ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր շարունակվեց երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով նիստը։ Սերժ Սարգսյանին վերաբերող մի քանի գործերը միավորվել են և կքննվեն մեկ վարույթում։ Դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանի լիազորությունները դադարեցվել էին, նրան կփոխարինի Սարգիս Դադոյանը։
Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը միջնորդեց, որ հետագա դատական նիստերն ընթանան առանց Սերժ Սարգսյանի մասնակցության։ Քրեական օրենսգիրքը հնարավորություն է տալիս, որ նիստերը տեղի ունենան պաշտպանների մասնակցությամբ։
«Սերժ Սարգսյանը գտնվում է ազատության մեջ, ունի ընտրված պաշտպաններ, չի առարկում, որպեսզի սույն քրեական գործով դատական նիստերը շարունակվեն իր բացակայությամբ, իր իրավունքներն ամբողջ ծավալով կիրականացնեն իր պաշտպանները»,- ասաց Ամրամ Մակինյանը։
Բարսեղ Բեգլարյանը նույնպես միջնորդեց հետագա նիստերն անցկացնել առանց իր մասնակցության՝ իր փաստաբանի մասնակցությամբ։ Դատարանը բավարարեց միջնորդությունները։

Serzh Sargsyan and Barsegh Beglaryan will not attend court hearings
Today, the Anti-Corruption Court of Armenia continued the hearing in the case of the third president, Serzh Sargsyan. Several cases related to Serzh Sargsyan have been consolidated and will be examined in one proceeding. The powers of judge Givi Hovhannisyan have been terminated, and he will be replaced by Sargis Dadoyan.
Serzh Sargsyan's lawyer, Amram Makinyan, requested that future court hearings be held without Serzh Sargsyan's participation. The Criminal Code allows hearings to take place with the participation of defenders.
"Serzh Sargsyan is at liberty, has chosen defenders, and does not object to the continuation of court hearings in his absence; his rights will be fully exercised by his defenders," said Amram Makinyan.
Barsegh Beglaryan also requested that future hearings be conducted without his participation, with his lawyer present. The court granted the motions.