Շրջակա միջավայրի նախարարությունում շարունակվում է պլաստիկ արտադրանքի օրենսդրական սահմանափակումների վերաբերյալ իրազեկման և քննարկումների շարքը՝ առանձին շահառու խմբերի ներգրավմամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից՝ նշելով, որ հերթական հանդիպումն անցկացվել է պլաստիկ արտադրող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են 2027 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող՝ պոլիէթիլենային տոպրակների և մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկ արտադրանքի սահմանափակումներին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումները, դրանց կիրառման շրջանակն ու նախատեսվող պահանջները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության տեսանկյունից առավել անվտանգ այլընտրանքային ապրանքների կիրառման հնարավորություններին։ Հանդիպումն անցել է հարցուպատասխանի և բաց քննարկման ձևաչափով։
Նախարարության մասնագետները պարզաբանումներ են ներկայացրել տնտեսվարողների կողմից բարձրացված հարցերի վերաբերյալ, լսել ոլորտի ներկայացուցիչների դիտարկումներն ու առաջարկությունները։
Գերատեսչությունից նշում են, որ նման հանդիպումների նպատակն է նպաստել օրենսդրական փոփոխությունների արդյունավետ և սահուն կիրարկմանը, բարձրացնել շահառուների իրազեկվածությունը և ձևավորել կառուցողական համագործակցություն պետության ու մասնավոր հատվածի միջև։

В Минприроды продолжаются информационные встречи по законодательным ограничениям на пластиковую продукцию
Новости | 2026/08/12 06:02
В Министерстве природы обсуждаются ограничения на пластиковую продукцию
В Министерстве природы продолжается серия информационных встреч по законодательным ограничениям на пластиковую продукцию с привлечением отдельных заинтересованных групп. Об этом сообщают в Министерстве окружающей среды Армении, отмечая, что очередная встреча прошла с участием представителей организаций-производителей пластиковых изделий.
В ходе обсуждения были представлены законодательные нормы, касающиеся ограничений на полиэтиленовые пакеты и одноразовые пластиковые изделия, которые вступят в силу с 1 января 2027 года, а также рамки их применения и предполагаемые требования.
Также обсуждались возможности использования более безопасных альтернативных товаров с точки зрения воздействия на окружающую среду. Встреча прошла в формате вопросов и ответов и открытого обсуждения.
Специалисты министерства представили разъяснения по вопросам, поднятым участниками, и выслушали замечания и предложения представителей отрасли.
В ведомстве отмечают, что целью таких встреч является содействие эффективному и плавному внедрению законодательных изменений, повышение информированности заинтересованных сторон и формирование конструктивного сотрудничества между государственным и частным секторами.