SK Hynix-ի բաժնետոմսերը երկուշաբթի օրը Սեուլում ընկել են 15.4%-ով, նշելով պատմական նվազագույնը, այն բանից հետո, երբ չիպ արտադրողի Nasdaq-ում հաջող debut-ը գրանցեց:
Բաժնետոմսերի անկումը պայմանավորված է շահույթների գրավմամբ և արհեստական բանականության հիշողության չիպերի պահանջի և բաժնետոմսի sharp աճի միջև հավասարակշռության անորոշությամբ:
«Բոլորը իսկապես շփոթված են, թե ինչ է լինելու հիշողության պահանջի հետ և որտեղ է արդար գինը», - ասել է Daniel Yoo-ն, Yuanta Securities-ի գլոբալ ռազմավարական տնօրենը:
Նա նշել է, որ SK Hynix-ի բաժնետոմսերի անկումը նաև պայմանավորված է առաջարկի մեխանիկայով, որը ավելացրել է ներդրողների համար հասանելի բաժնետոմսերի քանակը:
«Այս անկումը հավանաբար ժամանակավոր կլինի, քանի որ արհեստական բանականության պահանջը շարունակում է գերազանցել առաջարկը», - ասել է Yoo-ն:

SK Hynix shares fall to historic low of over 15% after stellar Nasdaq debut
SK Hynix shares fell over 15.4% in Seoul on Monday, marking a historic low after the chipmaker's successful Nasdaq debut:
The decline in shares is attributed to profit-taking and uncertainty regarding the demand for artificial intelligence memory chips versus the stock's sharp gains:
“Everybody's really confused about what's going to happen to the memory demand and where the fair price is,” said Daniel Yoo, global strategist at Yuanta Securities:
He noted that the sell-off was also driven by the mechanics of the offering, which increased the supply of stock available to investors:
“This pullback is likely to prove temporary as structural AI demand continues to outpace supply,” Yoo added: