Սկսվում է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ԹՐԻՓՓ նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի վավերացման գործընթացը
Լուրեր | 2026/07/16 17:02
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր
Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծին։ Այս մասին հաղորդում են Կառավարության լրատվական ծառայությունից։
«Օրենքի ընդունման արդյունքում կապահովվեն 2026թ. հունիսի 1-ին Վաշինգտոնում և 2026թ. հունիսի 4-ին Երևանում ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ԹՐԻՓՓ նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար նախատեսված ընթացակարգերը:
Ինչպես նշել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, որոշմամբ սկսվում է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ԹՐԻՓՓ նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի վավերացման գործընթացը. «Որոշման ընդունմամբ մենք նախագիծը սահմանված կարգով կուղարկենք ՍԴ։ ՍԴ-ի կողմից միջազգային պայմանագրում ՀՀ Սահմանադրությանը չհակասող դրույթներ արձանագրելու որոշման պարագայում սահմանված կարգով հարցի քննարկումը կտեղափոխենք ԱԺ»:
ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրմանը նախորդել էր ևս երկու շատ կարևոր փաստաթղթերի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Թրամփի ներկայությամբ և վկայությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահի կողմից խաղաղության հռչակագրի ստորագրման:
«Հիմա արդեն այս միջպետական շրջանակային համաձայնագիրն ավելի է մանրամասնում համաձայնեցված դետալները, ուղղությունները և լիովին համահունչ է նշված երկու փաստաթղթերին»,- նշել է նախարարը:
Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ ԹՐԻՓՓ-ի հիմնադրման գործընթացն ավարտելու համար առջևում դեռևս կա երկու փաստաթուղթ՝ բաժնետերերի միջև պայմանագիրը և ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության կանոնադրությունը:
Անդրադառնալով շրջանակային համաձայնագրին՝ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ը նպատակ ունեն Հարավային Կովկասում տրանսպորտային փոխադրումների, ենթակառուցվածքների, տարածաշրջանային և գլոբալ առևտրի զարգացման ճանապարհով նպաստել խաղաղությանը և կայունությանը:
«Սա էլ բազմիցս արձանագրված է շրջանակային համաձայնագրում: Նաև ուզում եմ նշել, որ ամբողջ գործընթացը համահունչ է ՀՀ ինքնիշխանության, իրավազորության և տարածքային ամբողջականության լիարժեք հարգմամբ»,- հավելել է նախարարը:
Համաձայնագրով ՀՀ-ն և ԱՄՆ-ը հիմնադրում են ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը, որը կկարողանա ՀՀ տարածքի տարբեր գոտիներում առանձին նախագծերի համար հիմնադրել հատուկ նշանակության ընկերություններ:
ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը կստանա հողօգտագործման, կառուցապատման իրավունք, որը կգործի նախնական 49 տարի:
«Այս նախնական ժամկետի լրանալուց հետո հնարավորություն կլինի կողմերի համաձայնությամբ երկարացնել համագործակցության ժամկետը ևս 50 տարով»,- նշել է նախարարը:
«ՀՀ-ն կպահպանի իր լիարժեք ինքնիշխանությունն ու լիիրավ իրավազորությունը պետական սահմանի կառավարման, սահմանային վերահսկողության, մաքսային վարչարարության նկատմամբ»,- հավելել է Արարատ Միրզոյանը:
«Թվարկածս ամբողջությամբ ծածկում է և կարող է փարատել բոլոր մտահոգությունները, որոնք, անկեղծորեն, կարող էին առաջանալ բազմաթիվ քննարկումների ընթացքում Հայաստանի հանրության շրջանում»,- եզրափակել է նախարարը:

Правительство одобрило проект закона о ратификации рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки по проекту «Трамп» (ТРИПП). Об этом сообщает пресс-служба правительства.
«Принятие закона обеспечит процедуры вступления в силу рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки, подписанного 1 июня 2026 года в Вашингтоне и 4 июня 2026 года в Ереване», - добавил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
По его словам, с принятием решения начинается процесс ратификации соглашения. «Мы направим проект в Конституционный суд. В случае, если Конституционный суд подтвердит, что положения международного договора не противоречат Конституции Армении, мы перенесем обсуждение вопроса в Национальное собрание», - сказал он.
Министр напомнил, что подписанию рамочного соглашения предшествовали два важных документа, подписанных 8 августа 2025 года в присутствии президента Трампа и премьер-министра Армении Никол Пашиняна, а также подписанный в тот же день связанный с ним документ.
«Теперь это межгосударственное рамочное соглашение более подробно определяет согласованные детали и направления и полностью соответствует указанным двум документам», - отметил министр.
Арарат Мирзоян сообщил, что для завершения процесса создания ТРИПП еще два документа - соглашение между акционерами и устав компании ТРИПП - находятся в работе.
Говоря о рамочном соглашении, министр отметил, что оно подтверждает намерения Армении и США способствовать развитию транспортных перевозок, инфраструктуры, региональной и глобальной торговли в Южном Кавказе, а также укреплению мира и стабильности в регионе.
«Это также многократно подтверждено в рамочном соглашении. Я также хочу отметить, что весь процесс осуществляется с полным уважением к суверенитету, правосубъектности и территориальной целостности Армении», - добавил он.
Согласно соглашению, Армения и США создают компанию ТРИПП, которая сможет создавать специальные компании для отдельных проектов на территории Армении.
Компания ТРИПП получит право на использование земли и строительства, которое будет действовать в течение первоначальных 49 лет.
«По истечении этого первоначального срока стороны смогут согласовать продление срока сотрудничества еще на 50 лет», - добавил министр.
«Армения сохранит свой полный суверенитет и правосубъектность в управлении государственной границей, пограничном контроле и таможенном регулировании», - подчеркнул Арарат Мирзоян.
«Все перечисленное полностью охватывает и может развеять все опасения, которые, откровенно говоря, могли возникнуть в ходе многочисленных обсуждений в обществе Армении», - заключил министр.