных запусков у частного сектора.