Շինանյութի արտադրության ոլորտում բացահայտվել է խոշոր չափի խախտումների դեպքեր
ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը տեղեկություններ է ստացել, որ շինանյութի արտադրության ոլորտում գործող տնտեսավարող սուբյեկտները հնարավոր է հարկերից խուսափեն, իրացման շրջանառությունները թերհայտարարագրեն և անապրանք գործարքների միջոցով հարկային պարտավորությունները նվազեցնեն:
Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները բազմափուլ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ են իրականացրել, որի արդյունքում բացահայտվել են խախտումների իրական ծավալները:
Օրինակ, Արարատի մարզում ցեմենտ արտադրող գործարանից դուրս եկած 101 բեռնատար մեքենայից 35-ի մասով հարկային հաշիվներ դուրս չեն գրվել, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է շուրջ 7.2 միլիոն դրամի վնաս:
Այս գործողությունների արդյունքում պետությանը պատճառվել է շուրջ 442 միլիոն դրամի վնաս:
Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակելու է պայքարը ստվերային տնտեսության և հարկային իրավախախտումների դեմ:

Large-scale violations revealed in the construction materials production sector
The Investigation and Operational Intelligence Department of the State Revenue Committee of Armenia received information that entities operating in the construction materials production sector might be evading taxes, underreporting sales volumes, and reducing tax liabilities through non-existent transactions.
Employees of the department conducted multi-stage operational and investigative measures, resulting in the revelation of the actual scale of violations.
For instance, out of 101 trucks that left a cement plant in the Ararat region, 35 had not issued tax invoices, resulting in a loss to the state of approximately 7.2 million drams.