Cardano դրամապանակ SecondFi-ը փակվում է, քանի որ հաքերները շահագործել են գործարքների ստորագրման ծրագրային ապահովման խոցելիությունը՝ 374 դրամապանակներից գողանալով 16.1 միլիոն ADA ($2.4 միլիոն):
SecondFi-ն, որը փոխարինել էր EMURGO-ի Yoroi դրամապանակին, հայտարարել է, որ չի վերականգնելու իր բնականոն գործունեությունը՝ despite the patching of the vulnerability. Այն ժամանակ, երբ հաքերները փորձում էին հասնել միջոցներին, ծառայությունը ապահովել էր 129 միլիոն ADA:
Խոցելիությունը թույլ էր տալիս հաքերներին ստանալ մասնավոր բանալիների նյութեր՝ Cardano բլոկչեյնում տեսանելի գործարքային տվյալներից: SecondFi-ն նշել է, որ Cardano ցանցը չի եղել խախտված, և սարքային դրամապանակների օգտագործողները չեն տուժել:
EMURGO-ի կողմից վարձված Groom Lake բլոկչեյնային հետախուզական ընկերությունը հայտնաբերել է, որ հիմնական հաքերը բարձրակարգ և լավ ֆինանսավորվող է: Որոշ ցուցանիշներ ցույց են տալիս Հյուսիսային Կորեայի Lazarus Group-ին, սակայն որևէ հաստատում չի կատարվել:
SecondFi-ն ակնկալում է, որ օգոստոսի սկզբին կթողարկի դրամապանակի արտահանումի գործիքներ և օգոստոսի վերջին՝ զրո-գիտելիքների վերականգնման պորտալ:

Кошелек Cardano SecondFi закрывается после того, как хакеры использовали уязвимость в программном обеспечении для подписания транзакций, чтобы украсть 16,1 миллиона ADA (примерно 2,4 миллиона долларов) из 374 кошельков.
Сервис, который заменил кошелек EMURGO Yoroi, заявил, что не возобновит нормальную работу, несмотря на исправление уязвимости. На момент, когда хакеры пытались получить доступ к средствам, сервис обеспечил 129 миллионов ADA.
Уязвимость позволила хакерам извлечь материалы для частных ключей из данных транзакций, видимых в блокчейне Cardano. Сеть Cardano сама по себе не была скомпрометирована, и пользователи аппаратных кошельков не пострадали.
Блокчейн-интеллектуальная компания Groom Lake, нанятая EMURGO, обнаружила, что основной хакер был высококлассным и хорошо финансируемым. Некоторые индикаторы указывают на группу Lazarus из Северной Кореи, хотя никакой атрибуции не было подтверждено.
SecondFi ожидает, что в начале августа выпустит инструменты экспорта кошельков и в конце месяца портал восстановления с нулевыми знаниями.