Շեյն (Shein) առցանց հագուստի մանրածախ առևտրով զբաղվող ընկերությունը Հոնկոնգում նախնական հանրային առաջարկի (IPO) շրջանակներում ակնկալում է ներգրավել 2-ից 3 միլիարդ դոլար, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով քննարկումներին ծանոթ աղբյուրներին:
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ Շեյնը կարող է իր IPO-ն անցկացնել արդեն օգոստոսին: Առաջարկի պայմանները դեռևս քննարկվում են, և մանրամասները, ինչպիսիք են չափը և ժամկետները, կարող են փոփոխվել, բացատրեցին նրանք:
Ռոյթերսը հաղորդում է, որ Շեյնի դիմումը նախատեսվում է քննարկել Հոնկոնգի ֆոնդային բորսայի հանձնաժողովի կողմից հինգշաբթի՝ հուլիսի 16-ին: Բորսայի հաստատումից հետո ընկերությունը կկարողանա ներդրողների համար ճանապարհորդական ցուցադրություն (roadshow) և սկսել իր IPO-ի պատվերների գրքի ձևավորումը:
Հուլիսի 10-ին, Shein-ը Չինաստանի արժեթղթերի կարգավորման հանձնաժողովի (CSRC) կողմից հաստատում ստացավ Հոնկոնգում IPO անցկացնելու համար: Մանրածախ առևտրով զբաղվող ընկերությունը մի քանի տարի փորձում էր հրապարակային դառնալ:
Սկզբում այն պլանավորում էր ցուցակագրվել ԱՄՆ-ում, բայց այնտեղ այն ենթարկվեց ամերիկյան իշխանությունների քննադատությանը: Սենատորները կոչ արեցին ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովին (SEC) կասեցնել IPO-ն, մինչև Shein-ը չապացուցի, որ չի օգտագործում Չինաստանի կառավարության կողմից հետապնդվող ույղուրների՝ թյուրքական էթնիկ խմբի հարկադիր աշխատանք:
Shein-ի մատակարարման շղթաները կապված են Սինցզյան շրջանի հետ, որտեղ բնակվում է այս էթնիկ փոքրամասնությունը:
ԱՄՆ-ում ճնշման պատճառով Shein-ը որոշեց ցուցակագրումը տեղափոխել Լոնդոն, բայց այնտեղի փորձը նույնպես ձախողվեց, քանի որ չինական կարգավորող մարմինները չկարողացան տրամադրել անհրաժեշտ թույլտվությունները:
Shein-ի գնահատումը առանձին հարց է: 2022 թվականին ներդրողները այն գնահատեցին 100 միլիարդ դոլար, սակայն 2023 թվականին գնահատումը նվազեց մինչև 66 միլիարդ դոլար:
2025 թվականի ձմռանը Reuters-ը հայտնեց, որ Shein-ի ծրագրերը IPO-ի ընթացքում իր գնահատումը նվազեցնել մինչև 50 միլիարդ դոլար, իսկ հետո ներդրողները պահանջեցին նվազեցնել այն մինչև 30 միլիարդ դոլար:

Shein планирует привлечь до 3 миллиардов долларов через IPO в Гонконге
Шейн (Shein) - компания, занимающаяся розничной торговлей одеждой через интернет, планирует привлечь от 2 до 3 миллиардов долларов в рамках первичного публичного предложения (IPO) в Гонконге, сообщает Bloomberg со ссылкой на источники, знакомые с обсуждениями.
По словам источников агентства, Шейн может провести свое IPO уже в августе. Условия предложения все еще обсуждаются, и детали, такие как размер и сроки, могут измениться, пояснили они.
Рейтер сообщает, что заявку Шейн планируется обсудить на заседании комитета Гонконгской фондовой биржи в четверг, 16 июля. После одобрения биржи компания сможет провести роудшоу для инвесторов и начать формирование книги заказов для своего IPO.
10 июля Шейн получил одобрение от Комиссии по регулированию ценных бумаг Китая (CSRC) на проведение IPO в Гонконге. Розничная компания несколько лет пыталась стать публичной.
Сначала она планировала листинг в США, но там столкнулась с критикой со стороны американских властей. Сенаторы призвали Комиссию по ценным бумагам и биржам США (SEC) приостановить IPO, пока Шейн не докажет, что не использует принудительный труд уйгуров, преследуемых китайским правительством.
Цепочки поставок Шейн связаны с Синьцзяном, где проживает это этническое меньшинство.
Под давлением в США Шейн решила перенести листинг в Лондон, но этот опыт также провалился, так как китайские регулирующие органы не смогли предоставить необходимые разрешения.
Оценка Шейн - отдельный вопрос. В 2022 году инвесторы оценили компанию в 100 миллиардов долларов, однако в 2023 году оценка снизилась до 66 миллиардов долларов.
Зимой 2025 года Reuters сообщил о планах Шейн снизить свою оценку до 50 миллиардов долларов во время IPO, а затем инвесторы потребовали снизить ее до 30 миллиардов долларов.