Շրջակա միջավայրի նախարարությունում շարունակվում է պլաստիկ արտադրանքի օրենսդրական սահմանափակումների վերաբերյալ իրազեկման և քննարկումների շարքը՝ առանձին շահառու խմբերի ներգրավմամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից՝ նշելով, որ հերթական հանդիպումն անցկացվել է պլաստիկ արտադրող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են 2027 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող՝ պոլիէթիլենային տոպրակների և մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկ արտադրանքի սահմանափակումներին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումները, դրանց կիրառման շրջանակն ու նախատեսվող պահանջները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության տեսանկյունից առավել անվտանգ այլընտրանքային ապրանքների կիրառման հնարավորություններին։ Հանդիպումն անցել է հարցուպատասխանի և բաց քննարկման ձևաչափով։
Նախարարության մասնագետները պարզաբանումներ են ներկայացրել տնտեսվարողների կողմից բարձրացված հարցերի վերաբերյալ, լսել ոլորտի ներկայացուցիչների դիտարկումներն ու առաջարկությունները։
Գերատեսչությունից նշում են, որ նման հանդիպումների նպատակն է նպաստել օրենսդրական փոփոխությունների արդյունավետ և սահուն կիրարկմանը, բարձրացնել շահառուների իրազեկվածությունը և ձևավորել կառուցողական համագործակցություն պետության ու մասնավոր հատվածի միջև։

Awareness Meetings on Legislative Restrictions of Plastic Products Continue at the Ministry of Environment
News | 2026/08/12 06:02
Restrictions on plastic products are discussed at the Ministry of Environment
The Ministry of Environment continues a series of awareness and discussion meetings regarding legislative restrictions on plastic products, involving various stakeholders. This was reported by the Ministry of Environment of Armenia, indicating that the latest meeting was held with representatives of plastic manufacturing organizations.
During the discussion, legislative regulations concerning the restrictions on polyethylene bags and single-use plastic products, which will come into effect on January 1, 2027, were presented, along with the scope of their application and the proposed requirements.
Possibilities for using safer alternative products from an environmental impact perspective were also addressed. The meeting was conducted in a question-and-answer format and open discussion.
Ministry specialists provided clarifications on issues raised by business operators and listened to the observations and suggestions from industry representatives.
The ministry notes that such meetings aim to facilitate the effective and smooth implementation of legislative changes, increase stakeholder awareness, and foster constructive cooperation between the state and the private sector.