Նորաձևության ոլորտի խոշոր ընկերությունը՝ Shein-ը, 2026 թվականի առաջին եռամսյակում գրանցել է 99 միլիոն դոլարի վնաս։ Ընկերության վաճառքների աճը դանդաղել է ԱՄՆ-ում փոքրածավալ առաքումների համար նախատեսված մաքսային արտոնության վերացման հետևանքով։ Մեկ տարի առաջ նույն ժամանակահատվածում Shein-ն ունեցել էր 395 միլիոն դոլարի զուտ շահույթ։
Ընկերությունը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում բարձրացած մաքսատուրքերի և հարկերի պատճառով կարող է բարձրացնել ապրանքների գները՝ ծախսերի մի մասը փոխհատուցելու համար։ Shein-ը նաև նշել է, որ Իրանի պատերազմի հետևանքներն ազդել են պահանջարկի վրա, մեծացրել ծախսերը և որոշ երկրներում առաջացրել առաքումների ուշացումներ։
Չնայած վնասներին՝ ընկերության հաճախորդների թիվը շարունակել է աճել։ Մինչև 2026 թվականի մարտի վերջը Shein-ն ունեցել է 281 միլիոն ակտիվ հաճախորդ, որոնք կատարել են ավելի քան 1 միլիարդ պատվեր։ Ընկերությունը պատրաստվում է Հոնկոնգի ֆոնդային բորսայում բաժնետոմսերի տեղաբաշխմանը։ Ավելի վաղ Shein-ը փորձել էր ցուցակվել Նյու Յորքի և Լոնդոնի բորսաներում, սակայն այդ ծրագրերը չէին իրականացվել։

Крупная компания в сфере моды Shein зафиксировала убыток в 99 миллионов долларов в первом квартале 2026 года. Рост продаж компании замедлился из-за отмены таможенных льгот для малых поставок в США. В прошлом году в этот же период Shein имел чистую прибыль в 395 миллионов долларов.
Компания сообщила, что из-за повышенных таможенных пошлин и налогов в США может поднять цены на товары, чтобы компенсировать часть затрат. Shein также отметила, что последствия войны в Иране повлияли на спрос, увеличили затраты и вызвали задержки в поставках в некоторых странах.
Несмотря на убытки, количество клиентов компании продолжает расти. К концу марта 2026 года у Shein было 281 миллион активных клиентов, которые сделали более 1 миллиарда заказов. Компания планирует размещение акций на фондовой бирже Гонконга. Ранее Shein пыталась выйти на Нью-Йоркскую и Лондонскую биржи, но эти планы не были реализованы.