Սեպտեմբերի 1-ից երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստը կդառնա 500 հազար դրամ
2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից և դրանից հետո ծնված երեխաների համար ծննդյան միանվագ նպաստը կսահմանվի 500 հազար դրամ՝ անկախ նրանից՝ ընտանիքի որերորդ երեխան է ծնվել։
Համապատասխան որոշումն ընդունվեց Կառավարության նիստում։
Ըստ Կառավարության՝ մինչև 2026 թվականի օգոստոսի 31-ը ներառյալ ծնված երեխաների դեպքում կշարունակեն գործել ներկայիս երեխայի կարգաթվով պայմանավորված նպաստի չափերը։ Այսինքն՝ նոր՝ միասնական 500 հազար դրամի չափը հետադարձ ուժ չի ունենալու։
Փոփոխություններից հետո ծնողները նպաստի համար կկարողանան դիմել մինչև երեխայի մեկ տարին լրանալու ամսվա վերջին օրը։ Դրանից հետո ներկայացված դիմումը կմերժվի։
Նախագծով նախատեսվում է նաև երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի նշանակումը հիմնականում տեղափոխել առցանց դաշտ։ Առկա պետական շտեմարաններում բավարար տվյալների դեպքում համակարգը նպաստը կնշանակի կամ դրա նշանակումը կմերժի ինքնաշխատ եղանակով՝ առանց մասնագետի միջամտության։
Սակայն ըստ Կառավարության՝ բացառություններ կլինեն։ Առցանց բացառիկ կարգը չի կիրառվի, օրինակ, որոշ դիվանագիտական ծառայողների, արտերկրում ծնված և այնտեղ գրանցված երեխաների, խնամակալների, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ պետական տեղեկատվական համակարգերում առկա տվյալները բավարար չեն նպաստ նշանակելու համար։
Օրենսդրական փոփոխությամբ նաև սահմանվել է, որ եթե երեխայի ծնունդը գրանցել է օտարերկրյա պետության իրավասու մարմինը, նպաստ ստանալու համար նորածինը պետք է ունենա ՀՀ քաղաքացու անձնագիր, իսկ դիմելու պահին ծնողն ու երեխան պետք է գտնվեն Հայաստանում նախագծով նախատեսված բացառություններով։

С 1 сентября единовременное пособие при рождении ребенка составит 500 тысяч драмов
С 1 сентября 2026 года и позже единовременное пособие при рождении ребенка будет установлено в размере 500 тысяч драмов, независимо от того, какой по счету ребенок в семье.
Соответствующее решение было принято на заседании правительства.
По данным правительства, до 31 августа 2026 года включительно будут действовать текущие размеры пособия, зависящие от порядка рождения ребенка. То есть новый единый размер в 500 тысяч драмов не будет иметь обратной силы.
После изменений родители смогут подавать заявки на пособие до последнего дня месяца, в котором ребенку исполнится один год. После этого поданная заявка будет отклонена.
Также проектом предусмотрено в основном перевести назначение единовременного пособия при рождении ребенка в онлайн-формат. При наличии достаточных данных в существующих государственных реестрах система автоматически назначит пособие или отклонит его без вмешательства специалиста.
Однако, по данным правительства, будут исключения. Онлайн-исключительный порядок не будет применяться, например, для некоторых дипломатических служащих, детей, рожденных за границей и зарегистрированных там, опекунов, а также в тех случаях, когда имеющиеся данные в государственных информационных системах недостаточны для назначения пособия.
Законодательными изменениями также установлено, что если рождение ребенка зарегистрировано компетентным органом иностранного государства, для получения пособия новорожденный должен иметь паспорт гражданина РА, а на момент подачи заявки родитель и ребенок должны находиться в Армении с предусмотренными проектом исключениями.