Shein-ը հայտնել է, որ տարվա առաջին եռամսյակում կրել է վնաս՝ վաճառքի դանդաղման պատճառով, որը ընկերությունը կապում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից փոքր փաթեթների ներմուծման մաքսատուրքի բացառության վերացման հետ:
Ընկերությունը, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Սինգապուրում, սակայն հիմնադրվել է Չինաստանում, նշել է, որ առաջին եռամսյակում ունեցել է 99 միլիոն դոլարի վնաս՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 395 միլիոն դոլարի եկամտի համեմատ:
Shein-ի հայտարարությունը ներկայացվել է ընկերության՝ Հոնկոնգի ֆոնդային բորսայում հնարավոր ցուցակագրմանը նախապատրաստվելու շրջանակում:
«Մաքսատուրքերի և հարկերի ավելացմանը պատասխանելու համար մենք դիտարկում ենք տարբերակներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ շուկայում մեր գների բարձրացումը՝ լրացուցիչ ծախսերի մի մասը փոխհատուցելու նպատակով», - նշել է Shein-ը:
Ընկերությունը նաև նշել է, որ Իրանի պատերազմը բացասաբար է ազդել պահանջարկի վրա, մեծացրել ծախսերը և որոշ շուկաներում առաջացրել մատակարարումների ուշացումներ:
Առաջին եռամսյակի ֆինանսական ցուցանիշները մասամբ ներառում են նաև 328 միլիոն դոլարի թղթային կորուստ՝ հատուկ ներդրողների բաժնետոմսերի հաշվապահական փոփոխության պատճառով:
Ընկերության ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ 2026 թվականի մարտի վերջին Shein-ն ունեցել է 281 միլիոն ակտիվ հաճախորդ՝ նախորդ տարվա համեմատ ավելի քան 16 % աճով:
Թրամփի ստորագրած գործադիր հրամանագիրը, որն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի օգոստոսի 29-ին, ընդլայնեց նախկին սահմանափակումները՝ ներառելով ոչ միայն Չինաստանն ու Հոնկոնգը, այլև աշխարհի մյուս երկրներից ներմուծվող փոքր փաթեթները:
Միաժամանակ, Եվրամիությունը հուլիսի սկզբին սահմանել է 3 եվրոյի մաքսատուրք ցածր արժեքով օնլայն առևտրի ներմուծման վրա:

Компания Shein сообщила, что в первом квартале текущего года понесла убытки из-за замедления продаж, что связано с отменой исключения для таможенных пошлин на небольшие посылки, введенной президентом США Дональдом Трампом:
Компания, штаб-квартира которой находится в Сингапуре, но основана в Китае, сообщила, что в первом квартале понесла убыток в 99 миллионов долларов по сравнению с доходом в 395 миллионов долларов за тот же период прошлого года:
Заявление Shein было сделано в рамках подготовки к возможному листингу на фондовой бирже Гонконга:
«В ответ на увеличение таможенных пошлин и налогов мы рассматриваем различные варианты, включая повышение цен на нашем рынке в США, чтобы компенсировать часть дополнительных расходов», - отметила компания:
Компания также указала, что война в Иране негативно сказалась на спросе, увеличила расходы и вызвала задержки поставок на некоторых рынках:
Финансовые показатели первого квартала частично включают также бумажный убыток в 328 миллионов долларов из-за бухгалтерских изменений по акциям специальных инвесторов:
По данным компании, на конец марта 2026 года у Shein было 281 миллион активных клиентов, что на более чем 16% больше по сравнению с прошлым годом:
Исполнительный указ, подписанный Трампом, вступил в силу 29 августа 2025 года и расширил предыдущие ограничения, включая не только Китай и Гонконг, но и небольшие посылки из других стран:
В то же время Европейский Союз в начале июля ввел таможенную пошлину в 3 евро на импорт низкоценного онлайн-торговли: