Սկսվում է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ԹՐԻՓՓ նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի վավերացման գործընթացը
Լուրեր | 2026/07/16 17:02
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր
Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծին։ Այս մասին հաղորդում են Կառավարության լրատվական ծառայությունից։
«Օրենքի ընդունման արդյունքում կապահովվեն 2026թ. հունիսի 1-ին Վաշինգտոնում և 2026թ. հունիսի 4-ին Երևանում ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ԹՐԻՓՓ նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար նախատեսված ընթացակարգերը:
Ինչպես նշել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, որոշմամբ սկսվում է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ԹՐԻՓՓ նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի վավերացման գործընթացը. «Որոշման ընդունմամբ մենք նախագիծը սահմանված կարգով կուղարկենք ՍԴ։ ՍԴ-ի կողմից միջազգային պայմանագրում ՀՀ Սահմանադրությանը չհակասող դրույթներ արձանագրելու որոշման պարագայում սահմանված կարգով հարցի քննարկումը կտեղափոխենք ԱԺ»:
ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրմանը նախորդել էր ևս երկու շատ կարևոր փաստաթղթերի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Թրամփի ներկայությամբ և վկայությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահի կողմից խաղաղության հռչակագրի ստորագրման:
«Հիմա արդեն այս միջպետական շրջանակային համաձայնագիրն ավելի է մանրամասնում համաձայնեցված դետալները, ուղղությունները և լիովին համահունչ է նշված երկու փաստաթղթերին»,- նշել է նախարարը:
Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ ԹՐԻՓՓ-ի հիմնադրման գործընթացն ավարտելու համար առջևում դեռևս կա երկու փաստաթուղթ՝ բաժնետերերի միջև պայմանագիրը և ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության կանոնադրությունը:
Անդրադառնալով շրջանակային համաձայնագրին՝ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ը նպատակ ունեն Հարավային Կովկասում տրանսպորտային փոխադրումների, ենթակառուցվածքների, տարածաշրջանային և գլոբալ առևտրի զարգացման ճանապարհով նպաստել խաղաղությանը և կայունությանը:
«Սա էլ բազմիցս արձանագրված է շրջանակային համաձայնագրում: Նաև ուզում եմ նշել, որ ամբողջ գործընթացը համահունչ է ՀՀ ինքնիշխանության, իրավազորության և տարածքային ամբողջականության լիարժեք հարգմամբ»,- հավելել է նախարարը:
Համաձայնագրով ՀՀ-ն և ԱՄՆ-ը հիմնադրում են ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը, որը կկարողանա ՀՀ տարածքի տարբեր գոտիներում առանձին նախագծերի համար հիմնադրել հատուկ նշանակության ընկերություններ:
ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը կստանա հողօգտագործման, կառուցապատման իրավունք, որը կգործի նախնական 49 տարի:
«Այս նախնական ժամկետի լրանալուց հետո հնարավորություն կլինի կողմերի համաձայնությամբ երկարացնել համագործակցության ժամկետը ևս 50 տարով»,- նշել է նախարարը:
«ՀՀ-ն կպահպանի իր լիարժեք ինքնիշխանությունն ու լիիրավ իրավազորությունը պետական սահմանի կառավարման, սահմանային վերահսկողության, մաքսային վարչարարության նկատմամբ»,- հավելել է Արարատ Միրզոյանը:
«Թվարկածս ամբողջությամբ ծածկում է և կարող է փարատել բոլոր մտահոգությունները, որոնք, անկեղծորեն, կարող էին առաջանալ բազմաթիվ քննարկումների ընթացքում Հայաստանի հանրության շրջանում»,- եզրափակել է նախարարը:

The ratification process of the framework agreement on strategic cooperation between Armenia and the USA regarding the TRIPP project begins
Agreement on strategic cooperation between Armenia and the USA
The government has approved a draft law on the ratification of the framework agreement on strategic cooperation between the Republic of Armenia and the United States of America regarding the TRIPP project. This was reported by the government press service.
“The adoption of the law will ensure the procedures for the entry into force of the framework agreement on strategic cooperation between the Republic of Armenia and the United States of America, signed on June 1, 2026, in Washington and June 4, 2026, in Yerevan,” said Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
According to him, with the adoption of the decision, the ratification process of the agreement begins. “We will send the project to the Constitutional Court. If the Constitutional Court confirms that the provisions of the international treaty do not contradict the Constitution of Armenia, we will transfer the discussion of the issue to the National Assembly,” he said.
The minister reminded that the signing of the framework agreement was preceded by two important documents signed on August 8, 2025, in the presence of President Trump and Prime Minister Nikol Pashinyan, as well as a related document signed on the same day.
“Now this intergovernmental framework agreement further details the agreed-upon details and directions and is fully consistent with the two aforementioned documents,” the minister noted.
Ararat Mirzoyan informed that there are still two documents in progress to complete the establishment of TRIPP: the shareholder agreement and the charter of the TRIPP development company.
Speaking about the framework agreement, the minister noted that it confirms the intentions of Armenia and the USA to promote the development of transport, infrastructure, and regional and global trade in the South Caucasus, as well as to strengthen peace and stability in the region.
“This is also repeatedly stated in the framework agreement. I also want to emphasize that the entire process is carried out with full respect for the sovereignty, legal authority, and territorial integrity of Armenia,” he added.
According to the agreement, Armenia and the USA will establish the TRIPP development company, which will be able to create special-purpose companies for individual projects in various areas of Armenia.
The TRIPP development company will receive land use and construction rights that will be valid for an initial period of 49 years.
“After this initial period, the parties will be able to agree to extend the cooperation period for another 50 years,” the minister added.
“Armenia will maintain its full sovereignty and legal authority over the management of its state border, border control, and customs regulation,” emphasized Ararat Mirzoyan.
“Everything I have listed fully covers and can dispel all concerns that, frankly, may have arisen during numerous discussions in Armenian society,” the minister concluded.