Սաուդյան Արաբիայի տնտեսությունը գրանցել է ամենախորը անկումը 2020 թվականից ի վեր
Սաուդյան Արաբիայի տնտեսությունը երկրորդ եռամսյակում գրանցել է ամենախորը անկումը COVID-19 համավարակից ի վեր, քանի որ Իրանի շուրջ հակամարտությունը բացասաբար է ազդել երկրի առանցքային նավթային հատվածի վրա, հայտնում է Bloomberg-ը:
Սաուդյան Արաբիայի վիճակագրական մարմնի նախնական տվյալներով՝ երկրի ՀՆԱ-ն տարեկան կտրվածքով նվազել է 4.8%-ով՝ առաջին եռամսյակի 3% աճից հետո: Նավթային հատվածում անկումը կազմել է 24.7%, իսկ ոչ նավթային տնտեսության աճը դանդաղել է մինչև 0.6%:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կանխատեսում է, որ 2026 թվականին երկրի տնտեսական աճը կկազմի 1.7%, իսկ հաջորդ տարի կարագանա մինչև 5.5%: Միջնաժամկետ հեռանկարում աճին կաջակցեն պետական ներդրումները, խոշոր միջազգային միջոցառումները և Vision 2030 ծրագրի շրջանակում իրականացվող բարեփոխումները:

Экономика Саудовской Аравии во втором квартале зафиксировала самое глубокое падение с начала пандемии COVID-19, поскольку конфликт вокруг Ирана негативно сказался на ключевом нефтяном секторе страны, сообщает Bloomberg:
По предварительным данным статистического управления Саудовской Аравии, ВВП страны снизился на 4,8% в годовом исчислении после роста на 3% в первом квартале. Падение в нефтяном секторе составило 24,7%, в то время как рост ненефтяной экономики замедлился до 0,6%:
Международный валютный фонд прогнозирует, что в 2026 году экономический рост страны составит 1,7%, а в следующем году ускорится до 5,5%. В среднесрочной перспективе рост будет поддержан государственными инвестициями, крупными международными мероприятиями и реформами в рамках программы Vision 2030: