Սևանի ափին, հուլիսի 26-ին, մեկնարկել է X Seaside Startup Summit Armenia 2026-ը, որը միավորում է տարբեր երկրների ստարտափները, ներդրողներին, վենչուրային հիմնադրամների ներկայացուցիչներին և տեխնոլոգիական ընկերություններ:
Այս միջոցառումը անցկացվում է կառավարության համաֆինանսավորմամբ, որի համար պետական բյուջեից հատկացվել է 200 միլիոն դրամ:
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Այրապետյանը բացման ժամանակ նշել է, որ Seaside Startup Summit Armenia-ն դարձել է յուրահատուկ հարթակ, որը միավորում է նորարարական գաղափարներով շարժվող մարդկանց և ձևավորում տեխնոլոգիական համայնք:
«Սա պարզապես համաժողով չէ, այլ միջավայր, որտեղ ծնվում են նոր գաղափարներ, ձևավորվում են գործընկերություններ և ստեղծվում են ապագայի տեխնոլոգիական լուծումներ»,- ընդգծել է նա:
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ այստեղ կսկսվեն նոր հաջողության պատմություններ, և մասնակիցները կլքեն Հայաստանը նոր գործընկերություններով, գիտելիքներով և մեծ նպատակներով:
Ըստ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, Հայաստանում տարեկան ստեղծվում է մոտ 200-300 տեխնոլոգիական ստարտափ:
2017 թվականից ի վեր տեխնոլոգիական ընկերությունների թիվը աճել է 18.5 անգամ, հասնելով 12,026-ի, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ 2.6 անգամ՝ 41,431-ի:
Տեխնոլոգիական ոլորտի շրջանառությունը աճել է 3.2 անգամ՝ կազմելով մոտ 1 տրիլիոն դրամ:
Նշենք, որ տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ԻՀՏ) ոլորտը 2026 թվականի առաջին եռամսյակում աճել է 8.4%-ով:

На берегу Севана 26 июля стартовал X Seaside Startup Summit Armenia 2026, который объединил стартапы из разных стран мира, инвесторов, представителей венчурных фондов и технологических компаний:
Мероприятие второй год проводится при софинансировании правительства. На его организацию из госбюджета было направлено 200 млн. драмов:
Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян в ходе церемонии открытия отметил, что Seaside Startup Summit Armenia стал уникальной площадкой, объединяющей людей, движимых инновационными идеями, и формирующей технологическое сообщество:
«Это не просто саммит, а среда, где рождаются новые идеи, формируются партнерства и создаются технологические решения будущего», - подчеркнул он:
Министр выразил уверенность, что именно здесь начнутся новые истории успеха, а участники покинут Армению и «Seaside Startup Summit Armenia 2026» не только с яркими воспоминаниями, но и с новыми партнерствами, знаниями и большими целями:
Отметим, что ежегодно в Армении создается порядка 200-300 технологических стартапов:
В сравнении с 2017 годом число технологических компаний выросло в 18.5 раз, составив (по итогам 2025г.) 12 026, количество сотрудников - в 2.6 раз - до 41 431, оборот отрасли - в 3.2 раза, составив порядка 1 трлн. драмов:
По данным Статкомитета, сфера информационных и коммуникационных технологий (ИКТ) Армении за I квартал 2026г. выросла на 8,4% годовых (против 9%-го роста год назад), обеспечив выручку в 307 млрд. драмов:
Только выручка сектора ИТ составила 154 млрд драмов, что превысило показатель годовой давности на 8%: