Ներկայացնում ենք Շենգենյան վիզայի տրամադրման հիմնական կանոնները և ընթացակարգերը պարզաբանող խորհրդատվական տեսանյութի 1-ին մասը, որի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը, բարելավել ՀՀ քաղաքացիների կողմից դեսպանություններ ներկայացվող դիմումները և դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին՝ այդպիսով նվազեցնելով վիզայի դիմումների մերժման հավանականությունը:
ԵՄ անդամ պետությունների կողմից սահմանված կանոններին և պահանջներին համապատասխան դիմումների ներկայացումը շատ կարևոր է ոչ միայն քաղաքացիների ճամփորդական ծրագրերի իրագործման համար, այլև վիզայի դիմումների մերժման տարեկան ցածր ցուցանիշ ապահովելու համար, որը կարևոր նախադրյալ է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման երկխոսությունն առաջ մղելու համատեքստում:
Հետևաբար, ճիշտ կազմված, ժամանակին ներկայացված և լավ հիմնավորված դիմումը բարձրացնում է Շենգենյան վիզա ստանալու հավանականությունը և դրական է ազդում վիզաների ազատականացման ընդհանուր գործընթացի վրա:
Շենգենյան վիզա ստանալու համար սահմանված հիմնական կանոնների վերաբերյալ մանրամասն ուղեցույցը (PDF ձևաչափով) հասանելի է հետևյալ հղումով. ուղեցույցը.

Представляем основные правила выдачи шенгенской визы и процедуры, объясняющие консультационное видео, цель которого - повысить осведомленность общественности, улучшить заявки, представляемые посольствам гражданами РА, и их соответствие установленным требованиям, тем самым снижая вероятность отказа в визовых заявках:
Представление заявок в соответствии с правилами и требованиями, установленными государствами-членами ЕС, очень важно не только для реализации туристических планов граждан, но и для обеспечения низкого уровня отказов в визовых заявках, что является важным предварительным условием для продвижения диалога о либерализации виз между Республикой Армения и Европейским Союзом:
Таким образом, правильно составленная, своевременно представленная и хорошо обоснованная заявка повышает вероятность получения шенгенской визы и положительно влияет на общий процесс либерализации виз:
Подробное руководство о правилах получения шенгенской визы доступно по следующей ссылке: руководство.