SK Hynix-ի շահույթը երկրորդ եռամսյակում հասել է պատմական առավելագույնի
Հարավկորեական SK Hynix-ը հրապարակել է ռեկորդային եռամսյակային ֆինանսական արդյունքներ։ Չնայած ընկերությունը գրանցել է պատմական առավելագույն շահույթ, ցուցանիշները չեն արդարացրել վերլուծաբանների սպասումները, հաղորդում է CNBC-ն։
Հունիսին ավարտված եռամսյակում հիշողության չիպերի արտադրողի հասույթը տարեկան կտրվածքով աճել է 257%-ով՝ հասնելով 79.32 տրլն վոնի (54.55 մլրդ դոլար)։ Միևնույն ժամանակ, շուկան կանխատեսում էր 84 տրլն վոն հասույթ։ Ընկերության գործառնական շահույթը տարեկան աճել է գրեթե 557%-ով՝ կազմելով 60.54 տրլն վոն, մինչդեռ կանխատեսվում էր 64 տրլն վոն։ Նախորդ եռամսյակի համեմատ հասույթն աճել է 51%-ով, իսկ գործառնական շահույթը՝ 61%-ով։ Ընկերության գնահատմամբ՝ պահանջարկի կայուն աճը պայմանավորված է արհեստական բանականության ենթակառուցվածքներում ներդրումների ընդլայնմամբ։
Առաջին անգամ SK Hynix-ի պատմության մեջ ընկերության առաջին կիսամյակի համախառն հասույթը գերազանցել է 100 տրլն վոնը, ինչը պայմանավորված է առաջադեմ տեխնոլոգիաների նկատմամբ բարձր պահանջարկով։ Տեխնոլոգիական հսկան մատակարարում է տվյալների մշակման կենտրոնների սարքավորումների և սպառողական էլեկտրոնիկայի բաղադրիչներ, իսկ նրա խոշոր հաճախորդների թվում են ամերիկյան առաջատար կորպորացիաները, այդ թվում՝ Nvidia-ն, որի հետ վերջերս ընդլայնվել է համագործակցությունը՝ ավելի քան 500 մլրդ դոլար արժողությամբ բազմամյա համաձայնագրի շրջանակում։

News | 2026/07/29 17:44
The South Korean company SK Hynix has reported record quarterly financial results. Despite achieving a historic high in profit, the figures did not meet analysts' expectations, according to CNBC.
In the quarter ending in June, the memory chip manufacturer's revenue grew by 257% year-on-year, reaching 79.32 trillion won ($54.55 billion). At the same time, the market had forecasted a revenue of 84 trillion won. The company's operating profit increased by nearly 557%, amounting to 60.54 trillion won, while 64 trillion won was anticipated. Compared to the previous quarter, revenue rose by 51%, and operating profit increased by 61%. The company attributes the steady growth in demand to the expansion of investments in artificial intelligence infrastructure.
For the first time in its history, SK Hynix's total revenue for the first half of the year exceeded 100 trillion won, driven by high demand for advanced technologies. The tech giant supplies equipment for data processing centers and components for consumer electronics, with major clients including leading American corporations, such as Nvidia, with which it recently expanded its partnership under a multi-year agreement worth over $500 billion.