SK Hynix-ի բաժնետոմսերը երկուշաբթի օրը Սեուլում ընկել են 15.4%-ով, նշելով պատմական նվազագույնը, այն բանից հետո, երբ չիպ արտադրողի Nasdaq-ում հաջող debut-ը գրանցեց:
Բաժնետոմսերի անկումը պայմանավորված է շահույթների գրավմամբ և արհեստական բանականության հիշողության չիպերի պահանջի և բաժնետոմսի sharp աճի միջև հավասարակշռության անորոշությամբ:
«Բոլորը իսկապես շփոթված են, թե ինչ է լինելու հիշողության պահանջի հետ և որտեղ է արդար գինը», - ասել է Daniel Yoo-ն, Yuanta Securities-ի գլոբալ ռազմավարական տնօրենը:
Նա նշել է, որ SK Hynix-ի բաժնետոմսերի անկումը նաև պայմանավորված է առաջարկի մեխանիկայով, որը ավելացրել է ներդրողների համար հասանելի բաժնետոմսերի քանակը:
«Այս անկումը հավանաբար ժամանակավոր կլինի, քանի որ արհեստական բանականության պահանջը շարունակում է գերազանցել առաջարկը», - ասել է Yoo-ն:

Акции SK Hynix упали более чем на 15.4% в Сеуле в понедельник, зафиксировав исторический минимум после успешного дебюта на Nasdaq:
Падение акций связано с фиксацией прибыли и неопределенностью в отношении спроса на чипы памяти для искусственного интеллекта и резкого роста акций:
«Все действительно сбиты с толку тем, что будет с спросом на память и где справедливая цена», - сказал Дэниел Ю, глобальный стратег Yuanta Securities:
Он отметил, что падение акций SK Hynix также было вызвано механикой предложения, которая увеличила количество акций, доступных для инвесторов:
«Это падение, вероятно, будет временным, поскольку спрос на искусственный интеллект продолжает превышать предложение», - добавил Ю: