ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր շարունակվեց երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով նիստը։ Սերժ Սարգսյանին վերաբերող մի քանի գործերը միավորվել են և կքննվեն մեկ վարույթում։ Դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանի լիազորությունները դադարեցվել էին, նրան կփոխարինի Սարգիս Դադոյանը։
Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը միջնորդեց, որ հետագա դատական նիստերն ընթանան առանց Սերժ Սարգսյանի մասնակցության։ Քրեական օրենսգիրքը հնարավորություն է տալիս, որ նիստերը տեղի ունենան պաշտպանների մասնակցությամբ։
«Սերժ Սարգսյանը գտնվում է ազատության մեջ, ունի ընտրված պաշտպաններ, չի առարկում, որպեսզի սույն քրեական գործով դատական նիստերը շարունակվեն իր բացակայությամբ, իր իրավունքներն ամբողջ ծավալով կիրականացնեն իր պաշտպանները»,- ասաց Ամրամ Մակինյանը։
Բարսեղ Բեգլարյանը նույնպես միջնորդեց հետագա նիստերն անցկացնել առանց իր մասնակցության՝ իր փաստաբանի մասնակցությամբ։ Դատարանը բավարարեց միջնորդությունները։

Серж Саргсян и Барсег Бегларян не будут участвовать в судебных заседаниях
В Антикоррупционном суде Армении сегодня продолжилось заседание по делу третьего президента Сержа Саргсяна. Несколько дел, касающихся Сержа Саргсяна, были объединены и будут рассматриваться в одном производстве. Полномочия судьи Гиви Хованнисяна были прекращены, его заменит Саргис Дадоян.
Адвокат Сержа Саргсяна Амрам Макинян ходатайствовал о том, чтобы дальнейшие судебные заседания проходили без участия Сержа Саргсяна. Уголовный кодекс позволяет проводить заседания с участием защитников.
«Серж Саргсян находится на свободе, у него есть избранные защитники, он не возражает против того, чтобы судебные заседания по данному уголовному делу продолжались в его отсутствие, его права в полном объеме будут реализованы его защитниками», - сказал Амрам Макинян.
Барсег Бегларян также ходатайствовал о проведении дальнейших заседаний без его участия, с участием его адвоката. Суд удовлетворил ходатайства.