Շրջակա միջավայրի նախարարությունը մեկնարկել է 2027 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող պլաստիկ արտադրանքի օրենսդրական սահմանափակումների վերաբերյալ իրազեկման հանդիպումների շարքը՝ տարբեր շահառու խմբերի հետ։ Առաջին հանդիպմանը մասնակցել են խոշոր առևտրային ցանցերի և սուպերմարկետների ներկայացուցիչները։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են պոլիէթիլենային տոպրակների, ինչպես նաև մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկ արտադրանքի շրջանառության սահմանափակումներին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումները, դրանց կիրառման շրջանակը, անցումային ժամանակահատվածի առանձնահատկությունները, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության տեսանկյունից անվտանգ այլընտրանքային լուծումները։
Հանդիպումը վարել է Շրջակա միջավայրի նախարարության Ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետ Լուսինե Ավետիսյանը, ով ներկայացրել է օրենսդրական փոփոխությունների հիմնական նպատակներն ու դրանց ակնկալվող բնապահպանական արդյունքները՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությունն ուղղված է պլաստիկ թափոնների կրճատմանը, շրջակա միջավայրի պահպանությանը և առավել պատասխանատու սպառման մշակույթի ձևավորմանը։
Քննարկման ընթացքում տնտեսվարողներին տրամադրվել են մանրամասն պարզաբանումներ՝ օրենսդրության կիրառման, արգելվող արտադրատեսակների, նախատեսվող բացառությունների և անվտանգ այլընտրանքների վերաբերյալ։ Մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ներկայացնելու իրենց դիտարկումներն ու բարձրացնելու ոլորտին առնչվող գործնական հարցեր։
Նախարարությունը կարևորում է պետություն–մասնավոր հատված շարունակական երկխոսությունը՝ համոզված լինելով, որ նման ձևաչափով քննարկումները կնպաստեն օրենսդրական փոփոխությունների արդյունավետ և սահուն կիրարկմանը։ Իրազեկման հանդիպումների շարքը շարունակական է լինելու՝ ընդգրկելով նաև ոլորտի մյուս շահառու խմբերին։

The Ministry of Environment has launched a series of awareness meetings regarding legislative restrictions on plastic products, which will come into effect on January 1, 2027, with various stakeholders. The first meeting included representatives from major retail chains and supermarkets.
During the discussion, legislative regulations concerning the restriction of polyethylene bags and single-use plastic products were presented, including their application scope, characteristics of the transition period, and safe alternative solutions from an environmental impact perspective.
The meeting was led by Lusine Avetisyan, head of the Strategic Policy Department of the Ministry of Environment, who outlined the main objectives of the legislative changes and the expected environmental outcomes, emphasizing that the initiative aims to reduce plastic waste, protect the environment, and foster a culture of more responsible consumption.
During the discussion, detailed clarifications were provided to businesses regarding the application of the legislation, prohibited product types, anticipated exceptions, and safe alternatives. Participants had the opportunity to present their observations and raise practical questions related to the sector.
The ministry emphasizes the importance of ongoing dialogue between the public and private sectors, believing that such discussion formats will contribute to the effective and smooth implementation of legislative changes. The series of awareness meetings will continue, also involving other stakeholders in the sector.