Սևանի ափին, հուլիսի 26-ին, մեկնարկել է X Seaside Startup Summit Armenia 2026-ը, որը միավորում է տարբեր երկրների ստարտափները, ներդրողներին, վենչուրային հիմնադրամների ներկայացուցիչներին և տեխնոլոգիական ընկերություններ:
Այս միջոցառումը անցկացվում է կառավարության համաֆինանսավորմամբ, որի համար պետական բյուջեից հատկացվել է 200 միլիոն դրամ:
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Այրապետյանը բացման ժամանակ նշել է, որ Seaside Startup Summit Armenia-ն դարձել է յուրահատուկ հարթակ, որը միավորում է նորարարական գաղափարներով շարժվող մարդկանց և ձևավորում տեխնոլոգիական համայնք:
«Սա պարզապես համաժողով չէ, այլ միջավայր, որտեղ ծնվում են նոր գաղափարներ, ձևավորվում են գործընկերություններ և ստեղծվում են ապագայի տեխնոլոգիական լուծումներ»,- ընդգծել է նա:
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ այստեղ կսկսվեն նոր հաջողության պատմություններ, և մասնակիցները կլքեն Հայաստանը նոր գործընկերություններով, գիտելիքներով և մեծ նպատակներով:
Ըստ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, Հայաստանում տարեկան ստեղծվում է մոտ 200-300 տեխնոլոգիական ստարտափ:
2017 թվականից ի վեր տեխնոլոգիական ընկերությունների թիվը աճել է 18.5 անգամ, հասնելով 12,026-ի, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ 2.6 անգամ՝ 41,431-ի:
Տեխնոլոգիական ոլորտի շրջանառությունը աճել է 3.2 անգամ՝ կազմելով մոտ 1 տրիլիոն դրամ:
Նշենք, որ տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ԻՀՏ) ոլորտը 2026 թվականի առաջին եռամսյակում աճել է 8.4%-ով:

The X Seaside Startup Summit Armenia 2026 kicked off on July 26 on the shores of Lake Sevan, bringing together startups from various countries, investors, representatives of venture funds, and technology companies:
This event is being held for the second year with co-financing from the government, which allocated 200 million drams from the state budget for its organization:
During the opening ceremony, Armenia's Minister of High-Tech Industry, Mikitar Ayrapetyan, noted that the Seaside Startup Summit Armenia has become a unique platform uniting people driven by innovative ideas and forming a technological community:
"This is not just a summit, but an environment where new ideas are born, partnerships are formed, and technological solutions for the future are created," he emphasized:
The minister expressed confidence that new success stories will begin here, and participants will leave Armenia and the "Seaside Startup Summit Armenia 2026" not only with bright memories but also with new partnerships, knowledge, and big goals:
It is noted that approximately 200-300 technological startups are created annually in Armenia:
Compared to 2017, the number of technology companies has increased 18.5 times, reaching 12,026 (as of the end of 2025), while the number of employees has increased 2.6 times to 41,431, and the industry turnover has increased 3.2 times, amounting to about 1 trillion drams:
According to the Statistical Committee, the information and communication technology (ICT) sector in Armenia grew by 8.4% year-on-year in the first quarter of 2026 (compared to a 9% growth last year), generating revenue of 307 billion drams:
Only the IT sector's revenue amounted to 154 billion drams, exceeding the previous year's figure by 8%: