Ներկայացնում ենք Շենգենյան վիզայի տրամադրման հիմնական կանոնները և ընթացակարգերը պարզաբանող խորհրդատվական տեսանյութի 1-ին մասը, որի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը, բարելավել ՀՀ քաղաքացիների կողմից դեսպանություններ ներկայացվող դիմումները և դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին՝ այդպիսով նվազեցնելով վիզայի դիմումների մերժման հավանականությունը:
ԵՄ անդամ պետությունների կողմից սահմանված կանոններին և պահանջներին համապատասխան դիմումների ներկայացումը շատ կարևոր է ոչ միայն քաղաքացիների ճամփորդական ծրագրերի իրագործման համար, այլև վիզայի դիմումների մերժման տարեկան ցածր ցուցանիշ ապահովելու համար, որը կարևոր նախադրյալ է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման երկխոսությունն առաջ մղելու համատեքստում:
Հետևաբար, ճիշտ կազմված, ժամանակին ներկայացված և լավ հիմնավորված դիմումը բարձրացնում է Շենգենյան վիզա ստանալու հավանականությունը և դրական է ազդում վիզաների ազատականացման ընդհանուր գործընթացի վրա:
Շենգենյան վիզա ստանալու համար սահմանված հիմնական կանոնների վերաբերյալ մանրամասն ուղեցույցը (PDF ձևաչափով) հասանելի է հետևյալ հղումով. ուղեցույցը.

We present the main rules for issuing Schengen visas and the procedures explained in a consultation video, aimed at raising public awareness, improving applications submitted by RA citizens to embassies, and ensuring their compliance with established requirements, thereby reducing the likelihood of visa application rejections:
Submitting applications in accordance with the rules and requirements set by EU member states is crucial not only for the realization of citizens' travel plans but also for maintaining a low rejection rate for visa applications, which is an important prerequisite for advancing the dialogue on visa liberalization between the Republic of Armenia and the European Union:
Therefore, a well-prepared, timely submitted, and well-justified application increases the chances of obtaining a Schengen visa and positively impacts the overall visa liberalization process:
A detailed guide on the main rules for obtaining a Schengen visa is available at the following link: the guide.