Շրջակա միջավայրի նախարարությունը մեկնարկել է 2027 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող պլաստիկ արտադրանքի օրենսդրական սահմանափակումների վերաբերյալ իրազեկման հանդիպումների շարքը՝ տարբեր շահառու խմբերի հետ։ Առաջին հանդիպմանը մասնակցել են խոշոր առևտրային ցանցերի և սուպերմարկետների ներկայացուցիչները։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են պոլիէթիլենային տոպրակների, ինչպես նաև մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկ արտադրանքի շրջանառության սահմանափակումներին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումները, դրանց կիրառման շրջանակը, անցումային ժամանակահատվածի առանձնահատկությունները, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության տեսանկյունից անվտանգ այլընտրանքային լուծումները։
Հանդիպումը վարել է Շրջակա միջավայրի նախարարության Ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետ Լուսինե Ավետիսյանը, ով ներկայացրել է օրենսդրական փոփոխությունների հիմնական նպատակներն ու դրանց ակնկալվող բնապահպանական արդյունքները՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությունն ուղղված է պլաստիկ թափոնների կրճատմանը, շրջակա միջավայրի պահպանությանը և առավել պատասխանատու սպառման մշակույթի ձևավորմանը։
Քննարկման ընթացքում տնտեսվարողներին տրամադրվել են մանրամասն պարզաբանումներ՝ օրենսդրության կիրառման, արգելվող արտադրատեսակների, նախատեսվող բացառությունների և անվտանգ այլընտրանքների վերաբերյալ։ Մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ներկայացնելու իրենց դիտարկումներն ու բարձրացնելու ոլորտին առնչվող գործնական հարցեր։
Նախարարությունը կարևորում է պետություն–մասնավոր հատված շարունակական երկխոսությունը՝ համոզված լինելով, որ նման ձևաչափով քննարկումները կնպաստեն օրենսդրական փոփոխությունների արդյունավետ և սահուն կիրարկմանը։ Իրազեկման հանդիպումների շարքը շարունակական է լինելու՝ ընդգրկելով նաև ոլորտի մյուս շահառու խմբերին։

Министерство экологии начало серию информационных встреч по законодательным ограничениям на пластиковую продукцию
Новости | 2026/07/15 08:02
Цель встреч - информировать заинтересованные группы о новых законодательных изменениях
Министерство экологии начало серию информационных встреч по законодательным ограничениям на пластиковую продукцию, которые вступят в силу с 1 января 2027 года, с различными заинтересованными группами. В первой встрече приняли участие представители крупных торговых сетей и супермаркетов.
В ходе обсуждения были представлены законодательные нормы, касающиеся ограничения обращения полиэтиленовых пакетов и одноразовых пластиковых изделий, их применение, особенности переходного периода, а также безопасные альтернативные решения с точки зрения воздействия на окружающую среду.
Встречу провела начальник Управления стратегической политики Министерства экологии Лусине Аветисян, которая представила основные цели законодательных изменений и ожидаемые экологические результаты, подчеркнув, что инициатива направлена на сокращение пластиковых отходов, охрану окружающей среды и формирование более ответственного потребительского поведения.
В ходе обсуждения участникам были предоставлены подробные разъяснения по применению законодательства, запрещенным видам продукции, предполагаемым исключениям и безопасным альтернативам. Участники имели возможность представить свои замечания и поднять практические вопросы, касающиеся сферы.
Министерство подчеркивает важность постоянного диалога между государственным и частным секторами, уверенное в том, что такие форматы обсуждений способствуют эффективному и плавному внедрению законодательных изменений. Серия информационных встреч будет продолжена, включая другие заинтересованные группы в отрасли.