Հարավկորեական սեմի կոնդուկտորների բաժնետոմսերը երեքշաբթի օրը զգալիորեն նվազեցին, շարունակելով վաճառքի ալիքը, որը սկսվել էր ԱՄՆ-ի Wall Street-ում:
SK Hynix-ի բաժնետոմսերը նվազեցին 10%-ով, իսկ Samsung Electronics-ը 8%-ով:
Այլ AI-կապված ընկերությունների բաժնետոմսերը նույնպես զգալի վաճառքի ենթարկվեցին, ինչպիսիք են Samsung SDI-ն (7%-ով), LG Innotek-ը (14%-ով), Seoul Semiconductor-ը (6%-ով) և LG Chem-ը (4%-ով):
Ճապոնիայի սեմի կոնդուկտորների հատվածը նույնպես նվազեց, որտեղ Tokyo Electron-ը նվազեց 9%-ով, Advantest-ը 8%-ով, իսկ SoftBank Group-ը, որը մեծ ներդրում ունի AI-ում, նվազեց 5%-ով:
Այս վաճառքը տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ի սեմի կոնդուկտորների բաժնետոմսերի ևս մեկ թույլ սեսիայի հետևանքով:
Samsung Electronics-ը և SK Hynix-ը աշխարհում ամենամեծ բարձր արագության հիշողության չիպերի մատակարարներն են, որոնք օգտագործվում են AI սերվերներում, ինչը նրանց բաժնետոմսերը դարձնում է զգայուն ԱՄՆ-ի ներդրումների փոփոխությունների նկատմամբ:
Acadian Asset Management-ի ավագ փոխնախագահ Օուեն Լամոնտը նշեց, որ SK Hynix-ի բաժնետոմսերի սուր տատանումները ընդգծում են AI ներդրումների ցիկլի շուրջ անորոշությունը:

Акции SK Hynix упали на 10% в Сеуле на фоне углубления распродажи полупроводников
Южнокорейские акции полупроводников значительно упали во вторник, продолжая распродажу, начавшуюся после еще одной слабой сессии на Уолл-стрит:
Акции SK Hynix упали более чем на 10%, в то время как Samsung Electronics упали более чем на 8%:
Другие компании, связанные с ИИ, также подверглись сильным распродажам, такие как Samsung SDI (упали более чем на 7%), LG Innotek (упали почти на 14%), Seoul Semiconductor (упали около 6%) и LG Chem (упали более чем на 4%):
Японский сектор полупроводников также торговался ниже, где Tokyo Electron упал более чем на 9%, Advantest упал более чем на 8%, в то время как SoftBank Group, крупный игрок в инвестициях в ИИ, упал почти на 5%:
Эта распродажа последовала за еще одной слабой сессией для акций полупроводников в США:
Samsung Electronics и SK Hynix являются одними из крупнейших поставщиков высокоскоростных чипов памяти, используемых в ИИ-серверах, что делает их акции особенно чувствительными к изменениям в ожиданиях расходов со стороны американских гиперскейлеров:
Сильные колебания акций SK Hynix подчеркивают неопределенность вокруг инвестиционного цикла в ИИ, сказал старший вице-президент Acadian Asset Management Оуэн Ламонт: